Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Aralık ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Aralık 2023)

Aralık ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Aralık’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Aralık 2023)

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Aralık 2023)

Bu haftanın (1 – 7 Aralık 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

  • Kültür Ekonomisi İstatistikleri Yayınlandı
  • Pantene Altın Kelebek Ödülleri
  • Yılın Kelimesi Belli Oldu
  • GTA 6 Fragmanı Yayınlandı
  • Güneşte Kara Delik
  • Eğitim Harcamaları İstatistikleri
  • Ekonomik Güven Endeksi (Ekim 2023)
  • Tüketici Güven Endeksi (Ekim 2023)
  • Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Önerileri

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


Kültür Ekonomisi İstatistikleri Yayınlandı

TÜİK, tarafından yayınlanan “Kültür Ekonomisi Ve Kültürel İstihdam İstatistikleri (2022)” raporuna göre kültür harcamaları 2022 yılında 2021 yılına göre %88,1 artarak 149 milyar 620 milyon 769 bin TL oldu.

Pantene Altın Kelebek Ödülleri

Sinema, televizyon ve müzik dünyasının nabzını tutan ve Türkiye’nin en uzun soluklu ödül organizasyonlarından olan Pantene Altın Kelebek Ödülleri, 49’uncu kez düzenlendi. Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşen törende 30 farklı dalda oyuncu, şarkıcı ve sanatçıya ödülleri takdim edildi.

Yılın Kelimesi Belli Oldu

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Oxford Sözlüğü, 2023 yılının kelimesini seçti. Yılın kelimesini belirlemek için açılan halka açık oylamaya 30,000 kişi katıldı. Oylama sonucunda tarz, çekicilik veya cazibe anlamlarına gelen “rizz” 2023’ün sözcüğü oldu.

GTA 6 Fragmanı Yayınlandı

Oyunseverlerin beklediği an geldi! Yıllar sonra nihayet GTA 6 ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. GTA 6 fragmanı Rockstar Games tarafından yayınlandı. 10 yıldır beklenen GTA VI, 2025’te oyunseverlerle buluşacak.

Güneşte Kara Delik

Güneş’in yüzeyinde kara delik açıldı. Son 24 saatte 800 bin kilometre genişliğe ulaşan ve 60 Dünya’dan daha geniş olan Güneş’teki bu delikten, jeomanyetik fırtınalarla ortaya çıkan radyasyon akımları hızlı bir şekilde Dünya’ya yayılıyor.

Eğitim Harcamaları İstatistikleri

TÜİK, “Eğitim Harcamaları İstatistikleri, 2022” raporunu yayınladı. Rapora göre; Eğitim harcamaları 2022 yılında 2021 yılına göre %69,3 artarak 587 milyar 438 milyon TL oldu. 2022 yılında bir önceki yıla göre eğitim harcamalarının en fazla arttığı eğitim düzeyleri; %113,8 ile okul öncesi ve %74,1 ile yükseköğretim oldu.

Ekonomik Güven Endeksi (Ekim 2023)

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Tüketicilerin ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bileşik bir endeks olan Ekonomik Güven Endeksi, TÜİK tarafından Ekim 2023 için açıklandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış; tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşan Ekonomik Güven Endeksi bir önceki aya göre Ekim 2023’te artış gösterdi.

Tüketici Güven Endeksi (Ekim 2023)

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Ekim ayında 74,6 iken Kasım ayında %1,1 oranında artarak 75,5 oldu. Buna ek olarak endekse dair detaylar ile endeksin Ekim 2023‘deki durumuna ilişkin ayrıntılar haberin devamında!

Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Önerileri

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin referans pazarlaması odaklı fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Etkinlik Önerileri’nde bu hafta yer alan etkinliklere dair detaylar;

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Aralık (2023) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Aralık 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Aralık’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.


Teknoloji Haberleri (22 – 30 Kasım 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.