Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Eylül ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Eylül 2022)

Eylül ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Eylül’ün 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Eylül 2022)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Eylül 2022)

Bu haftanın (1 – 7 Eylül 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

  • Hani Kurumsaldık 30. Bölüm
  • İstanbul’da Ağustos Enflasyonu
  • Yeni Akım: One Word Challenge
  • Konya’da Tarihi Keşif
  • Orta Vadeli Program Açıklandı
  • Enflasyon (Ağustos 2022)
  • Cumhurbaşkanı, Balkan Turunda
  • Apple 14 Tanıtıldı

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti. İşte bu haftanın teknoloji gündemi!


Hani Kurumsaldık 30. Bölüm

Kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ana temalı popüler podcast serisi Hani Kurumsaldık, 30. bölümüyle yayında! Dijital Markalaşma Uzmanı, Akademisyen ve Yazar Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık’ın bu bölümünde “Viral Pazarlama” tüm yönleriyle değerlendirildi. Özellikle sosyal ağlar odağında gerçekleşen ve bir strateji doğrultusunda uygulanması gereken, aksi halde influencer pazarlama ile karıştırılan viral pazarlama ile ilgili merak edilenlerin değerlendirildiği podcastte ayrıca birçok konudan da bahsedildi.

Hemen Dinle

İstanbul’da Ağustos Enflasyonu

İstanbul’da enflasyon 1998’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Ağustos ayına dair perakende ve toptan fiyat endekslerini yayımladı. Buna göre İstanbul’da perakende fiyatlar yıllık %99,91 ile 1998’den beri en yüksek hızda arttı. Toptan fiyatlar da yıllık bazda yükselişini sürdürerek %98,09 arttı.

Yeni Akım: One Word Challenge

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz.  CNN’in yaptığı tek kelimelik paylaşımın viral olmasıyla Twitter’da ‘Kendini Tek Kelimeyle Açıkla’ – ‘One Word Challenge’ adlı bir akım başladı. Akıma Türkiye’den ve dünyadan birçok marka, siyasetçi ve ünlü isim katılım gösterdi.

Konya’da Tarihi Keşif

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir tarihi keşif haberiyle devam ediyoruz. Konya’nın Karatay ilçesinde Türk tarihine ışık tutacak bir yazıt keşfedildi. Konya’da, Savatra Antik Kenti kazı sahasında İslam öncesi erken dönem Türk tarihine ait ilk kez ‘Türk’ ibaresinin yer aldığı, Runik alfabesiyle ‘Türkoğlu’ yazan bir yazıt bulundu.

Orta Vadeli Program Açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan ve 2023-2025 dönemini kapsayan OVP (Orta Vadeli Program) ile temel ekonomik büyüklükler ve hedefler belirlendi. Buna göre, büyüme için bu yıl gerçekleşme tahmini %5 oldu. Enflasyonun ise bu yıl %65 olacağı tahmin edildi.

Enflasyon (Ağustos 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Ağustos ayı enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK’e göre enflasyon yıllık %80,21 aylık ise %1,46 oldu. ENAG’a göre enflasyon yıllık %181.37 aylık ise %5.86 oldu.

Cumhurbaşkanı, Balkan Turunda

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balkan turunun ilk ziyareti çerçevesinde geldiği Bosna Hersek’te yaptığı açıklamada Bosna Hersek’e seyahatte yeni bir dönemin açıldığını belirterek “Bundan böyle Türkiye’den Bosna Hersek’e, Bosna Hersek’ten Türkiye’ye kimlik kartları ile seyahat edilebilecek.” ifadesini kullandı.

Apple 14 Tanıtıldı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini Apple ile ilgili bir haberle tamamlıyoruz.  Apple’ın yeni akıllı telefon serisi iPhone 14, “Apple Event”te tanıtıldı. iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’tan oluşan yeni iPhone serisinin en ucuz modeli 30 bin TL seviyesinde olurken, en pahalı modelin fiyatı ise 57 bin TL’nin üzerinde. Bu arada etkinlikte aynı zamanda Apple Watch akıllı saatleri ile AirPods gibi cihazlar da tanıtıldı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Eylül (2022) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Eylül 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Eylül’ün 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Eylül 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ağustos 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.