Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Aralık ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Aralık 2020)

Aralık ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Aralık’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Aralık 2020)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Aralık 2020)

Bu haftanın (1 – 7 Aralık 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Türkiye’de Aşılama 4 Aşamada Gerçekleşecek
  • Sosyal Ağlara 30 Milyon TL Ceza
  • Çin Ay’a Bayrak Dikti
  • Açık Öğretim Sınavları Online Olacak
  • Branding Türkiye Öneriyor: Haftanın Önerileri
  • Yeni Korona Tedbirleri (Üçüncü Perde)
  • Deezer 2020 İstatistikleri
  • Yettim Çekilişi Başladı
  • Ayın Teknoloji Haberleri (Kasım 2020)
  • DSÖ: Sağlık Sistemi Çökebilir

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Türkiye'de Aşı 4 Aşamada Yapılacak

Türkiye’de Aşılama 4 Aşamada Gerçekleşecek

Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın başkanlığında “aşı” gündemiyle toplandı. Toplantıdan sonra Bakan Koca’nın yaptığı yazılı açıklamaya göre aşılanma 4 aşamada yapılacak. 11 Aralık’tan sonra gelecek aşı ilk aşamada sağlık çalışanları ve 65 yaş üstü vatandaşlar ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinlere yapılacak.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Aralık 2020) - Sosyal Ağlara 30 Milyon TL

Sosyal Ağlara 30 Milyon TL Ceza

Türkiye’ye temsilci atamayan sosyal medya şirketlerine, “sosyal medya yasası” kapsamında bu haftadan itibaren 30 milyon lira ceza kesilecek. Türkiye’de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarına, temsilcilerini BTK’ye bildirmedikleri gerekçesiyle daha önce 10 milyon lira ceza verilmiş ve belli bir süre tanınmıştı. O sürenin dolmasıyla sosyal ağlara 30 milyon TL ceza kesildi. Sonraki aşamada reklamların durdurulması var.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Aralık 2020) - Çin Chang'e 5

Çin Ay’a Bayrak Dikti

Çin’in resmi haber ajansı Şinhua, Ay’dan toprak ve kaya örnekleri toplayan modülün Ay’ın yörüngesindeki Chang’e 5‘e başarıyla kilitlendiğini ve örneklerin Dünya’ya getirilecek uzay kapsülüne aktarılmasının ardından modülün ana gemiden ayrıldığını aktardı. Açıklamada ayrıca, uzay aracının Ay’ın yörüngesinde döndüğü ve Dünya’ya dönmek için uygun anı beklediği belirtildi. Aracın Aralık ayı ortasında Dünya’ya iniş yapması bekleniyor.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Aralık 2020) - Açık Öğretim Sınavı Online

Açık Öğretim Sınavları Online Olacak

AÖF güz dönemi ara sınavları 12 Aralık Cumartesi ve 13 Aralık Pazar günleri yapılacak. Anadolu Üniversitesi tarafından yapılan açıklamaya göre güz dönemi ara sınavı çevrimiçi (online) olarak yapılacak. Geçtiğimiz dönem de Koronavirüs tedbirleri kapsamında sınavlar online ortamda gerçekleştirilmişti.

Branding Türkiye Öneriyor Banner

Branding Türkiye Öneriyor: Haftanın Önerileri

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir listeyle devam ediyoruz. Türkiye’nin en çok okunan bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorilerinden olan Branding Türkiye Öneriyor‘un “Etkinlik Önerileri” bölümünde yer alan içerikler şöyle;

Yeni Korona Tedbirlerinde Üçüncü Perde

Yeni Korona Tedbirleri (Üçüncü Perde)

Hatırlayacağınız üzere Kasım ayının ilk haftasında Yeni Korona Tedbirlerinde Birinci Perde” başlıklı bir makale yayınlamıştık. Bundan yaklaşık 15 gün sonra da Yeni Korona Tedbirlerinde İkinci Perde başlıklı içeriği yayınladık. Şimdiyse serinin devamı niteliğindeki üçüncü bölümü yani “Yeni Korona Tedbirlerinde Üçüncü Perde”yi okuyorsunuz. 30 Kasım 2020 Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni Korona tedbirlerine ilişkin kamuoyunu bilgilendirdi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Deezer 2020 Yılının İstatistikleri

Deezer 2020 İstatistikleri

Yılın son ayına girdik. Bu aynı zamanda birçok markanın veya mecranın “yılın enleri” temalı içerik yayınlamaya başlayacağı anlamına geliyor. En son popüler çevrimiçi müzik platformu Deezer bu konseptte bir içerik yayınlayarak 2020 yılının istatistiklerini paylaştı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Yettim Hediye Yağmuru

Yettim Çekilişi Başladı

Online yemek sipariş pazarının önemli markalarından Yettim ile hediye yağmuru başladı! 4 Aralık 2020 tarihi itibariyle başlayan çekilişe katılarak birbirinden güzel hediyeleri kazanma şansına sahip olabilirsiniz.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Ayın Teknoloji Haberleri (Kasım 2020)

Ayın Teknoloji Haberleri (Kasım 2020)

Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi “Teknoloji Haberleri”nde yayınlanan ve her hafta Türkiye ve dünyadan güncel gelişmelerin yer aldığı “Haftanın Teknoloji Haberleri”ni tek başlıkta topladık. Aylık bir arşiv niteliği taşıyan bu içerik aracılığıyla ay boyunca teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmelere hakim olabilirsiniz. İşte Ayın Teknoloji Haberleri (Kasım 2020)

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Dünya Sağlık Örgütü: Türkiye'de Sağlık Sistemi

DSÖ: Sağlık Sistemi Çökebilir

Birçok ülke salgından en az zararla kurtulmak için çeşitli önlemler alırken salgını baştan beri iyi yöneten Türkiye, pandeminin ikinci dalgasında da önemli tedbirler alarak süreci atlatmaya çalışıyor. Ancak DSÖ Türkiye yetkilisi Dr. Irshad Ali Shaikh dün yaptığı açıklamayla Türkiye’deki gidişatın tehlikeli olduğunu ifade etti. Türkiye’deki sağlık sisteminde “çöküş yaşanabilir” uyarısında bulunan Dr. Irshad Ali Shaikh, bu açıklamayı yaparken Türkiye’deki Covid-19 verilerinden haberdar olmadıklarını da belirtti.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Aralık (2020) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Aralık 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Aralık’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Aralık 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 30 Kasım 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.