Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Aralık ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Aralık 2021)

Aralık ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Aralık’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Aralık 2021)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Aralık 2021)

Bu haftanın (1 – 7 Aralık 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Metruk Binalar Genelgesi
  • Ekonomik Güven Endeksi (Kasım 2021)
  • Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Eylül 2021)
  • İlk Zirve Tv Yayın Hayatına Başladı
  • Youtube Shorts Nedir?
  • Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Ekim 2021)
  • Spotify Wrapped 2021 Yayınlandı
  • Bitcoin’de Sert Düşüş
  • Amazon AWS Çöktü

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Metruk Binalar Genelgesi

İçişleri Bakanlığı tarafından metruk binalarla ilgili 81 il valiliğine gönderilen genelgeye dair bakanlığın resmi web sitesinde bilgi yayınlandı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, valiliklere gönderilen genelgede, kamu düzeni ve güvenliğinin muhafazası, kent estetiğinin sağlanması, çevre kirliliğinin önlenmesi, uyuşturucu/uyarıcı madde temini ve kullanımı başta olmak üzere suç ve suçlu ile mücadelede kapsamında ülke genelindeki metruk binaların tespit edilmesi, iyileştirilmesi/rehabilite edilmesi, yıkılması ve bu binaların kullanımının engellenmesine yönelik tedbirler alındığı hatırlatıldı.

Ekonomik Güven Endeksi (Kasım 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Tüketicilerin ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bileşik bir endeks olan Ekonomik Güven Endeksi, TÜİK tarafından Kasım 2021 için açıklandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış; tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşan Ekonomik Güven Endeksi bir önceki aya göre Kasım 2021’de azalış gösterdi.

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Eylül 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türk-İş tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması, Eylül 2021 için yayınlandı. Rapora göre Eylül 2021’de 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 9.931,59 TL oldu.

İlk Zirve Tv Yayın Hayatına Başladı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine medya sektöründeki önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. Ekim 2021’de İstanbul’da kurulan ve genel içerikli televizyon kanalı olarak faaliyetini sürdürmeye başlayan İlk Zirve Tv, İlknur Gülebaş yönetiminde yayın hayatına başladı. Basın sektöründe, çeşitli kuruluşlarda farklı pozisyonlarda başarıyla dolu bir iş geçmişine sahip İlknur Gülebaş geçtiğimiz günlerde İlk Zirve Tv kanalının tanıtımını yaptı.

Youtube Shorts Nedir?

Branding Türkiye’nin ilgiyle takip edilen “Sosyal Ağlar” kategorisiyle aynı adı taşıyan sosyal ağlar yazı dizisinin bu bölümünde Youtube Shorts var. Sosyal medya platformlarının kullanıcı sayısı ve çeşitliliği gün geçtikçe artıyor. Aynı şekilde sosyal ağların özellikleri ve vaatleri de artıyor. Mesela TikTok ile başlayan ve önem kazanan “hızlı ve çabuk tüketilen kısa video” furyası Instagram’ın “Reels” özelliğiyle devam etti. En son, bu trene dünyanın en çok tercih edilen video platformu Youtube, “Shorts” özelliğiyle katıldı.

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Ekim 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türk-İş tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması, Ekim 2021 için yayınlandı. Rapora göre Ekim 2021’de 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 10.075,58 TL oldu.

Spotify Wrapped 2021 Yayınlandı

Spotify Wrapped 2021 açıklandı. Türkiye’den ve dünyadan en çok dinlenen şarkılar ile sanatçıların yer aldığı listede Türkiye’de en çok dinlenen ilk 5 şöyle; Bilmem mi? (Sefo), Seni Dert Etmeler (Madrigal), Krvn (UZI), Bul Beni (Ezhel), Martılar (Edis)

Bitcoin’de Sert Düşüş

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine kripto paralarla ilgili önemli bir haberle devam ediyoruz Bitcoin %20’ye varan bir gerilemeyle 57 bin dolar seviyesinden 42 bin dolar seviyesine kadar indi. Ethereum 4 bin 600 dolardan 3 bin 500 dolara kadar indi. Kripto para piyasası 300 milyar dolardan fazla değer kaybederken Shiba, Solano, Cardano, Avax, Tron gibi coinler yüzde 15-20 arasında düştü

Amazon AWS Çöktü

Teknoloji devi Amazon’un 200’den fazla servisi taşıyan bulut platformu AWS, akşam saatlerinde çöktü. Facebook, Instacart, Venmo, Kindle, Roku Disney+ ve McDonald’s gibi şirket ve ürünler de AWS’nin çöküşünden etkilenenler arasında.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Aralık (2021) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Aralık 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Aralık’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Aralık 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 30 Kasım 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.