Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ağustos ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ağustos 2023)

Ağustos ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Ağustos’un 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ağustos 2023)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ağustos 2023)

Bu haftanın (15 – 21 Ağustos 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Küresel Sıcaklık Rekoru
 • Küresel Servet Raporu
 • Marmara Depremi Belgeseli Yayınlandı
 • İnsan Nüfusu 100 Milyona Düşebilir
 • Branding Türkiye’nin Dijital Monitoring Sponsoru Belli Oldu
 • İşsizlik (Mayıs 2023)
 • Employer Brand Summit – 2023 (Booklet)
 • Bazı Sözcüklerin Yazımı Değişti
 • Alastyr’dan Kampanya
 • Podcast Takibi
 • İşsizlik (Haziran 2023)

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


Küresel Sıcaklık Rekoru

Yaz döneminde yaşanan sıcak hava dalgası sonrası NASA, Temmuz ayında küresel sıcaklık rekorunun gerçekleştiğini bildirdi. NASA tarafından yapılan açıklamaya göre; Temmuz 2023, 1880’den itibaren kaydedilen en sıcak ay oldu.

Küresel Servet Raporu

İsviçre merkezli Credit Suisse tarafından “Küresel Servet Raporu” yayınlandı. Rapora göre; Türkiye’nin toplam serveti, 2022 yılında bir önceki yıla göre 141 milyar dolar düşüş gösterdi ve 1 trilyon 41 milyar dolara geriledi. Yetişkin başına servet de bu düşüş ile birlikte %13 azalarak 17 bin 578 dolar olarak ölçüldü.

Marmara Depremi Belgeseli Yayınlandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 17 Ağustos 1999’da meydana gelen Marmara Depremi’nin yıl dönümünde “Bir Beka Meselesi I Fay Hattı İstanbul” isimli bir belgesel yayınladı. Belgesele dair detaylar Branding Türkiye Öneriyor’un Belgesel Öneri kategorisinde yer alıyor!

İnsan Nüfusu 100 Milyona Düşebilir

Kanada’daki British Columbia Üniversitesi’nden popülasyon ekolojisti William Rees, bu yüzyıl bitmeden insan nüfusunun hızla azalabileceği ve 100 milyona kadar düşebileceği öngörüsünde bulundu. Bilimsel dergi World’de yayınlanan makaleye göre insanlığın yakın zamanda “nüfus ıslahıyla” karşı karşıya kalabileceği ifade edildi.

Branding Türkiye’nin Dijital Monitoring Sponsoru Belli Oldu

3F Fenomeni ve 360 derece içerik stratejileriyle faaliyetlerine devam eden Branding Türkiye, bu kapsamda gerçekleştirdiği aksiyonlarla ekosisteme katkı sağlamayı sürdürüyor. Bir taraftan da çeşitli sektörlerde aksiyon gösteren alt markaları, iştirakleri ve ürünleriyle kapsamını ve etki alanını genişleten Branding Türkiye, aynı zamanda gerçekleştirdiği stratejik iş birlikleri ve partnerliklere de adından söz ettiriyor. Bu bağlamda en son Teleskop.app ile iş birliği yapan Branding Türkiye’nin dijital monitoring ve analiz sponsoru Teleskop oldu!

İşsizlik (Mayıs 2023)

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türkiye’deki işgücüne dair güncel durumu gösteren ve önemli olan işsizlik rakamları raporu, “Türkiye İşgücü İstatistikleri Raporu” başlığıyla Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanarak Mayıs 2023 için yayınlandı. Buna göre Mayıs 2023’de  işsizlik, bir önceki aya göre 193 bin kişi azalarak 3 milyon 328 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise %9,5 seviyesinde gerçekleşti.

Employer Brand Summit – 2023 (Booklet)

Employer Brand Summit 2023, hem katılımcılarına hem de paydaşlarına ilklerle dolu unutulmaz bir event deneyimi yaşattı. Sınırlı katılımın olduğu ve fakat online olarak da takip edilen EBS2023‘e her iki koşulda da katılamamış olan milyonlarca kişi var. Eğer siz de zirveye katılamayanlar arasındaysanız üzülmeyin! Çünkü 3İK ekibi sizler için Employer Brand Summit 2023’te neler olup bittiğini özetleyen bir kılavuz hazırladı. Kılavuzu indirmek için buraya tıklayın!

Bazı Sözcüklerin Yazımı Değişti

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. Türkçe Sözlük’ün 12. baskısını yayımlayan Türk Dil Kurumu bazı sözcüklerin yazımını güncelledi. İşte internet gündeminin bir numaralı gündemi haline gelen değişikliklere dair detaylar!

Alastyr’dan Kampanya

Türkiye’nin alan adı ve hosting hizmetlerinde öncü markası olarak ekosisteme katkı sağlayan Alastyr, müşteri memnuniyetini ön planda tutan bir kurumsal kültüre sahip. Aynı zamanda hızlı ve çözüm odaklı iletişim ve destek politikasına sahip olan Alastyr’da şimdi de 31 Ağustos 2023 tarihine kadar devam eden bir kampanya var. Buna göre .com.tr – .net.tr – .org.tr – .info.tr alan adlarını %88 indirimle kayıt etmek mümkün.

Podcast Takibi

Medya Takip Merkezi, dijital ve geleneksel medyayı 360 derece takip etme başarısını, podcast dünyasıyla da birleştirdi. Türkiye’de ilk kez tam kapsamlı olarak podcast’leri takip etme imkanı sunan MTM, podcast takibi hizmetiyle markaların içerik pazarlama stratejilerini güçlendirmelerine yardımcı olacak önemli bir içerik kaynağı sunuyor.

İşsizlik (Haziran 2023)

Teknoloji ana temalı haftanın gündemini önemli bir raporla tamamlıyoruz. Türkiye’deki işgücüne dair güncel durumu gösteren ve önemli olan işsizlik rakamları raporu, “Türkiye İşgücü İstatistikleri Raporu” başlığıyla Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanarak Haziran 2023 için yayınlandı. Buna göre Haziran 2023’de  işsizlik, bir önceki aya göre 2 bin kişi artarak 3 milyon 337 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise %9,6 seviyesinde gerçekleşti.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ağustos (2023) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Ağustos 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ağustos’un 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ağustos 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ağustos 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.