Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Aralık ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Aralık 2021)

Aralık ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Aralık’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Aralık 2021)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Aralık 2021)

Bu haftanın (15 – 21 Aralık 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Dünyanın En Güçlü Kadınları (2021)
  • Enflasyon (Kasım 2021)
  • Günün Gündemi (Kasım 2021)
  • Asgari Ücret 2022
  • Üretici Fiyat Endeksi (Ekim 2021)
  • İşsizlik (Ekim 2021)
  • TOGG Hatıra Bileti
  • Google Trends 2021
  • Zam Şampiyonu (Kasım 2021)
  • Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Dünyanın En Güçlü Kadınları (2021)

FORBES iş dergisi geçtiğimiz günlerde 18 yıldır hazırladığı “Dünyanın En Güçlü Kadınları” listesini 2021 odağında yayınladı. Listede bu yıl 40 CEO ve 19 ülke lideri yer alıyor. Bu arada listenin ilk sırasındaki ismin çok uzun bir aradan sonra değiştiği görülüyor. Listeyi bu yıl Türkiye için özel kılan The World’s Most Powerful Women (2021) listesine 2 Türk kadınının da girmesi oldu.

Enflasyon (Kasım 2021)

Enflasyon Rakamları (Kasım 2021) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Kasım ayında TÜFE aylık %3,51 artarken, yıllık bazda enflasyon %21,31 oldu. Kasım ayının zam şampiyonu ise fiyatı %24,81 artan patlıcan oldu.

Günün Gündemi (Kasım 2021)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Kasım ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Asgari Ücret 2022

Döviz kurundaki artış, dolar ve euro’daki rekorlar, gıda fiyatları başta olmak üzere birçok tüketim kalemindeki zamlar ve faiz kararları derken Türkiye’nin ekonomi odağındaki gündemi bir hayli yoğun. Fakat herkesin merakla beklediği en önemli haber asgari ücret tutarının 2022’de ne kadar olacağıydı. Konuya dair birçok tahmin olsa da nihai karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyuruldu. Bu bağlamda 2022 asgari ücreti, bir önceki yıla oranla tam olarak %50,4’lük bir artışla 4 bin 253 lira oldu.

Üretici Fiyat Endeksi (Ekim 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu, Üretici Fiyat Endeksi’ni açıkladı. Buna göre Ekim ayında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) aylık %5,24 artarken, yıllık bazda %46,31 oldu. Ekim ayında Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) ise aylık %7,93 artarken yıllık ise %32,96 arttı.

İşsizlik (Ekim 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türkiye’deki işgücüne dair güncel durumu gösteren ve önemli olan işsizlik rakamları raporu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanarak Ekim 2021 için yayınlandı. Buna göre Ekim 2021’de  işsizlik, bir önceki aya göre 75 bin kişi azalarak 3 milyon 717 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,2 puanlık azalış ile %11,2 seviyesinde gerçekleşti.

TOGG Hatıra Bileti

TOGG, 19 Aralık 2021 tarihinde kurumsal sosyal medya hesaplarında www.yolunuzacikolsun.com adlı web sitesinin duyurusunu yaptı. Konuya ilişkin Twitter’da yapılan paylaşım şöyle;

“Dünya sahnesine çıkacağımız CES 2022’ye Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı Turkish Cargo ile gidiyoruz.

Siz de #Togg’u uğurlamak için uçuş günü gerçekleştireceğimiz dijital konvoya katılabilir, uçağınızı kişiselleştirerek destek mesajınızı iletebilirsiniz.

http://yolunuzacikolsun.com”

Google Trends 2021

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Arama motoru Google geçtiğimiz günlerde 2021 yılına yönelik arama trendlerini yayınladı. Türkiye özelinde 2021 boyunca Google’da en çok arananların kategorisel olarak da yayınlandığı listeler şu başlıkları taşıyor; Aramalar, İsimler, Diziler, Kaybettiklerimiz, Kim, Nasıl Geçer, Nasıl, Ne Zaman, Yemek Tarifleri

Zam Şampiyonu (Kasım 2021)

TÜİK tarafından Kasım (2021) enflasyon verilerinin açıklanmasıyla fiyatı en fazla artan ve en çok azalan ürünler de belli oldu. Bu istatistiğe göre Ekim ayında patlıcan yüzde 24,81  oranında fiyat artışıyla zam şampiyonu oldu. Bu arada fiyatı en fazla azalan ürün ise -%38,76 oranında bir düşüşle karnabahar oldu.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat

20 Aralık 2021 tarihinde gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamada “yeni bir finansal alternatif”ten bahsedilmişti. Bugünse saat 14:00’da Hazine ve Maliye Bakanlığı ‘dövize endeksli Türk lirası mevduat’ düzenlemesinin ayrıntılarını açıkladı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Aralık (2021) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Aralık 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Aralık’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Aralık 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Aralık 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.