Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ocak ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ocak 2024)!

Ocak ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Ulusal ve uluslararası markaların iş, ekonomi ve teknoloji gündemini yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Ocak’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ocak 2024)

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ocak 2023)

Bu haftanın (1 – 7 Ocak 2024) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

  • Yeni Yılla Birlikte Gelen Düzenlemeler
  • Yerel Seçime Kaç Parti Girecek?
  • Sahibinden.com’a Erişim Problemi
  • Girişimcilerin Büyük Hataları Gerçekleşti
  • MareNostrum 5 Devreye Alındı
  • Microsoft’tan Copilot Tuşu
  • Ekonomik Güven Endeksi (Kasım 2023)
  • Branding Türkiye Öneriyor
  • Tüketici Güven Endeksi (Kasım 2023)
  • Ekonomik Güven Endeksi (Aralık 2023)

Ocak ayının birinci haftasında teknoloji, iş, dijital ve ekonomi ana temalarında öne çıkan başlıklar bu şekilde. Şimdi haber detaylarına bakalım. İşte haftanın öne çıkan teknoloji haberleri!


Yeni Yılla Birlikte Gelen Düzenlemeler

Yeni yılla birlikte bazı düzenlemeler hayata geçirildi. Restoran, lokanta ve kafeler kapı önlerine fiyat listesi koyma zorunluluğu, turizm amaçlı konut kiralamasında izin belgesi şartı, şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan otobüslere araç takip cihazı takma zorunluluğu ve cep telefonu IMEI numaraları kayıt işlemlerinin ithalatçı ya da imalatçı için tahsis edilen hesap ile gerçekleştirme zorunluluğu getirildi.

Yerel Seçime Kaç Parti Girecek?

Yerel seçime girecek partiler belli oldu. Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre 36 siyasi parti, 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçime katılma yeterliliğine sahip.

Sahibinden.com’a Erişim Problemi

Sahibinden.com’a gün boyu erişim sağlanamadı. Şirket, Instagram hesabı üzerinden yaptığı açıklamada alan adı hizmeti sağlayan firmayla yaşanan teknik bir sorun nedeniyle platforma erişim sağlanamadığını ifade etti. Problem akşam saatlerinde giderildikten sonra site erişime açıldı.

Girişimcilerin Büyük Hataları Gerçekleşti

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. 2023 yılında Dijital Markalaşma Uzmanı, Yazar ve Mentor Mürsel Ferhat Sağlam tarafından podcast serisi ve kitap olarak hayata geçirilen Girişimcilerin Büyük Hataları, 2024 yılında Branding Türkiye tarafından etkinlik serisi olarak ekosistemle buluştu. Toplamda 12 bölümden oluşacak olan etkinlik serisinin birinci bölümü Polyannacılık ana temasıyla Biruni Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Branding Türkiye ve 101 Girişim partnerliğiyle, Gençlik Durağı organizasyonuyla, KARSEM desteğiyle düzenlenen ve konferans, panel, case kısımlarının yanı sıra networking fırsatının da olduğu etkinliğe ekosistem paydaşları büyük ilgi gösterdi.

MareNostrum 5 Devreye Alındı

Türkiye’nin de geliştiricileri arasında yer aldığı MareNostrum 5 adlı süper bilgisayar Barselona’da devreye alındı. Dünyanın en hızlı 8. süper bilgisayarı olan ve 380 bin dizüstü bilgisayar gücündeki cihaz, 314 petaflop performansa, 2.560 kW gücüne ve 680.960 çekirdeğe sahip!

Microsoft’tan Copilot Tuşu

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Microsoft, yapay zekaya hızlı erişim sunan Copilot tuşunu tanıttı. Copilot tuşu, Windows klavyelerde 30 yıl sonra yapılan ilk büyük değişiklik olacak.

Ekonomik Güven Endeksi (Kasım 2023)

Tüketicilerin ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bileşik bir endeks olan Ekonomik Güven Endeksi, TÜİK tarafından Kasım 2023 için açıklandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış; tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşan Ekonomik Güven Endeksi bir önceki aya göre Kasım 2023’te azalış gösterdi.

Branding Türkiye Öneriyor

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin referans pazarlaması odaklı fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Etkinlik Önerileri’nde ve Kitap Önerileri’nde bu hafta yer alan başlıklara dair detaylar;

Tüketici Güven Endeksi (Kasım 2023)

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Ekim ayında 74,6 iken Kasım ayında %1,1 oranında artarak 75,5 oldu. Buna ek olarak endekse dair detaylar ile endeksin Kasım 2023‘deki durumuna ilişkin ayrıntılar haberin devamında!

Ekonomik Güven Endeksi (Aralık 2023)

Tüketicilerin ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bileşik bir endeks olan Ekonomik Güven Endeksi, TÜİK tarafından Aralık 2023 için açıklandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış; tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşan Ekonomik Güven Endeksi bir önceki aya göre Aralık 2023’te artış gösterdi.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ocak (2024) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Ocak 2024) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ocak’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.


HAFTANIN PODCASTİ


Teknoloji Haberleri (22 – 31 Aralık 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.