Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ağustos ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ağustos 2022)

Ağustos ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Ağustos’un 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ağustos 2022)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ağustos 2022)

Bu haftanın (1 – 7 Ağustos 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

  • Traffic Summit 28 – 29 Eylül 2022’de İstanbul’da
  • Yükseköğretim İstihdam Göstergeleri Raporu Yayınlandı
  • KPSS İptal Edildi
  • Enflasyon (Temmuz 2022)
  • En Çok Döviz Tutan Şehirler
  • Ücretli Poşet Uygulamasının Ekonomiye Katkısı

     

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti. İşte bu haftanın teknoloji gündemi!

Traffic Summit 28 – 29 Eylül 2022’de İstanbul’da

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine global bir etkinliğe dair detaylarla başlıyoruz. Dijital pazarlama, e-ticaret, internet reklamcılığı, NFT ve kripto para sektörü başta olmak üzere günümüzün iş ve ekonomi trendlerinin konuşulacağı Traffic Summit 28 – 29 Eylül 2022’de İstanbul’da gerçekleştirilecek. Branding Türkiye’nin medya sponsoru olduğu ve global markalardan uzman isimlerin konuşma yapacağı etkinlikte network fırsatlarının yanı sıra; gelişen ve değişen dijital pazarlama trendlerine dair bilgi ve tecrübe aktarımı da olacak.

Kaydolmak İçin Buraya Tıklayın

Yükseköğretim İstihdam Göstergeleri Raporu Yayınlandı

TÜİK, Yükseköğretim İstihdam Göstergeleri raporunu yayınladı. Buna göre; en yüksek istihdam oranına sahip lisans alanı %82,7 ile sağlık ve refah olurken, en yüksek istihdam oranına sahip ön lisans bölümü %97,1 ile paramedik oldu. Lisans mezunlarında ortalama ilk iş bulma süresi ise 13,6 ay olarak açıklandı.

KPSS İptal Edildi

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine KPSS’ye dair önemli bir duyuruyla devam ediyoruz. 31 Temmuz‘da gerçekleştirilen 2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı’ndaki bazı soruların, daha önce bir yayınevinin deneme sınavında yer aldığı iddia edildi. Birçok kullanıcı bu iddiayı kanıtlar nitelikte karşılaştırmalı paylaşımlar yaparak konuyu ülke gündemine taşıdı. İddialar nedeniyle Devlet Denetleme Kurulu (DDK) inceleme başlatırken ÖSYM ise konuyla ilgili iddiaları reddetti. Bu iddiaların doğru olması nedeniyle 31 Temmuz’da yapılan KPSS oturumları iptal edildi. 6, 7 ve 14 Ağustos tarihlerinde yapılacak oturumlar ise ertelendi. Sınavı iptal edilen KPSS adaylarından, yeni sınav için herhangi bir ilave ücret talep edilmeyecek olup yeni KPSS takvimi ise 17 Eylül’de başlayacak

Enflasyon (Temmuz 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine TÜİK’in bir raporuyla devam ediyoruz. Temmuz enflasyonu açıklandı. TÜİK’e göre Temmuz ayında TÜFE yıllık %79,60 olurken aylık %2,37 oldu. ENAG’a göre Temmuz ayında TÜFE yıllık %176.04 olurken aylık %5,03 oldu. Temmuz ayının zam şampiyonu ise ilaç oldu

En Çok Döviz Tutan Şehirler

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından kamuoyuyla paylaşılan bir bilgi bir hayli dikkat çekti. Buna göre BDDK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’nin 81 ilinde tasarruf mevduatı amacıyla bankalarda tutulan döviz miktarları belli oldu. BDKK verilerine göre; en çok döviz bulunduran şehir Yozgat oldu. Yozgat’ı Aksaray, Nevşehir, Kırşehir ve Gümüşhane izledi.

Ücretli Poşet Uygulamasının Ekonomiye Katkısı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından plastik poşetlerin ücretlendirilmesine dair 1 Ocak 2019’da başlayan uygulama ile bugüne kadar yaklaşık 3,8 milyar lira tasarruf sağlandığı açıklandı. Ayrıca bu sayede plastik poşet kaynaklı 550 bin ton plastik atığın oluşması ve yaklaşık 22 bin 746 ton sera gazı salımının da engellendiği ifade edildi.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ağustos (2022) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Ağustos 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ağustos’un 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ağustos 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (22 – 31 Temmuz 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.