Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Şubat ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Şubat 2023)

Şubat ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Şubat’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Şubat 2023)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Şubat 2023)

Bu haftanın (1 – 7 Şubat 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • ENAG (Aralık 2022)
 • Zam Şampiyonu (Aralık 2022)
 • Üretici Fiyat Endeksi (Aralık 2022)
 • Ayın Haberleri (Kasım 2022)
 • Ayın Haberleri (Aralık 2022)
 • Yılın Haberleri (2022)
 • Kahramanmaraş’ta Deprem
 • Türkiye’ye Yardım Gönderen Ülkeler
 • FED’in Faiz Kararı
 • Rekabet Kurulu’ndan Google Hamlesi
 • Instagram’da En Çok Vakit Harcayan Ülkeler
 • Dünyanın En Beğenilen Şirketleri – 2023
 • OHAL İlan Edildi

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


ENAG (Aralık 2022)

ENAGrup – Enflasyon Araştırma Grubu, bir süredir enflasyon rakamlarını her ay TÜİK ile eş zamanlı olarak açıklıyor. Geçtiğimiz günlerde “E-TÜFE ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi Aralık 2022” başlığıyla yayınlanan bültende Aralık 2022 odağında enflasyon rakamlarını açıklayan ENAG’a göre TÜFE Aralık ayında %5,18 arttı.

Zam Şampiyonu (Aralık 2022)

Enflasyon rakamlarının ardından zam şampiyonu olan ürün de belli oldu. Buna göre TÜİK tarafından açıklanan veriler baz alındığında Aralık (2022) ayında fiyatı en çok artan (zam şampiyonu) ürün %79,26 ile “Konut Sigortası” oldu.

Üretici Fiyat Endeksi (Aralık 2022)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Üretici Fiyat Endeksi adlı raporunu Yurt İçi ve Yurt Dışı olmak üzere 2 temel kategoride açıkladı. Rapora dair detayları derledik. Üretici Fiyat Endeksi (Aralık 2022) hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Ayın Haberleri (Kasım 2022)

Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi “Teknoloji Haberleri”nde yayınlanan ve her hafta Türkiye ve dünyadan güncel gelişmelerin yer aldığı “Haftanın Teknoloji Haberleri”ni tek başlıkta topladık. Aylık bir arşiv niteliği taşıyan bu içerik aracılığıyla ay boyunca teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmelere hakim olabilirsiniz. İşte Ayın Teknoloji Haberleri (Kasım 2022)!

Ayın Haberleri (Aralık 2022)

Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi “Teknoloji Haberleri”nde yayınlanan ve her hafta Türkiye ve dünyadan güncel gelişmelerin yer aldığı “Haftanın Teknoloji Haberleri”ni tek başlıkta topladık. Aylık bir arşiv niteliği taşıyan bu içerik aracılığıyla ay boyunca teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmelere hakim olabilirsiniz. İşte Ayın Teknoloji Haberleri (Aralık 2022)!

Yılın Haberleri (2022)

Türkiye’nin en popüler bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorilerinden biri olan “Teknoloji Haberleri”nde yayınlanan “Haftanın Teknoloji Haberleri”nde o hafta boyunca meydana gelen dijital ve teknoloji odaklı birçok aksiyonu hap bilgi haline getirerek özetliyoruz. Her ayın sonunda haftalık gündemi derleyerek “Ayın Teknoloji Haberleri”ni oluşturuyoruz. Her yılın sonunda ise ayın gündemini derleyerek sizlerle buluşturuyoruz. Tüm bunlarla birlikte işte 2022 yılının teknoloji haberleri!

Kahramanmaraş’ta Deprem

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine üzücü bir haberle devam ediyoruz. Türkiye 6 Şubat sabahına Cumhuriyet tarihinin en büyük, en yıkıcı doğal afetlerinden birini yaşayarak uyandı. AFAD tarafından yapılan açıklamaya göre Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17‘de, 7,7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Elazığ, Malatya ve Hatay başta olmak üzere çevre illerde yoğun olarak hissedildi. Ancak deprem sadece Türkiye’de hissedilmedi. Aynı zamanda çevre ülkelerde de hissedilen deprem; Suriye, Mısır, Lübnan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve Irak’ta da hissedildi.

Türkiye’ye Yardım Gönderen Ülkeler

Türkiye’nin son 100 yılda yaşadığı en büyük afetlerden biri olan Kahramanmaraş’taki bu yıkıcı depremin ardından 7 günlük Milli Yas ilan edidi. Deprem bölgesi için “4. Seviye Yardım Alarmı” verilmesinin ardından ise birçok ülkeden Türkiye’ye yardım eli uzandı. Türkiye’ye destek ve yardım gönderen ülkeler hakkında bilgi için buraya tıklayın.

FED’in Faiz Kararı

ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararını açıkladı. FED, yılın ilk toplantısında faiz artış hızını yavaşlatmaya devam etti. Buna göre politika faizi 25 baz puan artırılarak %4,50-4,75 aralığına yükseltildi.

Rekabet Kurulu’ndan Google Hamlesi

Rekabet Kurulu, genel arama hizmetleri pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı iddiasıyla teknoloji devi Google hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Instagram’da En Çok Vakit Harcayan Ülkeler

DataReportal’ın Digital 2023: Global Overview raporunda Instagram’da en çok vakit harcayan ülkeler listelendi. Data.ai tarafından elde edilen verilere göre, Türkiye, Instagram’da en çok vakit geçiren ülke oldu. Bu konuda dünya ortalaması 12 saat iken Türkiye’de bu süre (Instagram’da vakit geçirme süresi) 21.4 saat oldu.

Dünyanın En Beğenilen Şirketleri – 2023

“Dünyanın En Beğenilen Şirketleri – 2023” listesi Fortune tarafından yayınlandı. Buna göre listenin ilk 3 sırasındaki firmalar şöyle; Apple, Amazon, Microsoft

OHAL İlan Edildi

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemini önemli ve herkesi ilgilendiren bir haber ile tamamlıyoruz. Kahramanmaraş merkezli depremlerin 2. gününde toplam can kaybı 5 bin 894 kişi olurken 34 bin 810 kişi ise yaralı olarak kurtuldu. Bu arada 10 ilde 3 ay süreyle olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Şubat (2023) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Şubat 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Şubat’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Şubat 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ocak 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.