Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Aralık ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Aralık 2023)

Aralık ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Aralık’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Aralık 2023)

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Aralık 2023)

Bu haftanın (15 – 21 Aralık 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Seyahat İçin En İyi 100 Şehir Endeksi
 • İlim Yayma Ödülleri
 • FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası
 • Dünyanın En Zengin Kentleri 2023
 • Dünyanın En İyi 3 Bin Üniversitesi
 • Dünyanın En Güçlü Pasaportları
 • 2023 Yılının En Değerli Markaları
 • Sağlık Harcamaları İstatistikleri (2022)
 • Teleskop’tan Kişiselleştirilebilir Kategori Sıralaması
 • TÜİK Enflasyon (Kasım 2023)
 • ENAG Enflasyon (Kasım 2023)
 • TOYP Türkiye 2023 Ödülleri
 • Eğitim Harcamaları İstatistikleri (2022)
 • Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Önerileri
 • Zam Şampiyonu (Eylül 2023)

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


Seyahat İçin En İyi 100 Şehir Endeksi

Küresel pazar araştırma şirketi Euromonitor ile veri şirketi Lighthouse’un hazırladığı “Seyahat İçin En İyi 100 Şehir Endeksi” açıklandı. Fransa’nın başkenti Paris, üçüncü kez listenin ilk sırasında yer alırken Avrupa, ilk 10’da 7 şehir, ilk 100’de ise 63 şehir ile endekste öne çıktı. Listede Türkiye’den ise İstanbul (23), Antalya (57) ve Muğla (93) yer aldı.

İlim Yayma Ödülleri

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Türkiye’de bilimsel çalışmaların ve araştırmaların desteklenmesini, başarının ülke ve insanlık hizmetine sunulmasını hedefleyen “İlim Yayma Ödülleri” töreninin üçüncüsü Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen ödül töreninde 3 farklı kategorideki ödüller ile 50’nci yıl özel ödülü sahiplerine takdim edildi.

FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası

Çin’in Hangzhou kentinde düzenlenen Voleybol FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası finalinde 2 Türk takımı karşı karşıya geldi. Karşılaşmada VakıfBank’ı 3-2 mağlup eden Eczacıbaşı Dynavit, 3. kez kupayı müzesine götürdü.

Dünyanın En Zengin Kentleri 2023

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Henley & Partners, “Dünyanın En Zengin Kentleri 2023” listesini yayınladı. Listenin ilk sırasında bulunan New York’taki dolar milyoneri sayısı 340 bin kişi. Listenin 51. sırasında yer alan İstanbul’daki dolar milyoneri sayısı ise 16 bin 300

Dünyanın En İyi 3 Bin Üniversitesi

Dünya genelinde üniversite sıralamalarını yapan yetkili 10 kuruluştan biri olan ODTÜ, University Ranking by Academic Performance (URAP) listesini açıklandı. ODTÜ’nün hazırladığı “Dünyanın En İyi 3 Bin Üniversitesi” listesinde Türkiye’den 119 okul yer aldı.

Dünyanın En Güçlü Pasaportları

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. “VisaGuide World” endeksine göre, dünyanın en güçlü pasaportu İspanya oldu.200 ülkenin bulunduğu listede Türkiye, 94. sırada yer aldı.

2023 Yılının En Değerli Markaları

ABD merkezli küresel piyasa araştırma merkezi TradingPedia, “2023 Yılının En Değerli Markaları Listesi”ni açıkladı. İlk 10’da ABD merkezli 7 markanın yer aldığı listenin ilk sırasında ise Amazon (299.28 milyar dolar) bulunuyor.

Sağlık Harcamaları İstatistikleri (2022)

TÜİK geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin sağlık harcamalarına ilişkin bir rapor yayınladı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan rapora göre; toplam sağlık harcaması 2022 yılında bir önceki yıla göre %71,5 artarak 606 milyar 835 milyon TL‘ye yükseldi. Genel devlet sağlık harcaması %65,4 artarak 463 milyar 516 milyon TL‘ye ulaştı. Özel sektör sağlık harcaması ise %94,4’lük bir artış oranı ile 143 milyar 319 milyon TL olarak tahmin edildi.

Teleskop’tan Kişiselleştirilebilir Kategori Sıralaması

Tüm haber sitelerini, sosyal medya platformlarını, forum, blog ve içerik sitelerini 7/24 düzenli olarak tek bir uygulama üzerinden takip edebilme imkanı sağlayan Teleskop.app yeni özelliğini duyurdu. Buna göre; artık Teleskop ile Kişiselleştirilebilir Kategori Sıralaması mümkün olacak.

TÜİK Enflasyon (Kasım 2023)

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Türkiye’de ekonominin önemli bir belirteci olan enflasyon rakamları Kasım için açıklandı. Raporda fiyatı en çok artan ürünler ve fiyatı en çok azalan ürünler de yer aldı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon rakamlarına göre; TÜFE’deki (2003=100) değişim 2023 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre %3,28, bir önceki yılın Aralık ayına göre %60,09, bir önceki yılın aynı ayına göre %61,98 ve on iki aylık ortalamalara göre %53,40 olarak gerçekleşti.

ENAG Enflasyon (Kasım 2023)

ENAGrup – Enflasyon Araştırma Grubu, bir süredir enflasyon rakamlarını her ay TÜİK ile eş zamanlı olarak açıklıyor. Geçtiğimiz günlerde “E-TÜFE ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi Kasım 2023” başlığıyla yayınlanan bültende Kasım 2023 odağında enflasyon rakamlarını açıklayan ENAG’a göre TÜFE Kasım ayında %5,58 arttı.

TOYP Türkiye 2023 Ödülleri

Dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan JCI “Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler Derneği”nin 1983 yılından bu yana düzenlediği Ten Outstanding Young Persons of the World programının Türkiye ayağı olan 29. TOYP Türkiye Ödülleri, Otokoç Otomotiv ana iş birlikçiliğinde 12 Aralık’ta Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen Gala Töreni’nde sahiplerini buldu.

Eğitim Harcamaları İstatistikleri (2022)

TÜİK, “Eğitim Harcamaları İstatistikleri (2022)” başlıklı raporunu kamuoyuyla paylaştı. Buna göre; eğitim harcamaları 2022 yılında 2021 yılına göre %69,3 artarak 587 milyar 438 milyon TL oldu. 2022 yılında bir önceki yıla göre eğitim harcamalarının en fazla arttığı eğitim düzeyleri; %113,8 ile okul öncesi ve %74,1 ile yükseköğretim oldu.

Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Önerileri

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin referans pazarlaması odaklı fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Etkinlik Önerileri’nde bu hafta yer alan etkinliklere dair detaylar;

Zam Şampiyonu (Eylül 2023)

Teknoloji ana temalı haftanın gündemini tamamlıyoruz. Enflasyon rakamlarının ardından zam şampiyonu olan ürün de belli oldu. Buna göre TÜİK tarafından açıklanan veriler baz alındığında Eylül (2023) ayında fiyatı en çok artan (zam şampiyonu) ürün %127,72 ile “Üniversite Eğitim” oldu. Bununla birlikte işte fiyatı en çok artan ürünler ile fiyatı en çok azalan ürünler listesi!

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Aralık (2023) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Aralık 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Aralık’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.


Teknoloji Haberleri (8 – 14 Aralık 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.