Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Kasım ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Kasım 2022)

Kasım ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Kasım’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Kasım 2022)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Kasım 2022)

Bu haftanın (1 – 7 Kasım 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

  • Alastyr Web Sitesi Yenilendi
  • Branding Türkiye Öneriyor: Kitap Önerileri
  • World Marketing Summit – 2022
  • Avrupa’da Seo Ve İçerik Araştırması 
  • Twitter’da Mavi Tik Ücretli Oldu
  • FED’in Faiz Kararı
  • Ekim Enflasyonu Açıklandı
  • Dünyanın En Değerli Markaları
  • Dünyaya En Yakın Kara Delik Tespit Edildi

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti. İşte bu haftanın teknoloji gündemi!


Alastyr Web Sitesi Yenilendi

Domain, hosting, sunucu, mail hosting ve SSL sertfiikası başta olmak üzere kapsamlı bir ürün yelpazesine sahip olan Alastyr, web sitesini yeniledi. Daha dinamik bir görünüme sahip olan yeni tasarım; aynı zamanda kullanıcı deneyimini eskisinden daha fazla ön planda tutuyor. Yeni görünümle birlikte aynı zamanda yeni ürünler, servisler ve indirimli fiyatların da ön planda olduğu Alastyr’de dikkat  çeken bir diğer detay ise Alastyr Blog! Türkiye’nin en kapsamlı ve güncel Hosting Blog’u ile ürün, hizmet ve sektörel haberlere göz atmak için buraya tıklayın. Web sitesi yenilenen Alastyr’yi ziyaret etmek ve yeniliklerden haberdar olmak içinse buraya tıklamanız yeterli. 

Branding Türkiye Öneriyor: Kitap Önerileri

Branding Türkiye’nin referans pazarlaması odaklı fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Kitap Önerileri kısmında bu hafta yer alan kitaplar şöyle; 

World Marketing Summit – 2022

Bu sene 160 farklı ülkeden 100+ milyon kişinin katılacağı “Dünyanın En Büyük Pazarlama Etkinliği” olarak betimlenen World Marketing Summit – 2022 için geri sayım başladı. 6 – 7 Kasım 2022‘de gerçekleştirilecek olan zirvede başta Prof. Dr. Philip Kotler olmak üzere Türkiye’den ve dünyadan önemli isimler bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunacak. Türkiye’de Kişisel Marka Akademisi’nin himayesinde düzenlenen organizasyonun paydaşları arasında Kotler Impact, BrandyMe, Branding Türkiye, Hani Kurumsaldık, İstanbul Ticaret Üniversitesi yer alıyor. 100+ milyon izleyicinin katılması beklenen etkinliğe dair Branding Türkiye‘de ve Hani Kurumsaldık Blogda geçtiğimiz günlerde aydınlatıcı makaleler yayınlanmıştı. Bu içerikleri inceleyerek WMS – 2022‘ye dair daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca yazının sonunda yer alan bağlantıya tıklayarak etkinliğe dair merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. 

Avrupa’da Seo Ve İçerik Araştırması

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine önemli bir haber ile devam ediyoruz. Reklamverenler, yayıncılar, bloggerlar ve vloggerlar arasındaki iletişimi otomatik hale getiren bir “içerik pazarlaması platformu” olan WhitePress, oldukça kapsamlı bir araştırma başlattı. 20’den fazla ülkeyi kapsayan “Avrupa’da Seo Ve İçerik” ana temalı bu uluslararası araştırma ile Türkiye pazarı ile diğer Avrupa ülkeleri arasındaki farklılıklar belirlenecek. Aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi de olan bu araştırmaya katılarak WWF – Dünya Doğayı Koruma Vakfı‘na katkı sağlayabilirsiniz. Çünkü WhitePress, tamamlanan her anket için WWF’ye (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) bağışta bulunacağını açıkladı. Araştırmaya katılmak için buraya tıklayın.

Twitter’da Mavi Tik Ücretli Oldu

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine önemli bir haber ile devam ediyoruz. Twitter’ı satın alan ABD’li milyarder Elon Musk, Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) özelliğinin bundan böyle ücretli olacağını açıkladı. Musk tarafından yapılan açıklamaya göre artık “Mavi Tik” olan hesaplardan aylık 8 dolar ücret alınacak.

FED’in Faiz Kararı

ABD Merkez Bankası FED, 2 günlük Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından faiz kararını açıkladı. FED, politika faizini 75 baz puan artırırken ABD Merkez Bankası, bu kararla birlikte 4. kez 75 baz puanlık artış yapmış oldu.

Ekim Enflasyonu Açıklandı

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine ekonomi odaklı bir haber ile devam ediyoruz. Ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK’e göre enflasyon yıllık %85,51 aylık ise %3,54 oldu. ENAG’a göre enflasyon yıllık %185.34 aylık ise %7.18 oldu.

Dünyanın En Değerli Markaları

Interbrand tarafından Dünyanın En Değerli Markaları açıklandı. Listenin ilk 3 sırasında yer alan şirketler ve bu şirketlerin marka değeri şöyle; Apple (482,215 milyar dolar), Microsoft (278,288 milyar dolar) ve Amazon (274,819 milyar dolar)

Dünyaya En Yakın Kara Delik Tespit Edildi

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemini bilim odaklı bir haber ile tamamlıyoruz. Dünyaya en yakın ‘kara delik’ tespit edildi. Buna göre; 1.600 ışık yılı uzaklıktaki Gaia BH1 adlı bu kara delik, güneşten 10 misli daha büyük ve yeryüzüne daha önce tespit edilenden 3 misli daha yakın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Kasım (2022) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Kasım 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Kasım’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Kasım 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ekim 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.