Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Haziran ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Haziran 2022)

Haziran ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Haziran’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Haziran 2022)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Haziran 2022)

Bu haftanın (1 – 7 Haziran 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Ekonomik Güven Endeksi (Mayıs 2022)
  • Tüketici Güven Endeksi (Mayıs 2022)
  • Branding Türkiye Öneriyor: Kitap Önerileri
  • TÜAD’dan Açıklama
  • En Çok Kazanan CEO’lar (2021)
  • Mürsel Ferhat Sağlam Bahçeşehir Üniversitesi’ndeydi
  • Turkey Yerine Türkiye Olacak
  • 3600 Ek Gösterge Müjdesi

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti. İşte bu haftanın teknoloji gündemi!


Ekonomik Güven Endeksi (Mayıs 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir rapor ile ilgili bir haber ile başlıyoruz. Tüketicilerin ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bileşik bir endeks olan Ekonomik Güven Endeksi, TÜİK tarafından Nisan 2022 için açıklandı. Buna göre endeks, bir önceki aya göre Mayıs 2022’de azalış gösterdi.

Tüketici Güven Endeksi (Mayıs 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir rapor ile ilgili bir haber ile devam ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Mayıs ayında bir önceki aya göre %0,4 oranında arttı; Nisan ayında 67,3 olan endeks, Mayıs ayında 67,6 oldu.

Branding Türkiye Öneriyor: Kitap Önerileri

Bütünleşik pazaralma ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye‘nin popüler kategorilerinden olan Branding Türkiye Öneriyor‘un Kitap Önerileri kısmında bu hafta Mundi Kitap‘tan çıkan ve Lisa Brennan-Jobs tarafından kaleme alınan Gençlik Hatası: Steve Jobs’un “Öteki” Kızı Olmak kitabı ile yine aynı yayınevinden çıkan ve Matt Parker tarafından kaleme alınan Pi’si Pi’sine: Gelmiş Geçmiş En Büyük Hesap Hataları kitabı var.

TÜAD’dan Açıklama

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir kamuoyu açıklamasını içeren bir haber ile devam ediyoruz. Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD) geçtiğimiz günlerde paylaştığı açıklamada araştırmaların kamuoyu ile gerektiği gibi paylaşılmamasından rahatsız olduğunu bildirdi.

En Çok Kazanan CEO’lar (2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir rapor ile ilgili bir haber ile devam ediyoruz. Fortune 500 listesinde yer alan şirketlerin CEO’lara ödedikleri maaşlar belli oldu. Fortune tarafından yayınlanan listede ayrıca 2021’de en fazla para kazanan 10 CEO da açıklandı. Bu arada en çok kazanan CEO’lar listesinin ilk 10’unda sadece 1 kadın yer alıyor. Konuya dair detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Mürsel Ferhat Sağlam Bahçeşehir Üniversitesi’ndeydi

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine etkinlik odaklı bir haber ile devam ediyoruz. Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni, Mürsel Ferhat Sağlam 22 Mayıs 2022’de Bahçeşehir Üniversitesi‘ndeydi. İstanbul Beşiktaş’taki Bahçeşehir Üniversitesi kampüsünde B Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve Branding Türkiye’nin medya sponsoru olduğu Marketing Camp etkinliği kapsamında üniversitelilerle buluşan Sağlam, kavramsallaştırarak literatüre kazandırdığı “Dijital Markalaşma” odağında merak edilenleri yanıtladı.

Turkey Yerine Türkiye Olacak

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haber ile devam ediyoruz. Birleşmiş Milletler (BM) Türkiye’nin talebinin ardından yabancı dillerde “Turkey” olarak kullanılan ülke adını “Türkiye” olarak değiştirdi.

3600 Ek Gösterge Müjdesi

Teknoloji gündemini birçok kişiyi ilgilendiren bir haber ile tamamlıyoruz. 3600 ek gösterge detayları açıklandı. Buna göre tüm memurların ek göstergeleri 600 puan yükseltilecek ve 5.3 milyon kamu görevlisinin tamamı yılbaşından itibaren bu düzenlemeden yararlanacak. Yeni düzenlemeyle ek göstergesi 3600’e çıkan 30 yıllık memurun emekli aylığı 1234 ile 1391 lira arasında emekli ikramiyesi ise 44 bin ile 50 bin 150 lira arasında artacak.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Haziran (2022) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Haziran 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Haziran’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Haziran 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mayıs 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.