Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mayıs ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mayıs 2020)

Mayıs ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Mayıs’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mayıs 2020)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mayıs 2020)

Bu haftanın (1 – 7 Mayıs 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Facebook’a Karanlık Mod Özelliği
 • Akıllı Saat Siparişleri %20 Arttı
 • Vestel Akıllı Saatini Satışa Sundu
 • TikTok, 151 Milyon Görüntülenmeye Ulaştı
 • Turkcell’den İşaret Diliyle Görüntülü Çağrı Merkezi Hizmeti
 • Instagram Canlı Yayında Bağış Toplama
 • Whatsapp Mesaj Sınırlaması Viral Mesajların Önünü Kesti
 • A101 Eve Siparişe Başladı: A101 Kapıda
 • Üstün Patent’ten Linkedin’de Büyük Çekiliş
 • Dünya Pazar Araştırmaları Günü 2020
 • Mart (2020) Zam Şampiyonu Sivri Biber Oldu
 • Enflasyon Rakamları (Nisan 2020) Açıklandı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Mayıs 2020) - Facebook Karanlık Mod

Facebook’a Karanlık Mod Özelliği

Teknoloji devi Facebook, yeni tasarımla birlikte masaüstü sürümü için karanlık mod özelliğini de aktif etti. Şirket yeni tasarıma ilişkin geçtiğimiz yıl F8 Konferansı‘nda bilgilendirme yapmıştı. Facebook’a karanlık mod özelliğinin geleceği de bu sırada duyurulmuştu. Nihayet bu özellik platforma entegre edildi. Özelliği deneyimlemek için “Yeni Facebook’a Geç”e tıklamanız yeterli.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Mayıs 2020) - Akıllı Saat Satışları

Akıllı Saat Siparişleri %20 Arttı

2020 yılının ilk çeyreğinde, 2019 yılına nazaran akıllı saat satışlarında %20’lik bir artış yaşandı. Dünyayı saran COVID-19 salgınına rağmen akıllı saat talebindeki artış bir hayli dikkat çekti. Bu arada akıllı saat siparişlerinde tercih edilen markalar arasında teknoloji devi Apple ilk sırada yer aldı. Buna göre Apple, 2020’nin ilk çeyreğinde 7,6 milyon akıllı saat satışı gerçekleştirerek akıllı saat pazarının %55’lik payına sahip oldu. Apple’ın ardından ise Samsung geliyor. Samsung aynı dönemde 1,9 milyon adet akıllı saat sattı.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Mayıs 2020) - Vestel Akıllı Saat

Vestel Akıllı Saatini Satışa Sundu

Türkiye’nin teknoloji üreticisi markalarından biri olan Vestel tarafından üretilen ve “Vestel Akıllı Saat” adı verilen yerli akıllı saat, 1.3 inç büyüklüğünde ve kare şeklinde tasarlandı. Vestel tarafından üretilen bu akıllı saat; egzersiz takibi, müzik kontrolü, uyku takibi, uygulama bildirimleri gibi özelliklere sahip. Kırmızı, mavi ve siyah kayışlı olmak üzere üç renkte üretilen akıllı saatin bataryası ise 12 ile 15 gün arası kullanıma olanak veriyor. Saatin fiyatı ise 299 TL.

TikTok Instagram Snapchat Rekabeti

TikTok, 151 Milyon Görüntülenmeye Ulaştı

TikTok Ramazan ayının başlamasıyla beraber yeni kampanyalar hazırladı. Örneğin #RamazanMenüsü etiketiyle kullanıcılar, hazırladıkları yemekleri ve tarifleri paylaştılar. Bu arada kampanya toplamda 151 milyon görüntülenmeye ulaşılırken Türkiye’de CZN Burak, Elvin Levinler gibi isimler de kampanyaya dahil oldular.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Mayıs 2020) - Turkcell Görüntülü Çağrı Merkezi

Turkcell’den İşaret Diliyle Görüntülü Çağrı Merkezi Hizmeti

Engelli vatandaşların kolaylıkla işlemlerini halletmesini ve sürdürebilmesini sağlayan Turkcell görüntülü çağrı merkezi hizmeti, kullanıma sunuldu. Kullanıcılar her gün 10.00- 19.00 saatleri arasında işaret dili ile iletişim kurabilen müşteri hizmetlerine ulaşabilirler.

Instagram Canlı Yayında Bağış

Instagram Canlı Yayında Bağış Toplama

Kovid-19 sürecinde birçok mecrada sosyal sorumluluk odaklı güncellemeler yapıldı. Facebook ise bünyesinde yer alan Instagram’da, canlı yayın sırasında bağış toplama özelliğini aktif etti. Kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar için büyük kolaylık sağlayacak olan online bağış toplama özelliği şimdilik sadece ABD ve İngiltere’deki kullanıcılar için aktif. Özelliğin yakında tüm ülkelerde aktifleştirilmesi bekleniyor.

Whatsapp Toplu Mesaj

Whatsapp Mesaj Sınırlaması Viral Mesajların Önünü Kesti

Geçtiğimiz günlerde Whatsapp’ın mesaj sınırlaması getirdiği haberini duyurmuştuk. Yapılan düzenlemedeki amaç, COVİD-19 salgınında oluşan yanlış bilgi yayılımını önlemekti. Alınan önlem işe yaradı ve Whatsapp viral mesajlarında azalma yaşandı. Diğer bir ifadeyle “Bir kişiye yalnızca bir ileti” özelliğinin aktif edilmesi, kullanıcıların paniğe kapılmasını engellemiş oldu.

A101 Kapıda

A101 Eve Siparişe Başladı: A101 Kapıda

Haftanın Teknoloji Haberleri’ne bir market zincirinin e-ticarete başlamasına yönelik haberle devam ediyoruz. Buna göre A101, online ticarete A101 Kapıda markasıyla geçiş yaptı. Şirket bu mobil uygulamayla eve sipariş hizmetini aktif etmiş oldu. Şu an yalnızca kozmetik, temizlik gibi ürünler için sipariş alınıyor olsa da ilerleyen süreçte sebze, meyve, ekmek gibi ürünlerin de siparişe açılması planlanıyor.

Üstün Patent'ten Linkedin'de Büyük Çekiliş

Üstün Patent’ten Linkedin’de Büyük Çekiliş 

Dijital Markalaşma Uzmanı, Sosyal Medya Stratejisti, Yazar ve Mentor Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kaleme alınan ve Branding Türkiye Yayınları ile Dikeyeksen Yayıncılık ortak yayını olarak yakın zaman önce piyasaya çıkan Dijital Markalaşma kitabı Üstün Patent’ten 3 kişiye hediye!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Dünya Pazar Araştırmaları Günü 2020

Dünya Pazar Araştırmaları Günü 2020 

TÜAD tarafından 2018 yılında başlatılan girişimle kutlanmaya başlanan 2 Mayıs Dünya Pazar Araştırmaları günü 2020 yılında Kovid-19’un araştırma sektörü üzerindeki etkisi odağında anlatılarla gerçekleştirilecek.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Mart (2020) Zam Şampiyonu

Mart (2020) Zam Şampiyonu Sivri Biber Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyon rakamlarını ve fiyatı en çok artan ürünleri Mart 2020 için açıkladı. Buna göre Mart 2020 zam şampiyonu sivri biber oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Enflasyon Rakamları Nisan 2020

Enflasyon Rakamları (Nisan 2020) Açıklandı

Enflasyon rakamları (Nisan 2020) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Nisan ayında TÜFE aylık %0,85 artarken, yıllık bazda enflasyon %10,94 oldu. Nisan ayının zam şampiyonu ise fiyatı %46,18 artan sarımsak oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mayıs (2020) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Mayıs 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mayıs’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mayıs 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mayıs 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.