Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Kasım ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Kasım 2023)

Kasım ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Kasım’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Kasım 2023)

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Kasım 2023)

Bu haftanın (15 – 21 Kasım 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Dünya Meteoroloji Örgütü’nden Açıklama
 • James Dyson Ödülü’nün Kazananları
 • En Çok Kullanılan Dizi-Film Platformları
 • Elektrikli Araçlara ÖTV Güncellemesi
 • İstanbul’un Şikayet İstatistikleri
 • İnternetin En Pahalı Olduğu Ülkeler
 • Yılın İlham Kaynağı Ve Etkili 100 Kadını
 • Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Önerileri
 • İnternetin Tarihçesi Hakkında Dijital Müze
 • Mürsel Ferhat Sağlam Arel Üniversitesi’ndeydi
 • Motivasyon 1.0 Etkinlik Notları
 • 10 Bin Dolarlık Tavsiye
 • ENAG (Ekim 2023)

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


Dünya Meteoroloji Örgütü’nden Açıklama

Dünya Meteoroloji Örgütü, iklim değişikliğine yol açan atmosferdeki sera gazlarının 2022’de bir kez daha rekor seviyeye ulaştığını açıkladı. Buna göre; 2022’de salınan karbondioksitin küresel ortalaması, ilk kez Sanayi Devrimi öncesi seviyelerin %50 üzerine çıktı.

James Dyson Ödülü’nün Kazananları

Uluslararası tasarım yarışması James Dyson Ödülü’nün 2023 kazananları belli oldu. Uluslararası, Sürdürülebilirlik ve İnsani Yardım olmak üzere 3 kategoride ödül verildi. Kazananlar, 30 bin sterlin değerindeki ödülün de sahibi oldu.

En Çok Kullanılan Dizi-Film Platformları

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. JustWatch, Türkiye’de en çok kullanılan çevrim içi dizi ve film platformlarını açıkladı. Buna göre listenin ilk 3 sırasında yer alan platformlar ve pazar payları; Blu Tv (%38), Netflix (%27) ve Amazon Prime Video (%19) şeklinde oldu.

Elektrikli Araçlara ÖTV Güncellemesi

Elektrikli araçların ÖTV matrahı güncellendi. Resmî Gazete’de yayımlanan karara göre motor gücü 160 kilovatın (kW) altında ve %10 özel tüketim vergisine tabi elektrikli otomobiller için esas alınan matrah eşiği 1 milyon 250 bin TL’den 1 milyon 450 bin TL’ye yükseltildi.

İstanbul’un Şikayet İstatistikleri

Ticaret Bakanlığı verilerine göre; İstanbul’da yılın ilk 10 ayında 159 bin 323 tüketici şikayeti oldu. Şikayet sıralamasında perakende sektörü ilk sırada yer alırken İstanbul’da bu dönemde işlem gören dosyaların toplam mali değeri ise 816 milyon 705 bin 581 lira olarak hesaplandı.

İnternetin En Pahalı Olduğu Ülkeler

Picodi, 85 ülkedeki internet fiyatlarının yer aldığı “İnternetin En Pahalı Olduğu Ülkeler” temalı bir araştırma yayınladı. Fiyat karşılaştırması 100 Mbps hızındaki internet servisi üzerinden yapıldı. Buna göre; 100 Mbps bağlantı hızının en pahalı olduğu ilk 3 ülke; Norveç (76,40 Euro), İzlanda (59,50 Euro), Avustralya (58,30 Euro) şeklinde oldu. Türkiye ise aylık 10,1 Euro ile en uygun fiyatlı internet hizmeti sunulan ülkeler arasında yer aldı.

Yılın İlham Kaynağı Ve Etkili 100 Kadını

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. BBC “Yılın İlham Kaynağı Ve Etkili 100 Kadını”nı belirledi. Listede iklim öncüleri, kültür ve eğitim alanlarından isimler, eğlence ve spor dünyasından kadınlar, siyasiler, hak savunucuları ve bilim, sağlık, teknoloji alanında dikkat çeken kişiler yer aldı. BBC listeyi oluştururken herhangi bir sıralama yapmazken bu yıl listede Türk bilim insanı Canan Dağdeviren de yer aldı.

Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Önerileri

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin referans pazarlaması odaklı fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Etkinlik Önerileri’nde bu hafta yer alan etkinliklere dair detaylar;

İnternetin Tarihçesi Hakkında Dijital Müze

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Neal Agarwal’ın neal.fun isimli web sitesi içerisinde yer alan “Internet Artifacts” kısmında, internetin erken dönemlerine dair önemli gelişmeler bir araya getirildi. Çevrimiçi bir müze gibi konumlanan ve ücretsiz bir şekilde ziyaret edebileceğiniz bu adreste ARPANET haritasından ilk iPhone’a kadar birçok ilki görme imkanı buluyorsunuz.

Mürsel Ferhat Sağlam Arel Üniversitesi’ndeydi

Branding Türkiye Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni, Mürsel Ferhat Sağlam 8 Kasım 2023’te İstanbul Arel Üniversitesi‘ndeydi. Arel Üniversitesi Tepekent Kemal Gözükara Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen ve Branding Türkiye’nin medya partneri olduğu Girişimcilik Günleri etkinliği kapsamında üniversitelilerle buluşan Sağlam, “Girişimcilikte Medya” ana temalı bir konuşma gerçekleştirdi.

Motivasyon 1.0 Etkinlik Notları

4 Kasım 2023 tarihinde Branding Türkiye ve JCI Kocaeli organizasyonuyla hazırlanan Motivasyon 1.0 Etkinliği kapsamında iş, eğitim ve sosyal yaşam olmak üzere hayatın tüm alanlarında ve aşamalarında büyük önem taşıyan motivasyon için çeşitli uygulamalara yer verildi. Gebze Bilim ve Sanat Merkezi’ndeki etkinlikte bu bağlamda motivasyon oyunları, networking, kısa film gösterimi ve konferans gerçekleştirildi.

10 Bin Dolarlık Tavsiye

Hikaye 1890’da geçiyor. Pittsburgh’da bir kokteyl partisi düzenlenir. Bütün nüfuzlu kişilerin olduğu bir parti olarak düşünebilirsiniz. U.S. Steel’in yaratıcısı Andrew Carneige de oradaydı. Salonun bir köşesinde duruyordu. Davetlilerden biri de kurumsal çalışmanın bir uzmanı olarak tanınmaya başlamış olan Frederick Taylor’dur. Devamını oku

ENAG (Ekim 2023)

Teknoloji ana temalı haftanın gündemini önemli bir raporla tamamlıyoruz. ENAGrup – Enflasyon Araştırma Grubu, bir süredir enflasyon rakamlarını her ay TÜİK ile eş zamanlı olarak açıklıyor. Geçtiğimiz günlerde “E-TÜFE ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi Ekim 2023” başlığıyla yayınlanan bültende Eylül 2023 odağında enflasyon rakamlarını açıklayan ENAG’a göre TÜFE Ekim ayında %5,09 arttı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Kasım (2023) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Kasım 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Kasım’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.


Teknoloji Haberleri (8 – 14 Kasım 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.