Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Aralık ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Aralık 2020)

Aralık ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Aralık’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Aralık 2020)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Aralık 2020)

Bu haftanın (15 – 21 Aralık 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Dijital Mal Varlığı Miras Sayıldı
 • Youtube Türkiye’de Temsilcilik Açtı
 • Bitcoin Rekor Kırdı (23 Bin Dolar)
 • MEB’ten Tatil Açıklaması
 • Ticaret Bakanlığı’ndan E-Ticaret Düzenlemesi
 • Büyük Kavuşum Gerçekleşti
 • Koronavirüs Mutasyona Uğradı
 • Whatsapp Web’e Görüntülü Konuşma Özelliği
 • Instagram İçin Çekiliş Uygulaması
 • Branding Türkiye Öneriyor: Haftanın Önerileri
 • KDV İndiriminden Hangi Sektörler Yararlanacak?
 • İşsizlik Rakamları (Ağustos 2020)

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Teknoloji Haberleri (15 - 21 Aralık 2020) - Dijital Mal Varlığı

Dijital Mal Varlığı Miras Sayıldı

Denizli’de trafik kazasında kaybettiği eşinin bulut bilgi işlem sağlayıcısı hesabına ulaşmak için dava açan kişinin talebi üzerine, dijital mal varlığının tespitinin yapılarak terekeye dahil edilmesi gerektiğini belirten istinaf, dosyayı ilk derece mahkemesine gönderdi. Diğer bir ifadeyle “dijital mal varlığı” miras sayıldı.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Aralık 2020) - Youtube Temsilcilik

Youtube Türkiye’de Temsilcilik Açtı

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. Dijital mecraların ve sosyal ağların Türkiye’de temsilcilik açmasına yönelik hazırlanan “Sosyal Medya Yasası” kapsamında sorumluluğunu yerine getireceğini açıklayan Youtube, Türkiye’de temsilcilik açacağını duyurdu.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Aralık 2020) - Bitcoin 23 Bin Dolar

Bitcoin Rekor Kırdı (23 Bin Dolar)

Kasım ayında 19.800 dolar fiyatla rekor fiyata ulaşan popüler kripto para Bitcoin, konumunu koruyamamış ve 17 bin dolar seviyelerine kadar gerilemişti. Ancak son bir haftada hızla yükselen Bitcoin önce 20 bin dolar barajını geçti sonra da yeni bir rekor kırarak 23 bin doları aştı.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Aralık 2020) - MEB Tatil Açıklaması

MEB’ten Tatil Açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre uzaktan eğitim 21 Ocak 2021’e kadar devam edecek. İkinci dönem ise 15 Şubat 2021’de başlayacak. Açıklamada, sınav sistemindeki değişikliklerden de bahsedildi. Bu arada ikinci dönemde olması planlanan bir haftalık ara tatil iptal edilerek Ocak ayındaki tatile eklendi.

Ticaret Bakanlığı Efsane Cuma İndirimleri İçin Uyardı

Ticaret Bakanlığı’ndan E-Ticaret Düzenlemesi

Ticaret Bakanlığı, online ortamda yapılan alışverişlere yeni düzenlemeler getirmeye hazırlanıyor. Yasayla birlikte telefon, mail veya internet gibi ortamlarda satış yapan üreticilerin sorumlulukları artacak. Mesela uzaktan satış yapan üreticilerin birer müşteri temsilcisi atayıp kargolara bu temsilcinin iletişim bilgilerini yazması gerekecek.

Büyük Kavuşum

Büyük Kavuşum Gerçekleşti

21 Aralık 2020 tarihinde 794 yıl sonra bir ilk gerçekleşti. Bilim insanları tarafından “Büyük Kavuşum” olarak adlandırılan gök olayı neticesinde Jüpiter ve Satürn arasındaki açı farkı 0,1 derece oldu. Nadir gerçekleşen bu olay dünyanın birçok bölgesinden çıplak gözle izlenebildi.

Koronavirüs Mutasyon

Koronavirüs Mutasyona Uğradı 

Teknoloji Haberleri’ne tüm hafta boyunca gündemde olan bir konuyla devam ediyoruz. İngiltere’de Covid-19 hızlı yayılacak şekilde mutasyona uğradı. Londra’nın yanı sıra İngiltere’nin doğusu ve güneydoğusunda vaka sayısında “keskin” bir artış olduğunu ifade eden İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, yaptığı açıklamada ayrıca virüsün mutasyona uğradığını ve bu yeni türle 1000’den fazla kişinin enfekte olduğunu da söyledi.

Teknoloji Haberleri - Whatsapp Web

Whatsapp Web’e Görüntülü Konuşma Özelliği

Teknoloji Haberleri’ne sevindirici bir haberle devam ediyoruz. Dünyanın en popüler ve en çok kullanıcıya sahip mesajlaşma uygulamalarından biri olan Whatsapp’ın web sürümüne herkesin beklediği özellik nihayet geliyor. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre; WhatsApp Web ve masaüstü sürümleri için görüntülü ve sesli görüşme özellikleri geliyor.

Instagram Çekilişleri

Instagram İçin Çekiliş Uygulaması

Teknoloji Haberleri’ne sosyal ağlar odağında devam ediyoruz. Instagram çekilişleri; farklı hediyeler, para ödülleri ya da hizmetlerle insanları ücretsiz buluşturmak için uygun kişi ve kişileri belirleme yöntemidir. Katılan kişilerin herhangi bir hak kaybına uğramaması ve herkesin eşit şansa sahip olabilmesi içinse güvenilir bir çekiliş yapılması gerekir. Kurumsal firmaların tercih ettiği Simpliers, güvenli bir çekiliş için geliştirilmiş bir programdır. Bu yüzden yani takipçilerinizin içinde herhangi şüphe kalmaması için Simpliers’a güvenebilirsiniz.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Branding Türkiye Öneriyor Banner

Branding Türkiye Öneriyor: Haftanın Önerileri

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir listeyle devam ediyoruz. Türkiye’nin en çok okunan bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorilerinden olan Branding Türkiye Öneriyor‘taki Etkinlik, Kitap, Eğitim odaklı önerilerin yer aldığı çerikler şöyle;

KDV İndiriminden Faydalanacak Sektörler

KDV İndiriminden Hangi Sektörler Yararlanacak?

Koronavirüs pandemisinde zor bir süreç yaşayan iş dünyası tarafından merakla beklenen KDV indirimi ile ilgili detaylar belli oldu. 14 Aralık Pazartesi günü yapılan kabile toplantısının hemen ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre KDV indiriminden en çok; lokantalar, yeme içme ile tamir bakım hizmeti veren sektörler yararlanacak. İş yeri kiralama işlemleri de bu kategoride değerlendirilmeye alındı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

İşsizlik Rakamları (Ağustos 2020)

İşsizlik Rakamları (Ağustos 2020)

Teknoloji Haberleri’ni önemli bir raporla tamamlıyoruz. Türkiye’deki istihdama dair mevcut durumu gösteren ve bir hayli önemli olan işsizlik rakamları raporu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanarak Ağustos 2020 için yayınlandı. Buna göre Ağustos 2020’de işsizlik, geçen yılın aynı ayına göre 0,8 puanlık azalış ile %13,2 seviyesinde gerçekleşti.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Aralık (2020) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Aralık 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Aralık’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Aralık 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Aralık 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.