Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ağustos ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ağustos 2020)

Ağustos ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ağustos’un 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ağustos 2020)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ağustos 2020)

Bu haftanın (15 – 21 Ağustos 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Trump, TikTok’un Satışı İçin Süre Verdi
  • Facebook, Instagram Ve Messenger’ı Birleştiriyor
  • Perakendede Instagram QR Kod Dönemi
  • MEB Asistan Kullanıma Sunuldu
  • Apple’ın Piyasa Değeri 2 Trilyon Doları Geçti
  • İçişleri Bakanlığı’ndan Genelge
  • Branding Türkiye Öneriyor: Koronavirüs Sonrası İş Hayatı
  • Facebook’tan Türkiye’deki Kobi’lere 7 Milyon TL Destek
  • 235 Milyon Kullanıcının Hesabı Sızdırıldı
  • Netflix 30 Günlük Deneme Süresini Türkiye’de Yeniden Açtı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Teknoloji Haberleri (15 - 21 Ağustos 2020) - TikTok Satış

Trump, TikTok’un Satışı İçin Süre Verdi

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde yayınlamış olduğu bir başkanlık emriyle TikTok’un ABD’deki operasyonlarının 90 gün içinde satılmasını istedi. Bilindiği üzere ABD ile Çin arasında uzun bir süredir ticaret savaşları yaşanıyor. Bu durum her iki tarafa ait firmaları da bir hayli etkiliyor. Bu firmaların başında ise Çin menşeyli TikTok geliyor. Bakalım Trump’ın bu kararından sonra TikTok nasıl bir aksiyon alacak.

Facebook Messenger Whatsapp Instagram

Facebook, Instagram Ve Messenger’ı Birleştiriyor

Instagram Direct ve Facebook Messenger artık birbiriyle entegre çalışacak. Daha önceden de gündeme gelen ancak bir takım teknik ve yasal aksaklıkların yaşandığı duruma dair bu defa beklenen aksiyon gerçekleşecek gibi görünüyor. Hem iOS hem de Android tabanlı telefonlar için getirilen yeni güncellemede Instagram kullanıcılarını bir bilgilendirme ekranı karşılayacak. Bu ekranda “Instagram üzerinden mesaj göndermenin yeni bir yolu var” cümlesi gözükecek. Bu adımlar takip edildiğinde ise Instagram ile Facebook Messenger’ın birlikte kullanılabileceğine dair bilgilendirme yapılacak.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Ağustos 2020) - Instagram QR Kod

Perakendede Instagram QR Kod Dönemi

Son yıllarda bir sosyal ağdan ziyade adeta bir e-ticaret platformu gibi çalışan Instagram bu konuda yeni aksiyonlar almaya devam ediyor. Instagram Shop gibi özelliklerle e-ticarete dair desteğini arttıran Instagram; bu defa perakende sektörüne katkı sağlamaya hazırlanıyor. Buna göre; dileyen kullanıcılar Instagram hesaplarında kolaylıkla QR kod oluşturabilecek. Bu kodu fiziksel mağazada konumlayan işletmeler ise mağazadaki müşteriyi rahatlıkla Instagram sayfasına çekebilecek.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Ağustos 2020) - MEB Asistan

MEB Asistan Kullanıma Sunuldu

Teknoloji Haberleri‘ne Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen bir araçla devam ediyoruz. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısıyla MEB Asistan’ı tanıttı. Öğrencilere, velilere ve öğrenmenlere hizmet verecek olan MEB Asistan, yapay zeka destekli olup, makine öğrenimi ile kendini sürekli geliştirecek.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Ağustos 2020) - Apple Piyasa Değeri

Apple’ın Piyasa Değeri 2 Trilyon Doları Geçti

Koronavirüs sürecinde bazı sektörler bir hayli değer kaybederken, bilhassa teknoloji şirketleri tam tersine epey değer kazandı. Bunların başında ise Apple geliyor. Amerikalı teknoloji devi Apple’ın 465 Dolar civarındaki hisse değeri kısa süreliğine 468.09 Dolar’ı gördü. Bu durum ise şirketin piyasa değerinin 2 Trilyon Dolar‘ı geçmesini sağladı.

İzolasyon Tedbirleri

İçişleri Bakanlığı’ndan Genelge

Salgını ilk günden itibaren çok iyi bir şekilde yöneten Türkiye, ikinci dalga konusunda da bazı önlemler almaya başladı. Bu kapsamda önce okullarda yüz yüze eğitim tarihi ertelendi sonra üniversitelerin açılış tarihi… Şimdiyse İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “İzolasyon Tedbirleri” konulu yeni bir genelge iletti.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Koronavirüs Sonrası İş Hayatı Raporu - Mürsel Ferhat Sağlam & Serenay Palabıyık

Branding Türkiye Öneriyor: Koronavirüs Sonrası İş Hayatı

Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorilerinden olan Branding Türkiye Öneriyor’da bu hafta Mürsel Ferhat Sağlam ile Serenay Palabıyık’ın ortak çalışması olan Koronavirüs Sonrası İş Hayatı Raporu var. Branding Türkiye himayesinde hazırlanan ve Branding Türkiye Yayınları tarafından yayınlanan raporda Kovid-19 sonrası çalışma hayatına yönelik önemli detaylar mevcut. Bu arada raporu ücretsiz bir şekilde incelemek ve indirmek mümkün.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Facebook'tan Türkiye'deki Kobi'lere Destek

Facebook’tan Türkiye’deki Kobi’lere 7 Milyon TL Destek

Facebook’tan Türkiye’deki Kobi’lere büyük destek! Popüler sosyal ağ, birkaç ay evvel başlatmış olduğu “Facebook İle Güçlü KOBİ’ler” adlı destek programının Türkiye ayağını faaliyete geçirdi. Hibe programına son başvuru tarihi ise 26 Ağustos!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

235 Milyon TikTok Instagram Youtube Bilgisi Sızdırıldı

235 Milyon Kullanıcının Hesabı Sızdırıldı

Güvenlik araştırma firması Comparitech; TikTok, Instagram ve Youtube’daki yaklaşık 235 milyon kullanıcının hesabının sızdırıldığını açıkladı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Netflix 30 Günlük Deneme

Netflix 30 Günlük Deneme Süresini Türkiye’de Yeniden Açtı

Netflix bir süre önce Türkiye’nin de dahil olduğu bazı ülkelerde 30 Günlük Deneme Süresi uygulamasını kaldırmıştı. Buna gerekçe olarak ise “kötüye kullanım” gösterilmişti. Popüler dizi – film platformu, yaptığı açıklamayla bu uygulamanın Türkiye’de yeniden aktifleştirildiğini duyurdu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ağustos (2020) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Ağustos 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ağustos’un 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ağustos 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ağustos 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.