Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mayıs ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mayıs 2020)

Mayıs ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Mayıs’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mayıs 2020)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mayıs 2020)

Bu haftanın (15 – 21 Mayıs 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Youtube’dan Video Üreticileri İçin Yeni Özellikler
 • Aselsan’dan Yerli Video Konferans Uygulaması
 • Fortune 500 Açıklandı (2020)
 • Walmart Jet.com’u Kapatıyor
 • Mürsel Ferhat Sağlam Kutlu Yayınevi’nin Etkinliğinde Konuşacak
 • Koronavirüs Takip Haritaları
 • THY İle 19 Mayıs’ta Tarihi Yolculuk
 • Kovid-19 Sonrası İş Hayatı Araştırması
 • Facebook Giphy’i Satın Aldı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Mayıs 2020) - Youtube'un Önemi

Youtube’dan Video Üreticileri İçin Yeni Özellikler

Youtube, video içerik üreticileri için 4 yeni özelliği duyurdu. Daha iyi bir içerik üretimi deneyimi için Youtuber’lara fayda sağlayacak olan bu özelliklerin bazısı kullanıma açıldı. Ancak bazı özelliklerin kullanımı ilerleyen süreçte mümkün olacak. Bu özellikler arasında şunlar var;

 • Kitlenizin ne zaman online olduğunu bilin,
 • Uygunsuz yorumları inceleyin
 • Topluluk gönderilerini zamanlama
 • Video kısımları

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Mayıs 2020) - BizBize Uygulaması

Aselsan’dan Yerli Video Konferans Uygulaması

Koronavirüs nedeniyle önem kazanan video konferans uygulamalarına yerli alternatif geldi. Zoom şimdilik piyasanın büyük bölümüne hakim gibi gözükse de “yerli ve milli bir teknoloji”nin çıkmış olması sevindirici. Bu arada uygulama yurt içerisinde BizBize, yurt dışında ise XperMeet adıyla piyasaya sürülecek.

Fortune 500 Açıklandı

Fortune 500 Açıklandı (2020)

ABD’nin en değerli şirketlerinin gelire göre sıralandığı The Fortune 500 listesi açıklandı. İşte listenin ilk 10 sırasında yer alan teknoloji ağırlıklı şirketler ile bu şirketlerin sahip oldukları maddi değer;

 • Walmart: 523.964 milyar dolar
 • Amazon.com: 280.522 milyar dolar
 • Exxon Mobil: 264.938 milyar dolar
 • Apple: 260.174 milyar dolar
 • CVS Health: 256.776 milyar dolar
 • Berkshire Hathaway: 254.616 milyar dolar
 • UnitedHealth Group: 242.155 milyar dolar
 • McKesson: 214.319 milyar dolar
 • AT&T: 181.193 milyar dolar
 • AmerisourceBergen: 179.589 milyar dolar

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Mayıs 2020) - Walmart & Jet.com

Walmart Jet.com’u Kapatıyor

Teknoloji Haberleri’ne ilginç bir gelişmeyle devam ediyoruz. Walmart, 2016 yılında satın aldığı e-ticaret odaklı bir girişim olan Jet.com‘u kapatacağını açıkladı. Walmart tarafından konuya ilişkin açıklama ise şöyle;

“Walmart.com markasının devam eden gücü nedeniyle, şirket Jet.com’u durduracak. Jet.com’un yaklaşık dört yıl önce satın alınması, çok yönlü stratejimizi hızlandırmak için kritik önem taşıyordu.”

Mürsel Ferhat Sağlam Kutlu Yayınevi nin

Mürsel Ferhat Sağlam Kutlu Yayınevi’nin Etkinliğinde Konuşacak

Branding Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam, Kutlu Yayınevi’nin “Sanal Toplantı” konseptiyle gerçekleştirdiği online etkinliklerin ikinci bölümüne konuk oluyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Koronavirüs Salgınını Takip Edebileceğiniz Haritalar

Koronavirüs Takip Haritaları

Bildiğiniz üzere her akşam Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın güncel Koronavirüs istatistiklerini paylaşmasının akabinde Branding Türkiye’de Koronavirüs Gündemi kategorisinde sizlerle mevcut Kovid-19 rakamlarını paylaşıyoruz. Bu yazıda ise dünya çapında yayılımını sürdüren Coronavirüs salgınını takip edebileceğiniz kaynakları liste halinde sunmak istedik.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

THY ile 19 Mayıs'ta Tarihi Yolculuk

THY İle 19 Mayıs’ta Tarihi Yolculuk

Türk Hava Yolları; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı‘na özel “TK1919” sefer sayılı uçuş için www.tarihiyolculuk.com adlı bir site hazırladı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele’yi başlattığı tarihten 101 yıl sonra, 19 Mayıs 2020’de İstanbul’dan Samsun’a düzenlenecek ve “TK1919” sefer sayısı ile icra edilecek uçuşla ilgili biletinizi almak için siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Kovid-19 Sonrası İş Hayatı

Kovid-19 Sonrası İş Hayatı Araştırması

Kovid-19, tüm dünyayı eve kapattı. Peki pandemi sonrası iş hayatı ve sosyal yaşam nasıl şekillenecek? Koronavirüs sonrası iş hayatının yeni normalleri neler olacak? Tüm bu soruların yanıtı için “Kovid-19 Sonrası İş Hayatı Araştırması” temalı bir anket planladık. Haberin devamında yer alan ve sadece 45 saniyenizi alacak bu anketi yanıtlayarak çalışmaya katkı sağlayabilirsiniz.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Mayıs 2020) - Facebook Giphy

Facebook Giphy’i Satın Aldı

Teknoloji devi Facebook, geçtiğimiz günlerde GIF üretim ve paylaşım aracı Giphy’yi 400 milyon dolar karşılığında satın aldı. Şirket, bu beklenmedik ve şaşırtıcı satın almanın ardından Giphy’nin kütüphanesini Instagram ve diğer Facebook uygulamalarına entegre etmeyi planlıyor.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mayıs (2020) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Mayıs 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mayıs’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mayıs 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere…


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mayıs 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.