Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mart ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mart 2022)

Mart ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Mart’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mart 2022)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mart 2022)

Bu haftanın (1 – 7 Mart 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • What’s Next Report Yayınlandı
  • Günün Gündemi – 2021 Çıktı
  • Tüketici Güven Endeksi (Şubat 2021)
  • Branding Türkiye Öneriyor: Günün Gündemi – 2021
  • TikTok’ta 10 Dakikalık Video
  • Finans Markalarından Rusya’ya Yaptırım

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


What’s Next Report Yayınlandı

Eylül 2016’da ByteDance tarafından piyasaya sürülen TikTok, gelinen noktada 1 milyar kullanıcı barajını aşarak sosyal ağ pazarının en önemli oyuncularından olmayı başardı. TikTok For Business hamlesiyle gerek büyüme hedefi olan profesyonel içerik üreticilerine gerekse markalara yeni bir pencere açan TikTok geçtiğimiz günlerde ise What’s Next Report (Sırada Ne var) adlı bir rapor yayınladı.

Günün Gündemi – 2021 Çıktı

Branding Türkiye’nin fenomen haline gelen içerik konsepti Günün Gündemi kitap oldu. Branding Türkiye Yayınları etiketiyle çıkan Günün Gündemi 2021 kitabı Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayın koordinatörlüğü ve editörlüğü ile hazırlandı.

Tüketici Güven Endeksi (Şubat 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine TÜİK tarafından yayınlanan bir rapora dair bir haber ile devam ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Şubat ayında bir önceki aya göre %2,8 oranında azaldı; Ocak ayında 73,2 olan endeks, Şubat ayında 71,2 oldu.

Branding Türkiye Öneriyor: Günün Gündemi – 2021

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Kitap Önerileri bölümünde bu hafta Günün Gündemi – 2021 var. Kitap Branding Türkiye Yayınları etiketiyle çıktı. Kitabı Dijital Markalaşma Uzmanı, Akademisyen ve Yazar Mürsel Ferhat Sağlam yayına hazırladı.

TikTok’ta 10 Dakikalık Video

Haftanın gündemine sosyal ağlar ile ilgili bir haber ile devam ediyoruz. Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok, dünyanın birçok ülkesinde eleştiriliyor olsa da bir yandan kullanıcı sayısını artırıyor bir yandan da yaptığı stratejik hamlelerle dikkat çekmeyi ve büyümeyi sürdürüyor. Ancak TikTok’un son yaptığı aksiyon, diğerlerinden biraz farklı. Öyle ki, bu hamle, mecrayı bambaşka bir konuma taşıyabilir. Zira TikTok’ta 10 dakikalık video dönemi başlıyor.

Finans Markalarından Rusya’ya Yaptırım

Haftanın gündemini finans odaklı bir haber ile tamamlıyoruz.  Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ediyor. Bu süreçte ülkeler diplomatik olarak Rusya’ya tepkilerini gösterirken markalar da Rusya’ya uyguladığı yaptırımlarla gündeme geliyor. Örneğin Apple Pay Google Pay MasterCard Visa ve PayPal gibi finans ve ödeme yöntemi odağında faaliyet gösteren dev firmalar Rusya’da faaliyetlerini askıya alma kararı aldı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mart (2022) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Mart 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mart’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mart 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (22 – 28 Şubat 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.