Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Haziran ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Haziran 2021)

Haziran ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Haziran’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Haziran 2021)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Haziran 2021)

Bu haftanın (15 – 21 Haziran 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Turkey – 100 Açıklandı
 • İşsizlik (Nisan 2021)
 • TOBB Şirket İstatistikleri (Nisan 2021)
 • Hani Kurumsaldık (12. Bölüm)
 • Coca Cola 4 Milyar Dolar Kaybetti
 • Derleme – III Çıktı
 • SGK Çalışanlarına Aşı Randevusu
 • Karneler e-Okul’da Erişime Açıldı
 • Galatasaray’ın Yeni Başkanı Belli Oldu
 • Türkiye Euro 2020’ye Veda Etti
 • 1 Temmuz Kararları Açıklandı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Turkey – 100 Açıklandı

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance “Türkiye’nin En Değerli 100 Markası” adlı raporunu 2021 özelinde yayınladı. Brand Finance’ın bu yıl 14. kez hazırladığı raporda, ilk sırayı Türk Hava Yolları aldı. Listedeki Türk markalarının toplam değeri ise 21,45 milyar dolar olarak hesaplandı. Bu, geçen yıla nazaran %12,7’lik bir değer kaybı anlamına geliyor.

İşsizlik (Nisan 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türkiye’deki işgücüne dair güncel durumu gösteren ve bir hayli önemli olan işsizlik rakamları raporu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanarak Nisan 2021 için yayınlandı. Buna göre Nisan 2021’de işsizlik, bir önceki aya göre 275 bin kişi artarak 4 milyon 511 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,9 puanlık azalış ile %13,9 seviyesinde gerçekleşti.

TOBB Şirket İstatistikleri (Nisan 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği (TOBB) geçtiğimiz günlerde bir bülten yayınladı. TOBB tarafından paylaşılan “Nisan 2021’de Kurulan Ve Kapanan Şirket İstatistikleri” temalı raporda Nisan’da Türkiye’de kurulan ve kapanan şirket sayısı paylaşıldı. Aynı raporda bir önceki yılla karşılaştırma yapılarak Nisan 2020’ye göre Nisan 2021’deki şirket istatistikleri de yer aldı.

Hani Kurumsaldık (12. Bölüm)

Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık’ta On İkinci Bölüm yayınlandı. “Koronavirüs Sonrası İş Hayatı” ana temasıyla yayınlanan podcastte, Koronavirüs sonrası iş hayatına dair detaylara değinildi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Coca Cola 4 Milyar Dolar Kaybetti

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir organizasyonda yaşananlara dair detaylarla devam ediyoruz. Dünya futbolunun marka ismi Cristiano Ronaldo bir hareketiyle Coca Cola’ya 4 milyar dolar kaybettirdi. Şöyle ki; maç öncesi düzenlenen basın toplantısında önündeki kola şişelerini kaldıran Ronaldo, “kola içmeyin” gibi bir ifade kullanarak “su için” tavsiyesinde bulundu. Bu ise Coca Cola’ya 4 milyar dolara mal oldu.

Derleme – III Çıktı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine bizden bir haberle devam ediyoruz. Ocak 2018’de yayın hayatına başlayan bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam’ın 2020’de yayınlanan makalelerinden oluşan Derleme – III kitabı çıktı!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

SGK Çalışanlarına Aşı Randevusu

SGK’ye kayıtlı tüm çalışanlar için Kovid-19 aşı randevuları açıldı. Bununla birlikte günlük uygulanan aşı miktarı 1 milyon dozu aşarak rekor kırılmış oldu.

Karneler e-Okul’da Erişime Açıldı

Milli Eğitim Bakanlığı, 18 milyon öğrencinin karnesini e-Okul’da erişime açtı. Buna göre öğrenciler ve veliler, e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi aracılığıyla sınav tarihlerini, devamsızlıkları ve karneleri görebilecekler.

Galatasaray’ın Yeni Başkanı Belli Oldu

Galatasaray Spor Kulübü Olağan Seçim Genel Kurulu, Galatasaray Lisesi’nde gerçekleştirildi. Seçim sonucunda oyların 1541’ini alan Burak Elmas, Galatasaray Spor Kulübü’nün 38. başkanı oldu.

Türkiye Euro 2020’ye Veda Etti

A Milli Futbol Takımı, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’na veda etti. Türkiye’nin Euro 2020 karnesi ise; sıfır galibiyet, sıfır beraberlik, üç mağlubiyet şeklinde oldu. A Milli Takım ayrıca turnuva boyunca attığı 1 gole karşın, 8 gol yedi.

1 Temmuz Kararları Açıklandı

Kabine Toplantısı’nın ardından kamuoyuna yapılan açıklamaya göre 1 Temmuz 2021 itibariyle sokağa çıkma yasağı tümüyle kaldırıldı. Müzikle ilgili sınırlama ise 24:00’a çekildi.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Haziran (2021) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Haziran 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Haziran’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Haziran 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Haziran 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.