Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ekim ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ekim 2022)

Ekim ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Ekim’in 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21Ekim 2022)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ekim 2022)

Bu haftanın (15– 21 Ekim 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

  • Altın Top Ödülü Benzema’ya
  • İnternette Özgürlük Raporu
  • Ehliyet Değiştirme Süresi Uzatıldı
  • Merkez Bankası Faiz Kararı
  • BDDK’dan Önemli Karar
  • Hani Kurumsaldık İle Sahiplen.com Partner Oldu
  • Hani Kurumsaldık İle Dikeyeksen Yayıncılık Partner Oldu
  • Hani Kurumsaldık İle Muyki Partner Oldu
  • Kinza Dubai İçin Geri Sayım
  • Hani Kurumsaldık Yeni Bölüm: X Y Z Kuşakları

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti. İşte bu haftanın teknoloji gündemi!


Altın Top Ödülü Benzema’ya

Futbol dünyasının en prestijli ödülü olarak kabul edilen Ballon d’Or (Altın Top)’u bu sene Real Madrid’in Fransız yıldızı Karim Benzema kazandı. France Football Dergisi tarafından 1956’dan beri dağıtılan ödül, Fransa’nın başkenti Paris’teki Chatelet Tiyatrosu’nda düzenlenen törenle sahibini buldu.

İnternette Özgürlük Raporu

Washington merkezli uluslararası insan hakları kuruluşu Freedom House’un 2022 yılı “İnternette Özgürlük Raporu” yayınlandı. 2021 yılı raporuna göre 34 puandan 32 puana gerileyen Türkiye, bu yıl da “internetin özgür olmadığı ülkeler” listesinde yer aldı.

Ehliyet Değiştirme Süresi Uzatıldı

Eski tip sürücü belgelerini (ehliyet) değiştirme süresi uzatıldı. Buna göre İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, eski tip sürücü belgelerinin değiştirilmesine ilişkin sürenin 31 Aralık 2024’e kadar uzatıldığını bildirdi.

Merkez Bankası Faiz Kararı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), faiz kararını açıkladı. Buna göre PPK, politika faizi olan 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranını 150 baz puan indirerek yüzde 10.5’e çekti. Beklenti 100 baz puanlık faiz indirimi gelmesi yönündeydi. PPK Ağustos ve Eylül toplantılarında 100 baz puanlık indirim kararı almıştı.

BDDK’dan Önemli Karar

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), finansal istikrarın güçlendirilmesi ve kaynakların daha verimli kullanılarak kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasına yönelik ilave adım attı. Buna göre kredi kullanabilecek şirketler için daha önce 15 milyon TL olan yabancı para pozisyonu sınırı 10 milyon TL’ye çekildi. Nakit pozisyonu aktif toplamı ya da 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanı %10’unu geçen şirketlere uygulanan kredi sınırlaması ise %5 olarak güncellendi.

Hani Kurumsaldık İle Sahiplen.com Partner Oldu

Kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ana temalı, podcast odaklı yeni nesil mecra Hani Kurumsaldık’ın telif hakkı koruma sponsoru netleşti. Buna göre Sahiplen.com ile Hani Kurumsaldık partner oldu!

Hani Kurumsaldık İle Dikeyeksen Yayıncılık Partner Oldu

Kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ana temalı, podcast odaklı yeni nesil mecra Hani Kurumsaldık’ın teknoloji kitapları sponsoru netleşti. Buna göre yazılım, bilişim, iş dünyası, marka – pazarlama ve dijital odaklı yayınları ile bilinen Dikeyeken Yayıncılık ile Hani Kurumsaldık partner oldu!

Hani Kurumsaldık İle Muyki Partner Oldu

Kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ana temalı, podcast odaklı yeni nesil mecra Hani Kurumsaldık’ın veri odaklı pazarlama sponsoru netleşti. Buna göre Muyki ile Hani Kurumsaldık partner oldu!

Kinza Dubai İçin Geri Sayım

Dünyanın en büyük ve dikkat çeken performans pazarlama konferanslarını düzenleyen ekip, bu defa Dubai’de! Geçtiğimiz ay İstanbul’da gerçekleştirilen Traffic Summit’in ardından şimdi de Dubai’de düzenlenecek olan zirvede dünyanın dört bir yanından binlerce uluslararası yüksek nitelikli profesyonel, birçok marka, girişim ve influencer performans pazarlamasındaki en son teknikleri ve araçları öğrenmek, paylaşmak ve keşfetmek için bir araya geliyor. İşte, 26 – 27 Ekim’de Dubai’de gerçekleşecek olan Kinza Dubai 2022 ile ilgili tüm detaylar!

Hani Kurumsaldık Yeni Bölüm: X Y Z Kuşakları

Kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ana temalı, podcast odaklı yeni nesil mecra Hani Kurumsaldık’ta 34. Bölüm yayınlandı. Bu bölümde “X Kuşağı Y Kuşağı Z Kuşağı” ana temasının işlenirken, Mürsel Ferhat Sağlam tarafından sunulan podcast boyunca aynı zamanda X Kuşağı Nedir? Y Kuşağı Nedir, Z Kuşağı Nedir? odağında bilgi paylaşımında da bulunuldu. İşte tüm detaylarıyla Hani Kurumsaldık ve 34. Bölüm!

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ekim (2022) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Ekim 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ekim’in 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ekim 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ekim 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.