Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ağustos ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ağustos 2022)

Ağustos ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Ağustos’un 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ağustos 2022)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ağustos 2022)

Bu haftanın (15 – 21 Ağustos 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

  • Hani Kurumsaldık 29. Bölüm: Ağızdan Ağıza Pazarlama
  • İşsizlik Rakamları Açıklandı
  • Google Türkiye’den Önemli Rapor
  • Türkiye – İsrail Karşılıklı Büyükelçi Atayacak
  • Merkez Bankası’ndan Faiz Açıklaması
  • Mobil Telefon Araştırması
  • Gaziantep Ve Mardin’de Trafik Kazaları
  • İspanyol Stonehenge’i Gün Yüzüne Çıktı

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti. İşte bu haftanın teknoloji gündemi!


Hani Kurumsaldık 29. Bölüm: Ağızdan Ağıza Pazarlama

Kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ana temalı popüler podcast serisi Hani Kurumsaldık, 29. bölümüyle yayında! Dijital Markalaşma Uzmanı, Akademisyen ve Yazar Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık’ın bu bölümünde “Ağızdan Ağza Pazarlama” tüm yönleriyle değerlendirildi. Ağızdan Ağza İletişim olgusunun da konuşulduğu yayında ayrıca dijital ağızdan ağza pazarlamaya da değinildi.  Devamını oku

İşsizlik Rakamları Açıklandı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine işgücü istatistikleri odaklı bir haberle devam ediyoruz.  İşsizlik rakamları, TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2022 yılı II. çeyreğinde (Nisan-Haziran) bir önceki çeyreğe göre 43 bin kişi azalarak 3 milyon 654 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,4 puanlık azalış ile %10,6 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde %8,9 iken kadınlarda %13,9 olarak tahmin edildi.

Google Türkiye’den Önemli Rapor

Google Türkiye tarafından “Google Ekosistemi Sosyo-Ekonomik Değer Raporu” yayınlandı. Rapora göre Google’ın 2021 yılında dört temel ürün ve hizmet kategorisiyle oluşturduğu ekonomik değer, 476 milyar TL’ye ulaşarak GSYH’nin %6,6’sına ulaştı. Arama motorunun 2021 yılı Türkiye reklam hacmi 193 milyar TL’ye ulaştı. Şirket, 4 yıl içinde bu rakamı 422 Milyar TL’ye çıkarmak istiyor.

Türkiye – İsrail Karşılıklı Büyükelçi Atayacak

Türkiye – İsrail ilişkilerinin seyrinde yeni bir döneme giriliyor. İki ülke arasındaki normalleşme bağlamında Türkiye ile İsrail arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden karşılıklı olarak en üst düzeye çıkarılması kararı alındı. Bölgenin istikrarı ve ekonomi adına olumlu bir gelişme olarak yorumlanan bu karara göre Türkiye ve İsrail karşılıklı olarak büyükelçi atayacak.

Merkez Bankası’ndan Faiz Açıklaması

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine ekonomi odaklı bir haberle devam ediyoruz. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Buna göre TCMB, politika faizini 1 puan indirerek %14’ten %13’e çekti.

Mobil Telefon Araştırması

Mobil İletişim Araçları Ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği tarafından yapılan açıklamaya göre telefon yenileme süreci 2 yıldan 4 yıla çıktı. Yıllık 10 milyon satışı olan cep telefonlarının %35’inin ise klon ürünlerden oluştuğunu ifade edildi. Bu arada klon telefon nedeniyle vergi kaybının 5 milyar TL’nin üzerinde olduğu öngörülüyor.

Gaziantep Ve Mardin’de Trafik Kazaları

Türkiye’nin farklı şehirlerinde çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı trafik kazaları meydana geldi. Öncelikle sabah saatlerinde Gaziantep’te meydana gelen trafik kazasında 15 kişi hayatını kaybetti, 31 kişi ise yaralandı. Mardin’de bir tırın kalabalığa dalması sonucu oluşan kazada ise 19 kişi can verirken 26 kişi de yaralandı.

İspanyol Stonehenge’i Gün Yüzüne Çıktı

İspanya’nın Caceres eyaletindeki Valdecanas vadisinde suların çekilmesiyle İspanyol Stonehenge’i olarak adlandırılan M.Ö. 5000 bin yıl öncesine ait olduğu düşünülen düzinelerce megalitik taş çemberi yeniden gün yüzüne çıktı. Göbeklitepe’ye benzetilen ve bugüne dek 4 kez gün yüzüne çıkan kalıntılar ilk olarak 1926’da Alman arkeolog Hugo Obermaier tarafından keşfedilmişti.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ağustos (2022) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Ağustos 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ağustos’un 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ağustos 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (8– 14 Ağustos 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.