Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Temmuz ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Temmuz 2020)

Temmuz ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Temmuz’un 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Temmuz 2020)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Temmuz 2020)

Bu haftanın (15 – 21 Temmuz 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Wayfair Olayında Yasal Süreç Başlatıldı
 • KOBİ’lerin %34’ü Çalışan Sayısını Azalttı
 • Instagram Reels Özelliği
 • Dijital Mecralar Komisyonu Kuruluyor
 • Netflix Güncel Abone Sayısını Paylaştı
 • Apple Haritalar Özelliği Türkiye’de
 • 15 Temmuz’a Özel Demokrasi Treni
 • Twitter’da Hack Şoku
 • Günün Gündemi (Şubat 2020)
 • Rekabet Kurulu’ndan E-Ticaret Sitelerine İnceleme
 • Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Haziran 2020
 • A’dan Z’ye Marka Yönetimi’nde Yeni Makale Yayınlandı
 • Enflasyon Rakamları (Mayıs 2020)

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Teknoloji Haberleri (15 - 21 Temmuz 2020) - Wayfair Yasal Süreç Başladı

Wayfair Olayında Yasal Süreç Başlatıldı

Son günlerde tüm dünyada birinci gündem maddesi olan Wayfair iddialarıyla ilgili yasal süreç başlatıldı. Bilindiği üzere Wayfair adlı dünyaca ünlü bir e-ticaret sitesinin, çocuk ticareti yaptığı ve bazı ünlü isimlerin de bu sürece dahil olduğu iddia edilmişti. İşte Wayfair skandalı ile ilgili olarak Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) tarafından bir açıklama yapıldı ve bu olaya ilişkin yasal sürecin başlatıldığı vurgulandı.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Temmuz 2020) - Facebook KOBİ Raporu

KOBİ’lerin %34’ü Çalışan Sayısını Azalttı

Facebook, Koronavirüs salgınının Türkiye’deki KOBİ’ler üzerindeki etkilerini ölçen araştırmasının ilk sonuçlarını yayınladı. İlk kez Mayıs ayında OECD işbirliğiyle Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanan sonrasında ise 50’den fazla ülkeyi kapsayacak biçimde aylık olarak yayınlanacak Küçük İşletmeler Küresel Durum Raporu (Global State of Small Business Report), dünyadaki ve Türkiye’deki KOBİ’lerin Kovid-19 sonrası durumuna ilişkin önemli içgörüler sunuyor. Bu rapora göre Türkiye’deki KOBİ’lerin yüzde 34’ü pandemi sebebiyle çalışan sayısını azalttı.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Temmuz 2020) - Instagram Reels

Instagram Reels Özelliği

Son zamanlarda skandallarla anılan ve en son Hindistan’da yasaklanan aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nde de yasaklanması gündemde olan TikTok’un yaşadığı bu sıkıntılı süreç diğer sosyal ağlara yarayacak gibi  görünüyor. Zira dünyanın en popüler sosyal ağlarından biri olan Instagram, TikTok benzeri Reels isimli bir özellik üzerine çalışıyor. Buna göre Instagram; Reels ile kullanıcıların ses ve müzik içeren kısa videolar paylaşmasını mümkün kılacak. Bu videoların uzunluğu ise 15 saniye olacak.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Temmuz 2020) - Dijital Mecralar Komisyonu

Dijital Mecralar Komisyonu Kuruluyor

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi sonrasında Dijital Mecralar Komisyonu kurulmasına karar verildi. Bu arada komisyonda 17 üyenin yer alacağı düşünülüyor.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Temmuz 2020) - Netflix Abone Sayısı 2020

Netflix Güncel Abone Sayısını Paylaştı

Dünya genelinde 190’dan fazla ülkede 167 milyon ücretli kullanıcıya sahip olan ve birçok dilde özgün içerikler sunan Netflix güncel abone sayısını açıkladı. Yılın ilk yarısında 15,8 milyon yeni abone kazanan şirket, 2020 yılında toplamda 26 milyon yeni aboneye ulaştı.

Apple Haritalar Türkiye'de

Apple Haritalar Özelliği Türkiye’de

WWDC 2019’da tanıtımı gerçekleşen Apple Haritalar, aradan geçen 1 yıllık süreçte kullanım oranını bir hayli arttırdı. Apple Haritalar özelliği şimdi de Türkiye’de! Rakiplerine kıyasla henüz çok yeni olan bu özellik Türkiye’de havalimanı ile bazır AVM’lerde görüldü. Yakın zamanda özelliğin kullanım alanı yaygınlaşacaktır.

Demokrasi Treni15 Temmuz’a Özel Demokrasi Treni

15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü kapsamında, vatan ve millet sevgisiyle demokrasi mücadelesi veren, başta 15 Temmuz şehitleri olmak üzere, tüm kahramanların anısını yaşatmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), “Demokrasi Treni” adlı bir internet sitesi oluşturdu. Bu site üzerinden 15 Temmuz tarihli temsili trenden anı bileti oluşturulabilmekte. Bu arada biletlerde 15 Temmuz’u temsilen görsellerin yer aldığını da belirtelim.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Twitter Hack

Twitter’da Hack Şoku

Popüler teknoloji ve sosyal ağ markası Twitter’da hack şoku! Mikroblog odaklı popüler sosyal ağda bir güvenlik açığından yararlanan hackerlar; Elon Musk, Jeff Bezos ve Bill Gates gibi birçok ünlü ismin ve Apple, Uber gibi markanın hesaplarını ele geçirdi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Günün Gündemi (Şubat 2020)

Günün Gündemi (Şubat 2020)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Şubat ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Rekabet Kurulu E-Ticaret

Rekabet Kurulu’ndan E-Ticaret Sitelerine İnceleme

Bu hafta teknoloji daha doğrusu e-ticaret markaları için önemli bir gelişme yaşandı. Rekabet Kurulu e-ticaret sitelerine yönelik inceleme başlatıldığını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre; bu sitelerin iş politikaları ve neler yaptıkları araştırılacak.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Haziran 2020)

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Haziran 2020

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir raporla devam ediyoruz. Türk-İş tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan “Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması” raporu Haziran 2020 için yayınlandı. Rapora göre Haziran 2020’de 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 7.918,18 TL.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Marka Yönetimi Nedir

A’dan Z’ye Marka Yönetimi’nde Yeni Makale Yayınlandı

Teknoloji Haberleri’ne ilgiyle takip edilen bir yazı dizisiyle devam ediyoruz. A’dan Z’ye Marka Yönetimi temalı yazı dizisi devam ediyor. Bu makalede marka kavramına dair “nedir”leri tüm yönleriyle aktarmayı sürdürürken bu defa marka olgusu için sürdürülebilirliği ifade eden “Marka Yönetimi”ne değineceğiz. Buna göre yazı boyunca “Marka Yönetimi Nedir?”, “Marka Yönetimi Nasıl Yapılır?”, “Marka Yönetimi Niye Önemlidir?” sorularını yanıtlamış olacağız.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Enflasyon Rakamları (Mayıs 2020)

Enflasyon Rakamları (Mayıs 2020)

Teknoloji Haberleri’ni önemli bir TÜİK raporuyla bitiriyoruz. Enflasyon rakamları (Mayıs 2020) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Mayıs ayında TÜFE aylık %1,36 artarken, yıllık bazda enflasyon %11,39 oldu. Mayıs ayının zam şampiyonu ise fiyatı %40,87 artan çilek oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Temmuz (2020) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Temmuz 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Temmuz’un 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Temmuz 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Temmuz 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.