Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Şubat ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Şubat 2021)

Şubat ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Şubat’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Şubat 2021)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Şubat 2021)

Bu haftanın (15 – 21 Şubat 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Hangi İnternet Tarayıcısını Kullanıyorsunuz Anketi Sonuçlandı
  • Rekabet Kurulu’ndan Whatsapp Kararı
  • Turizm İstatistikleri 2020
  • YÖK’ten Yüz Yüze Eğitim Kararı
  • Enflasyon (Ocak 2021)
  • Haftanın İçerikleri 2019
  • Toplam Kart Sayısı
  • İşsizlik (Kasım 2020)
  • Hangi E-Ticaret Markasını Tercih Edersiniz Anketi Sonuçlandı
  • Zam Şampiyonu (Ocak 2020)

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Hangi İnternet Tarayıcısını Kullanıyorsunuz Anketi Sonuçlandı

Teknoloji Haberleri’ne Branding Türkiye Soruyor’un anketiyle başlıyoruz. Branding Türkiye’nin görsel sosyal anket odaklı ürünü Branding Türkiye Soruyor’da “Hangi İnternet Tarayıcısını Kullanıyorsunuz?” anketi sonuçlandı. Bu bağlamda 9 Şubat 2021 itibariyle ankete katılan toplam kişi sayısı 97 olup bu kişilerin 81’i Google Chrome Browser, 15’i Safari Browser kullandığını belirtmiştir. Ankette “diğer” şıkkını tercih edenlerin sayısının ise 1 olduğunu belirtelim. Bu arada yorumlarda Edge, Opera gibi tarayıcıları kullandığını belirtenler de oldu. Fakat ilginç ki Yandex Browser kullandığını belirten olmadı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Rekabet Kurulu’ndan Whatsapp Kararı

Teknoloji gündemine önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. Bir süre önce Whatsapp’ın Türkiye’deki kullanıcılara mecbur tuttuğu yeni gizlilik sözleşmesiyle ilgili soruşturma başlatan Rekabet Kurulu Whatsapp konusunda kararını verdi. Rekabet Kurulu’nun Whatsapp ve Facebook hakkında yürüttüğü soruşturma için paylaştığı karar şu şekilde:

“Düzenlenen rapora ve incelenen dosya kapsamına göre, 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca; Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi şeklinde geçici tedbir alınmasına, gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere, OYBİRLİĞİ ile karar verilmiştir.”

Turizm İstatistikleri 2020

TÜİK; Ekim, Kasım ve Aralık (2020) aylarını kapsayan 4. çeyreğe dair Turizm İstatistikleri raporunu yayınladı. Buna göre turizm geliri Ekim, Kasım ve Aralık aylarından oluşan 4. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %50,4 azalarak 3 milyar 913 milyon 758 bin dolar oldu.

YÖK’ten Yüz Yüze Eğitim Kararı

Milyonlarca üniversite öğrencisi ve yüz binlerce akademisyenin merak ettiği konu 2020 – 2021 Bahar Dönemi’nde yüz yüze eğitimin başlayıp başlamayacağı. YÖK’ten yapılan açıklamaya göre uygulamalı eğitimin gruplar halinde yüz yüze, teorik eğitimlerin ise asgari yeterlikler dikkate alınarak çevrim içi yapılacak. YÖK, yayınladığı bültenle konuya ilişkin detaylı açıklama yaptı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Haftanın İçerikleri 2019

Türkiye’nin en çok okunan bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin kurumsal Medium hesabını geçtiğimiz günlerde duyurmuştuk. Konuya dair detayları Branding Türkiye Medium’da” başlıklı haberde okuyabilirsiniz. Bu yazıda ise Branding Türkiye’nin Medium’daki içerik politikasının bir gereği olan “Haftanın İçerikleri” temalı yayınlara dair detayları aktaracağız. Ayrıca 2019 arşivine dair merak edilenlerden bahsedeceğiz.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Enflasyon (Ocak 2021)

Enflasyon Rakamları (Ocak 2021) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Aralık ayında TÜFE aylık %1,68 artarken, yıllık bazda enflasyon %14,97 oldu. Ocak ayının zam şampiyonu ise fiyatı %26,77 artan mandalina oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Toplam Kart Sayısı

Teknoloji Haberleri’ne ilginç bir istatistikle devam ediyoruz. BKM tarafından yayınlanan verilere göre kredi kartı adedinde %9’luk bir artış yaşandı. Öte yandan banka kartı adedinde ise %5’lik bir artış söz konusu oldu. Bunlara ek olarak ön ödemeli kart sayısında da %31’lik bir artış meydana geldi. Buna göre Türkiye’deki toplam kart sayısı 260,8 milyon adet oldu. Bu da yılın aynı dönemine göre yüzde 10 oranında bir artış olduğu anlamına geliyor. Bu arada kartlarla yapılan ödemelerde en fazla artışın yüzde 65 artış ve 7,8 milyar TL‘lik ödeme ile elektronik eşya sektöründe olduğu görüldü.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

İşsizlik (Kasım 2020) 

TÜİK, her ay kamuoyuyla paylaştığı işsizlik rakamlarını Kasım 2020 için açıkladı. “Türkiye İşgücü İstatistikleri Raporu Kasım 2020” adıyla paylaşılan rapora göre Türkiye’de işsizlik oranı Kasım 2020’de, geçen senenin aynı ayına göre 0,4 puan azaldı. Buna göre işsizlik oranı %12,9 olarak gerçekleşti. Bu da işsiz sayısında geçen yıla nazaran 303 bin kişi azalış olduğu anlamına geliyor. Bu tabloya göre toplam işsiz sayısı Kasım 2020 itibariyle 4 milyon 5 bin kişi oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Hangi E-Ticaret Markasını Tercih Edersiniz Anketi Sonuçlandı

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir araştırma sonucu ile devam ediyoruz. 13 Şubat 2021’de Bütünleşik Pazarlama  ve İş – Ekonomi Mecrası Branding Türkiye’nin Linkedin hesabında yayınlanan anket sonuçlandı. “Sosyal görsel anket” temalı bu anketlerin geçerlilik süresi 1 hafta – 10 gün olmasına karşın analizler bu süre içerisinde gelen yanıtlar baz alınarak yapılmaktadır. Öte yandan anketlere katılım daimi olarak sürmektedir. Bu bağlamda 22 Şubat 2021 itibariyle ankete katılan toplam kişi sayısı 47 olup bu kişilerin 12’si Alibaba, 30’u Amazon kullandığını belirtmiştir. Ankette “diğer” şıkkını tercih edenlerin sayısının ise 5 olduğunu belirtelim.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Zam Şampiyonu (Ocak 2020)

Teknoloji gündeminei Ocak ayının zam şampiyonuyla tamamlıyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyon rakamlarını ve fiyatı en çok artan ürünleri Ocak 2021 için açıkladı. Buna göre Ocak (2021) ayı zam şampiyonu mandalina oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Şubat (2021) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Şubat 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Şubat’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Şubat 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Şubat 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.