Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Eylül ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Eylül 2023)

Eylül ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Eylül’ün 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Eylül 2023)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Eylül 2023)

Bu haftanın (15 – 21 Eylül 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

  • Netflix Ve Amazon Prime’dan Atatürk Dizisi Kararı
  • UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne Yeni Yerler Eklendi
  • FED ve TCMB Faiz Kararını Açıkladı
  • Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Önerileri
  • Üstün Patent’e Bir Ödül Daha
  • Branding Türkiye’de Röportaj Serisi Devam Ediyor
  • Enflasyon (Ağustos 2023)

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


Netflix Ve Amazon Prime’dan Atatürk Dizisi Kararı

Atatürk dizisi hakkında önemli bir gelişme yaşandı. Netflix ve Amazon Prime, Disney+’ın Ermeni lobisi baskısı sonrası yayınlamayacağı Atatürk dizisini kendi platformlarından ortak şekilde tüm dünyada yayınlayacaklarını açıkladılar.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne Yeni Yerler Eklendi

Türkiye’de bulunan dünyadaki en önemli arkeolojik alanlardan biri “Gordion Antik Kenti” ile “Anadolu’nun Orta Çağ Dönemi Ahşap Direkli ve Kirişli Camileri”, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kaydedildi. Böylece Türkiye’deki miras alanı 21’e ulaştı.

FED ve TCMB Faiz Kararını Açıkladı

ABD Merkez Bankası (Fed) küresel piyasaların beklediği faiz kararını açıkladı. FED, politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 22 yılın en yüksek seviyesi olan %5,25-5,50 aralığında sabit tuttu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), ise politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 500 baz puan artırarak %30’a çıkardı.

Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Önerileri

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine etkinliklerle devam ediyoruz. Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin tavsiye pazarlaması odağındaki fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Etkinlik Önerileri kısmında bu hafta yer alan etkinlikler şöyle;

Branding Türkiye’nin medya partneri olduğu veya bizzat organizasyonun uygulayıcısı olduğu etkinlikler hakkında daha detaylı bilgi için Etkinlik Haber kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Üstün Patent’e Bir Ödül Daha

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. Elit Medya Group projesi olan International Brand Awards of The Year – Yılın Uluslararası Marka Ödülleri, 7 Eylül 2023’te gerçekleşti. Özge Ulusoy’un sunumu, Demet Akalın’ın konseri eşliğindeki ödül töreninde alanında öncü birer “marka” olan kurumlar ödüle layık görüldü. Marka Tescil ve patent alanında önemli işlere imza atan Üstün Patent’e de “Yılın Başarılı Marka Tescil Patent Firması” ödülü verildi.

Branding Türkiye’de Röportaj Serisi Devam Ediyor

Uluslararası düzeyde akademik ve sektörel çalışmaları bulunan, yazdığı kitaplarla sezgi ve uzmanlık hakkında yapısal, kavramsal, olgusal ve pratiğe dönük bilgi ve deneyim paylaşımında bulunan, “Üç Ceket Karar Verme Yöntemi” gibi kavramsallaştırmalar yapan Mete Han Gür ile sezgi ve uzmanlık üzerine bir röportaj gerçekleştirdik. Röportajı okumak için buraya tıklayın.

Enflasyon (Ağustos 2023)

Teknoloji ana temalı haftanın gündemini önemli bir raporla tamamlıyoruz. Türkiye’de ekonominin önemli bir göstergesi olan enflasyon rakamları Ağustos için açıklandı. Raporda fiyatı en çok artan ürünler ve fiyatı en çok azalan ürünler de yer aldı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon rakamlarına göre; TÜFE’deki (2003=100) değişim 2023 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre %9,09, bir önceki yılın Aralık ayına göre %43,06, bir önceki yılın aynı ayına göre %58,94 ve on iki aylık ortalamalara göre %56,28 olarak gerçekleşti.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Eylül (2023) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Eylül 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Eylül’ün 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Eylül 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (8 – 14 Eylül 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.