Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Haziran ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Haziran 2023)

Haziran ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Haziran’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Haziran 2023)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Haziran 2023)

Bu haftanın (15 – 21 Haziran 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Tüketici Güven Endeksi (Mayıs 2023)
 • A101’e Brandverse Awards’tan Ödül
 • iMediaff Academy İlk Staj Programı
 • Employer Brand Summit 2023’ün Ardından
 • WordPress Etkinliği
 • Yapay Zekanın Tarihi
 • Kurumsal İletişim 2.0’dan Kamuoyu Açıklaması
 • Medya Takip Merkezi’nden Önemli Yenilik
 • Sentetik İnsan Dönemi Başlıyor
 • Google Domains Kapanıyor
 • IMF’den Zombi Şirketler Raporu
 • Asgari Ücret Açıklandı

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


Tüketici Güven Endeksi (Mayıs 2023)

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Mayıs ayında bir önceki aya göre %4,0 oranında arttı. Nisan ayında 87,5 olan endeks, Mayıs ayında 91,1 oldu.

A101’e Brandverse Awards’tan Ödül

Türkiye’nin en fazla mağazaya sahip zincir marketi A101, yarışmanın Veri Analitiği Ödülleri Bölümünün “Zincir Marketler” kategorisinde “Altın Ödül”ün sahibi olarak sosyal medyadaki başarılarına yenisini ekledi.

iMediaff Academy İlk Staj Programı

Affiliate ve Influencer Marketing kampanyalarıyla marka ve girişimlere yönelik influencer çalışmalarıyla öne çıkan iMediaff Grubu, sektörel eğitim noktasında da çalışmalarına hızlı bir şekilde başladı. Sektördeki yetişmiş personel ihtiyacının yanı sıra sektöre katılmak isteyen yeni mezun ve öğrenciler için de birçok fırsat içeren iMediaff Academy İlk Staj Programı, iMediaff tarafından başlatıldı.

Employer Brand Summit 2023’ün Ardından

Yurt içi ve yurt dışından katılımlarla Türkiye’nin en saygın işveren markası zirvelerinden olan Uluslararası Employer Brand Summit, bu yıl “Take A Step Ahead, Lead The Change” temasıyla değişime odaklandı. Bu yıl kalıpları yıkan etkinlik konseptiyle de değişimi vurgulayan ve ilklere ev sahipliği yapan Employer Brand Summit‘in sürpriz konuğu ise işveren markası kavramının yaratıcısı, dünyaca ünlü yönetim gurusu Simon Barrow oldu. İnsan ve kültür dünyasındaki değişime vurgu yapılan EBS2023, özel bir tasarımla dekore edilen Polonezköy Maya Life‘da düzenlendi. Doğayla iç içe bir ambiyansta gerçekleşen zirvede, şirketlerin İK politikaları ve işveren markası özelinde yapılan çalışmalar, değişim ekseninde konuşuldu.

WordPress Etkinliği

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine bir etkinlik duyurusuyla devam ediyoruz. Türkiye’de WordPress ekosisteminin öncüsü olan kişi ve kurumların bilgi aktarımında bulunacağı “Freelancer Platformlarında WordPress” etkinliği 21 Haziran 2023’te gerçekleştirilecek. WordPress Türkiye tarafından organize edilen etkinliğin mekan sponsoru Güzel Hosting olurken etkinliğin moderatörü ise WordPress Okulu (WP Okulu) Kurucusu Fikret Tozak oldu. Devamını oku

Yapay Zekanın Tarihi

Günümüzde hemen her alanda adını sıkça duyduğumuz yapay zekanın tarihçesi ve gelişimi ile ilgili detayları sizler için derledik.Hayatımızın birçok alanında kolaylık sağlayan yapay zekanın tanımı ve tarihçesi ile ilgili merak edilen her şey Branding Türkiye tarafından derlendi. Devamını oku

Kurumsal İletişim 2.0’dan Kamuoyu Açıklaması

Dijital Markalaşma Uzmanı, Akademisyen, Yazar, Eğitmen ve Mentor Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Kurumsal İletişim 2.0 radyo programı, Haziran 2023 itibariyle sona erdi. Aralık 2022’de Endüstri Radyo frekansında dinleyicisiyle buluşan program sona erdi. Konuyla ilgili bir kamuoyu açıklaması yayınlandı. Okumak için tıklayın.

Medya Takip Merkezi’nden Önemli Yenilik

Algoritmalar ile her türlü medya kaynağını analiz ediyor. Bu sayede konular, anahtar kelimeler ve odaklanılan ilgi alanları kolayca tanımlanabiliyor. Şimdiyse medya takibinde yeni bir dönem başlıyor. Çünkü artık podcast takibi dönemi başlıyor. Medya takibinde öncü markalardan biri olan Medya Takip Merkezi (MTM), bir süredir tüm bu gelişmelerin nabzını tutarken, öte yandan yapay zekanın becerilerini kendi servisleri ile buluşturmayı da sürdürüyor. Son olarak podcast takip sistemini hayata alan MTM, yapay zeka aracı ChatGPT ile olan işbirliğini de üst seviyelere taşıdı

Sentetik İnsan Dönemi Başlıyor

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Bilim insanları, kök hücre kullanarak sentetik insan embriyosu üretti. Bu gelişme yumurta ya da sperm ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Bu embriyoların, genetik bozuklukların etkileri konusunda çığır açabileceği belirtiliyor. Ancak uluslararası etik düzenlemelere göre bilim insanlarının doğal embriyoları laboratuvarda yalnızca 14 güne kadar yetiştirmelerine izin veriliyor.

Google Domains Kapanıyor

2014 yılında hayata geçen Google Domains, Squarespace’e satıldığı için kapatılıyor. Google Domains üzerinde barındırılan 10 milyon alan adı Squarespace’e transfer edilecek. Bu arada Squarespace, Google Domains için 180 milyon doları gözden çıkardı.

IMF’den Zombi Şirketler Raporu

IMF, “Dünyanın En Fazla Zombi Şirket Oranına Sahip Ülkeleri”ni açıkladı. IMF’de paylaşılan makaleye göre; Türkiye, dünya çapında özel şirketler arasında en çok zombi şirket oranına sahip ülke oldu. Halka arz edilen zombi şirketler arasında ise Türkiye 21. sırada yer alırken listenin başlarında sırasıyla Ürdün, Güney Kıbrıs ve Yunanistan bulunuyor.

Asgari Ücret Açıklandı

Teknoloji ana temalı haftanın gündemini önemli bir haberle tamamlıyoruz. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 2023 yılı asgari ücret ara zammını belirlemek için gerçekleştirdiği çalışmaların ardından, 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak asgari ücreti belirlendi. Buna göre yüzde 34 oranında artış ile 2023 yılı ikinci altı ay İçin yeni asgari ücret 11 Bin 402 TL oldu.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Haziran (2023) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Haziran 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Haziran’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Haziran 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (8 – 14 Haziran 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.