Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mayıs ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mayıs 2022)

Mayıs ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Mayıs’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mayıs 2022)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mayıs 2022)

Bu haftanın (1 – 7 Mayıs 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Branding Türkiye Öneriyor’da Bu Hafta
  • Spotify’ın Abone Sayısı Açıklandı
  • Alastyr’den Bayram İndirimi
  • Enflasyon Açıklandı (Nisan 2022)
  • Bedelli Askerlik’te Yeni Uygulama
  • Dijital Türk Lirası Çalışmaları
  • Türkiye’nin Dava Atlası Açıklandı
  • FED’in Faiz Kararı
  • Uzaktan Çalışma Araştırması
  • Chealsea Satıldı

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan bu haftanın teknoloji haberleri nelermiş detaylı bir şekilde bakalım.


Branding Türkiye Öneriyor’da Bu Hafta

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine Branding Türkiye Öneriyor’daki bir haber ile başlıyoruz. Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’da bu hafta şu kitaplar yer aldı;

Spotify’ın Abone Sayısı Açıklandı

Spotify, ücretli abone sayısının 2 milyon artarak 182 milyon kullanıcıya yükseldiğini açıkladı. Aylık aktif kullanıcı sayısı ise geçen yılın verilerine göre 406 milyondan yüzde 19 artışla 422 milyona yükseldi. Bu arada Spotify, ücretli kullanıcı sayısının bu çeyrekte 183 milyona yükselmesini bekliyordu. Fakat şirket, Rusya – Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’dan çekildiği için bu öngörüsü ve hedefini tutturamadı. Şirketin bu çeyrekte kullanıcı sayısı gibi geliri de arttı. Buna göre Spotify toplamda  131 milyon Euro kâr elde etti.

Alastyr’den Bayram İndirimi

Hosting ve domain barındırma sektöründe uluslararası standartlarda hizmet sunan, Alastyr’den bayrama özel %50 hosting indirimi! 1 Mayıs’ta Alastyr tarafından “Hosting’de Şeker Tadında İndirimler Başladı” şeklinde duyurulan ve 8 Mayıs 2022 tarihine kadar geçerli olan kampanyadan yararlanmak için yazının sonundaki bağlantıya tıklamanız yeterli!

Enflasyon Açıklandı (Nisan 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine TÜİK tarafından yayınlanan bir rapora dair bir haber ile devam ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon rakamlarına göre; TÜFE’de (2003=100) 2022 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %7,25, bir önceki yılın Aralık ayına göre %31,71, bir önceki yılın aynı ayına göre %69,97 ve on iki aylık ortalamalara göre %34,46 artış gerçekleşti.

Bedelli Askerlik’te Yeni Uygulama

Milli Savunma Bakanlığı, Asker Alma Yönetmeliği’nde değişiklik yaptı. Buna göre, bedelli askerlik için ödenecek tutar, ödeme yapılacak günün kuruyla hesaplanacak. Dövizle askerlik hizmetinden faydalanacak yükümlülerin ödeyeceği miktar, Merkez Bankası tarafından döviz miktarının yatırılacağı gün tespit edilen Euro alış kuruna göre belirlenecek.

Dijital Türk Lirası Çalışmaları

Dijital Türk Lirası sahaya çıkmaya hazırlanıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Türkiye’nin öncü teknoloji kuruluşlarının yürüttüğü Dijital Türk Lirası Sistemi Geliştirme Projesi’nde pilot uygulama yapılacak

Türkiye’nin Dava Atlası Açıklandı

Adalet Bakanlığı, Türkiye’nin “Dava Atlası”nı çıkardı. Adıyaman, Diyarbakır, Batman, Siirt, Hakkari, Van ile Ağrı’da en çok tazminat, İstanbul, Ankara, Adana, Şanlıurfa ve Muş’ta en çok alacak, Yalova’da en çok tüketici davası açıldı. Gaziantep’te ise en çok boşanma davası açıldığı kayda geçti. Bu arada 67 ilde en çok veraset davası açıldı.

FED’in Faiz Kararı

ABD Merkez Bankası (FED), beklentiler dahilinde politika faizini 50 baz puan artışla yüzde 0,75-1,00 aralığına yükseltti. Yapılan bu artış 2000’lerden bu yana gerçekleştirilen en hızlı faiz artışı oldu.

Uzaktan Çalışma Araştırması

KPMG’nin 530’dan fazla şirketin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırmaya göre, şirketlerin %89’u uzaktan çalışma politikasını uyguluyor veya uygulamayı planlıyor. Buna göre her 10 şirketten 9’u uzaktan çalışmaya sıcak bakıyor.

Chealsea Satıldı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini spor odaklı bir haber ile tamamlıyoruz. Rus iş insanı Roman Abramovich’in sahibi olduğu Chelsea’nin satışı gerçekleşti. İngiltere Premier Lig kulübü Chelsea, Todd Boehly öncülüğündeki konsorsiyum tarafından 4,25 milyar sterlin (5.25 milyar dolar) karşılığında satın alındı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mayıs (2022) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Mayıs 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mayıs’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mayıs 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (22 – 30 Nisan 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.