Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Şubat ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Şubat 2024)!

Şubat ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Ulusal ve uluslararası markaların iş, ekonomi ve teknoloji gündemini yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Şubat’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Şubat 2024)

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Şubat 2023)

Bu haftanın (1 – 7 Şubat 2024) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Branding Türkiye Öneriyor: Haftanın Önerileri
 • Ekonomik Güven Endeksi
 • Sigorta Firmaları İçin Sosyal Medya
 • Franchise Market Türkiye (Ocak 2024)
 • Süper Dünya Ötegezegen Keşfedildi
 • Merkez Bankası Başkanı İstifa Etti
 • 350 Milyon Yıllık Ağaç
 • Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı
 • Enflasyon Açıklandı
 • Türkiye’nin Nüfusu Açıklandı
 • Türkiye’nin İlk Astronotu

Şubat ayının birinci haftasında teknoloji, iş, dijital ve ekonomi ana temalarında öne çıkan başlıklar bu şekilde. Şimdi haber detaylarına bakalım. İşte haftanın öne çıkan teknoloji haberleri!


Haftanın Podcasti

Bu haftanın podcasti; Kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ana temalı Hani Kurumsaldık‘ın Beşinci Bölümü olan Strateji Nedir? oldu!


Branding Türkiye Öneriyor: Haftanın Önerileri

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin referans pazarlaması odaklı fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Etkinlik Önerileri’nde ve Kitap Önerileri’nde bu hafta yer alan başlıklara dair içerikler;

Ekonomik Güven Endeksi

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Tüketicilerin ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bileşik bir endeks olan Ekonomik Güven Endeksi, TÜİK tarafından Ocak 2024 için açıklandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış; tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşan Ekonomik Güven Endeksi bir önceki aya göre Ocak 2024’te artış gösterdi.

Sigorta Firmaları İçin Sosyal Medya

Sosyal medya takibi, dijital pazarlamanın olmazsa olmazıdır. Bu realitenin farkında olan markalar dijital stratejilerine katkı sağlamak için sosyal medya verilerini analiz ediyorlar. Bu yazıda sigorta firmaları özelinde durumu değerlendirerek sigorta firmaları sosyal medya analizi ile nasıl güçleniyor sorusuna yanıt arayacağız. Devamını Oku

Franchise Market Türkiye (Ocak 2024)

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. İş insanları, girişimciler, yatırımcılar, tedarikçiler, uzmanlar ve marka sahipleri başta olmak üzere ekosistemin tüm paydaşlarına dolu dolu sunduğu içeriklerle yayın hayatını sürdüren Franchise Market Türkiye Dergisi’nin Ocak 2024 sayısı geçtiğimiz günlerde okuyucuyla buluştu! Birbirinden önemli dosya konularının yanı sıra uzman makaleleri, sektörel haberler ve röportajların olduğu derginin yeni sayısına dair detayları sizler için derledik! Devamını oku

Süper Dünya Ötegezegen Keşfedildi

Dünya’ya 137 ışık yılı uzaklıktaki “TOI-715” adı verilen kırmızı cüce yıldızın yörüngesinde, yaşanabilir bölgede dolaşan bir “Süper Dünya” ötegezegen keşfedildi. NASA’ya göre gezegen, yıldızın çevresindeki bir turunu 19 günde tamamlıyor.

Merkez Bankası Başkanı İstifa Etti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla görevinden istifa ettiğini duyurdu. Hafize Gaye Erkan’ın görevden affını istemesinin ardından Merkez Bankası’nın yeni başkanı olarak Fatih Karahan atandı. Karar Resmi Gazete’de yayınlandı.

350 Milyon Yıllık Ağaç

Kanada’da 350 milyon yıllık ağaç fosili keşfedildi. Bilim insanları; Yeni Brunswick eyaletinde yer alan Norton şehrindeki bir taş ocağında bulunan bu ağacın, meydana gelen büyük bir depremle adeta diri diri gömüldüğünü söyledi.

Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Trafiğe kayıtlı taşıt sayısı 2023 itibarıyla 28,7 milyon olarak açıklandı. Buna göre Türkiye’de yaklaşık 3 kişiye 1 araç düşüyor. İstanbul, 5 milyon 406 bin 820 taşıtla en fazla aracın bulunduğu il olurken kayıtlı araçlar nüfusa göre değerlendirildiğinde ise Antalya, Muğla, Burdur, Aydın ve Çanakkale ilk 5 sırada yer alıyor. Bu illerde her 2 kişiye 1 araç düşüyor.

Enflasyon Açıklandı

Ocak 2024 enflasyon rakamları TÜİK ve ENAG tarafından açıklandı. TÜİK’e göre enflasyon Ocak’ta aylık %6,70 yıllık ise %64,86, artış gösterdi. ENAG’a göre enflasyon Ocak’ta aylık %9.38 yıllık ise %129.11 arttı. Bu arada TÜİK, enflasyon sepetini güncelledi. Sepete yeni giren maddeler votka, kadın montu, düğün, nişan ve benzeri toplantılar için salon kirası olurken sepetten çıkan tek madde çocuk ayakkabısı (deri veya suni deri) oldu.

Türkiye’nin Nüfusu Açıklandı

TÜİK, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2023 sonuçlarını açıkladı. Türkiye’de ikamet eden nüfus, 31 Aralık 2023 tarihi itibarıyla bir önceki yıla göre 92 bin 824 kişi artarak 85 milyon 372 bin 377 kişi oldu. Erkek nüfus 42 milyon 734 bin 71 kişi olurken, kadın nüfus 42 milyon 638 bin 306 kişi oldu. Diğer bir ifadeyle toplam nüfusun %50,1’ini erkekler, %49,9’unu ise kadınlar oluşturdu.

Türkiye’nin İlk Astronotu

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da içinde bulunduğu Axiom-3 ekibi, Dragon Kapsülü ile Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrıldı. Gezeravcı, 7 astronotun bulunduğu ISS’te olduğu süre boyunca 13 bilimsel deney gerçekleştirirken dönüş yolculuğu ise yaklaşık 48 saat sürecek.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Şubat (2024) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Şubat 2024) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Şubat’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.


Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ocak 2024)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.