Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Nisan ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1– 7 Nisan 2023)

Nisan ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Nisan’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Nisan 2023)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Nisan 2023)

Bu haftanın (1 – 7 Nisan 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • ChatGPT Nedir?
 • Deprem Riski Sorgulama
 • TÜİK Enflasyon (Mart 2023)
 • ENAG Enflasyon (Mart 2023)
 • Zam Şampiyonu (Mart 2023)
 • Üretici Fiyat Endeksi (Ocak 2023)
 • Üretici Fiyat Endeksi (Şubat 2023)
 • Oy Pusulası Kurası Çekildi
 • Index 5.0 Çıktı
 • Finlandiya Nato’da
 • Forbes Milyarderler Listesi
 • AÖF Uzaktan Sınav Kararı
 • Günün Gündemi – 2022 Kitabı Çıktı

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


ChatGPT Nedir?

Yapay zeka şirketi OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT, yakın zaman önce piyasaya sürülse de kısa sürede yüz milyonlarca kullanıcıya erişti. Herkesin merak içerisinde olduğu ChatGPT, ilgi çekici özellikleriyle dikkat çekmekle kalmadı. Adeta interneti kasıp kavurdu. Temelde bir sohbet botu olsa da çoklu dil desteği sayesinde Türkçe dahil olmak üzere birçok dilde kullanıcılarla iletişimde bulunabilen ve kullanııların yönelttiği soru ve talepleri karşılayan ChatGPT ile ilgili detayları Branding Türkiye okurları için derledik! Devamını oku

Deprem Riski Sorgulama

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz Türkiye, tam bir deprem ülkesi ve hemen hemen bütün illerden fay hattı geçiyor. Son dönemler de ise ülkemizde artış gösteren depremlerin ardından AFAD, e-Devlet sistemi üzerinden “Deprem Riski Sorgulama” ekranını kullanıma sundu. Böylece konuyla ilgili tüm sorulara cevap verilmiş oldu. Peki, “Deprem riski sorgulama nasıl yapılır?” İşte herkesin merak ettiği “Evimin altından fay hattı geçiyor mu?” sorusunun cevabı! Devamını oku

TÜİK Enflasyon (Mart 2023)

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon rakamlarına göre; TÜFE’deki (2003=100) değişim 2023 yılı Mart ayında bir önceki aya göre %2,29, bir önceki yılın Aralık ayına göre %12,52, bir önceki yılın aynı ayına göre %50,51 ve on iki aylık ortalamalara göre %70,20 olarak gerçekleşti.

ENAG Enflasyon (Mart 2023)

ENAGrup – Enflasyon Araştırma Grubu, bir süredir enflasyon rakamlarını her ay TÜİK ile eş zamanlı olarak açıklıyor. Geçtiğimiz günlerde “E-TÜFE ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi Mart 2023” başlığıyla yayınlanan bültende Şubat 2023 odağında enflasyon rakamlarını açıklayan ENAG’a göre TÜFE Mart ayında %5,08 arttı.

Zam Şampiyonu (Mart 2023)

Enflasyon rakamlarının ardından zam şampiyonu olan ürün de belli oldu. Buna göre TÜİK tarafından açıklanan veriler baz alındığında Mart (2023) ayında fiyatı en çok artan (zam şampiyonu) ürün %19,90 ile “Dana Eti” oldu. Bununla birlikte işte fiyatı en çok artan ürünler ile fiyatı en çok azalan ürünler listesi!

Üretici Fiyat Endeksi (Ocak 2023)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan rapora göre; YD-ÜFE 2023 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %4,00, bir önceki yılın Aralık ayına göre %4,00, bir önceki yılın aynı ayına göre %50,98 ve on iki aylık ortalamalara göre %91,79 artış gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan rapora göre; Yİ-ÜFE (2003=100) 2023 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %4,15, bir önceki yılın Aralık ayına göre %4,15, bir önceki yılın aynı ayına göre %86,46 ve on iki aylık ortalamalara göre %125,53 artış gösterdi.

Üretici Fiyat Endeksi (Şubat 2023)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan rapora göre; Yİ-ÜFE (2003=100) 2023 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %1,56, bir önceki yılın Aralık ayına göre %5,78, bir önceki yılın aynı ayına göre %76,61 ve on iki aylık ortalamalara göre %120,72 artış gösterdi. TÜİK tarafından açıklanan rapora göre; YD-ÜFE (2010=100) 2023 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %0,42, bir önceki yılın Aralık ayına göre %4,44, bir önceki yılın aynı ayına göre %48,13 ve on iki aylık ortalamalara göre %85,79 artış gerçekleşti.

Oy Pusulası Kurası Çekildi

Cumhurbaşkanı adaylarının oy pusulasındaki yerlerini belirlemek için Yüksek Seçim Kurulunda (YSK) kura çekildi. Buna göre oy pusulasındaki sıralama şu şekilde; Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Kemal Kılıçdaroğlu ve Sinan Oğan.

Index 5.0 Çıktı

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine bizden bir haberle devam ediyoruz. Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan ve Mürsel Ferhat Sağlam tarafından yayına hazırlanan bibliyografya ana temalı Index 5.0 kitabı çıktı!

Finlandiya Nato’da

Finlandiya resmen NATO’da! Türkiye’nin onay belgesini ABD’ye teslim etmesiyle Finlandiya 31. üye olarak NATO’ya katıldı

Forbes Milyarderler Listesi

Amerikan iş dünyası dergisi Forbes, 2023 Milyarderler Listesi’ni yayımladı. Listede yer alanların sayısı bu sene 2 bin 640’a geriledi. Milyarderlerin toplam serveti ise 500 milyar dolar düşüşle 12,2 trilyon dolara indi. Milyarderler Listesi’nde bu yıl Türkiye’den 26 isim yer aldı.

AÖF Uzaktan Sınav Kararı

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 2022-2023 Öğretim Yılı Bahar Dönemi Ara Sınavı 8-9 ve 15-16 Nisan’da çevrimiçi yapılacak. Sınavda her ders için 20 soru ve 30 dakika süre olacak. Sınavla ilgili yönerge ise esinav.anadolu.edu.tr adresinde erişime açıldı.

Günün Gündemi – 2022 Kitabı Çıktı

Teknoloji ana temalı haftanın gündemini bizden bir haberle tamamlıyoruz. Yayın danışmanlığını ve editörlüğünü Mürsel Ferhat Sağlam’ın yaptığı yeni nesil almanak olarak betimlenen ve zaman tüneli ana temalı “Günün Gündemi – 2022” kitabı Branding Türkiye Yayınları etiketiyle çıktı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Nisan (2023) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Nisan 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Nisan’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Nisan 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mart 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.