Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Eylül ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Eylül 2021)

Eylül ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Eylül’ün 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Eylül 2021)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Eylül 2021)

Bu haftanın (1 – 7 Eylül 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Tütün Kullanım Oranı Açıklandı
  • Okullarda Koronavirüs Tedbirleri
  • Enflasyon (Ağustos 2021)
  • Zam Şampiyonu (Ağustos 2021)
  • Hani Kurumsaldık (20. Bölüm)
  • Üretici Fiyat Endeksi (Temmuz 2021)
  • İstanbul Metrosunun Logosu Değişti
  • Türk Toplumunun Genetik Yapısı
  • Orta Vadeli Program Açıklandı
  • İçişleri Bakanlığı’ndan Genelge

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Tütün Kullanım Oranı Açıklandı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haberle başlıyoruz. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye’de artış gösteren tütün ürünü kullanımının neden olduğu olumsuzluklarla ilgili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle 18 Temmuz 2019 tarihinde bir soru önergesi vermişti. Gürer’in tütün kullanımına ilişkin istatistiki verilerin açıklanması istemiyle verdiği önergeye, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan 18 Ağustos 2021 tarihinde yanıt geldi.

Konuyla ilgili detaylı okumak yapmak için buraya tıklayın.

Okullarda Koronavirüs Tedbirleri

Millî Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı iş birliğinde “Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi” hazırlandı. Rehber il millî eğitim müdürlüklerine gönderildi.

Enflasyon (Ağustos 2021)

Enflasyon Rakamları (Ağustos 2021) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Ağustos ayında TÜFE aylık %1,12 artarken, yıllık bazda enflasyon %19,25 oldu. Temmuz ayının zam şampiyonu ise fiyatı %56,30 artan “salatalık” oldu.

Zam Şampiyonu (Ağustos 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. TÜİK tarafından Ağustos (2021) enflasyon verilerinin açıklanmasıyla fiyatı en fazla artan ve en çok azalan ürünler de belli oldu. Bu istatistiğe göre Ağustos ayında salatalık yüzde 56,30 oranında fiyat artışıyla zam şampiyonu oldu. Bu arada fiyatı en fazla azalan ürün ise -%8,91 oranında bir düşüşle tişört (çocuk için) oldu.

Hani Kurumsaldık (20. Bölüm)

Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık’ta Yirminci Bölüm yayınlandı. “Kurumsal İletişim” ana temasıyla yayınlanan podcastte, her şirketin kavramsal ve departmansal anlamda temel sorumluluğu olan kurumsal iletişim olgusuna dair detaylar aktarıldı.

Üretici Fiyat Endeksi (Temmuz 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu, Üretici Fiyat Endeksi’ni açıkladı. Buna göre Temmuz ayında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) aylık %2,46 artarken, yıllık bazda %44,92 oldu. Temmuz ayında Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) ise aylık %0,34 artarken yıllık ise %41,89 arttı.

İstanbul Metrosunun Logosu Değişti

İstanbul’da metronun logosu değiştir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul metrosunun simgesinin değiştiğini sosyal medyada duyurdu.

Konuyla ilgili detaylı okumak yapmak için buraya tıklayın.

Türk Toplumunun Genetik Yapısı

Türk toplumunun genetik kodlarına ışık tutan araştırma sonuçlandı. Türkiye, ABD ve İngiltere’den bilim insanlarının katıldığı araştırmada, Türkiye’nin 81 ilinden yaklaşık 4 bin kişinin DNA’sı incelenerek, Türk toplumunun detaylı genetik yapısı ortaya kondu. 10 milyon dolar bütçenin harcandığı araştırma yaklaşık 10 yıl sürdü.

Orta Vadeli Program Açıklandı

Türkiye ekonomisine ilişkin hedef ve politikaların yer aldığı Orta Vadeli Program’ın (OVP) onaylanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan ve 2022-2024 dönemini kapsayan OVP ile temel ekonomik büyüklükler ve hedefler belirlendi.

İçişleri Bakanlığı’ndan Genelge

İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine Ülkeye Giriş Tedbirleri adlı genelge gönderdi. Genelgeye göre; Türkiye’ye gelenler, aşı sertifikası ya da son 6 ay içinde hastalık geçirdiklerine dair bir belge sunmak zorunda. Bunlar olmazsa gelenlerden 72 saat önce yapılmış test sonucu istenecek.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Eylül (2021) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Eylül 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Eylül’ün 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Eylül 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ağustos 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.