Tayvanlı Dyson Lin Elazığ depremi sonrası yeniden gündeme gelerek sosyal medyanın en çok konuşulan kişilerinden biri oldu. Depremi 3 gün önceden bildiği iddia edilen deprem kahini Lin, Manisa depremiyle ilgili de tahminde bulunmuştu.

Özellikle son birkaç aydır Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaşanan depremler, toplum olarak ne yazık ki unuttuğumuz deprem gerçeğini acı bir şekilde yeniden hatırlamamıza sebep oldu. En son dün yani 24 Ocak’ta saat 20:55 civarında Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki sarsıntı, deprem gerçeğinin tam ortasında olduğumuzu bir kez daha gösterdi.

Bu arada deprem yalnızca Elazığ’ın merkezinde veya ilçelerinde değil aynı zamanda Diyarbakır, Kahramanmaraş, Hatay, Mardin, Malatya gibi çevre illerde de şiddetli bir şekilde hissedildi. Hatta yapılan açıklamalar gösteriyor ki merkez üssü Elazığ olan deprem; Irak ve Suriye’de dahi hissedilmiş.

Bu denli geniş bir alanda hissedilen depremin ardından bilgi kirliliği ve haberleşme problemi yaşanmaması için gerek medya, gerek devlet gerekse vatandaşlar, maksimum derecede özen gösteriyor. Fakat bir yandan da sosyal medyada yaptıkları paylaşımlarla gündeme oturan deprem kahinlerinin olduğunu görüyoruz. Bunlardan biri de deprem kahini Tayvanlı Dyson Lin

Tayvanlı Dyson Lin Yine Gündemde

Elazığ depremi ile gündeme gelen Tayvanlı Dyson Lin, yalnızca sosyal medya fenomeni değil. Özellikle Manisa ve Elazığ depremlerinden sonra birçok haber sitesi, Lin’i ve tahminlerini manşete taşıdı. Bu da Tayvanlı sosyal medya kullanıcısının bilinirliğini iyiden iyiye artırdı.

Onu böyle popüler yapansa en son 3 gün önceki paylaşımında “Türkiye’nin doğusu büyük tehlike altında” şeklinde bir açıklama yapması oldu. Elazığ depremini de tıpkı Manisa depremi gibi deyim yerindeyse nokta atışı bir şekilde tahmin eden Dyson Lin’in bunu hangi bilimsel metoda dayanarak yaptığı bilinmiyor. Daha doğrusu Dyson Lin’in bir metodu var mı o da tartışma konusu!

Bunlara ek olarak ilginç bir detayı aktaralım; Tayvanlı deprem kahininin sosyal medyada 220 binden fazla takipçisi var. Daha ilginç olansa; Dyson Lin’in takipçilerinin çoğunu Türk kullanıcıların oluşturuyor olması! Her paylaşımı yüzlerce hatta binlerce like ve rt alan Lin’in söyledikleri geniş bir kitle tarafından takip ediliyor diyebiliriz.

“Türkiye’nin Doğusu Büyük Tehlike Altında”

Dyson Lin, 21 Ocak’ta kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Kars’ın “10+6” seviyesinde çok güçlü bir sinyal aldığını ifade ederek, “Türkiye’nin doğusu büyük tehlike altında” şeklinde bir tweet paylaşmıştı.

Deprem Kahini Dyson Lin

Sosyal medyada bir grup kullanıcı, Dyson Lin’e güvenmemek gerektiğini vurgularken buna rağmen birçok kişi Dyson Lin’in sıkı takipçisi olmuş durumda. Deprem tahmincilerinin arttığı böylesi zamanlarda bilimsel gerçeklerden ve güvenilir bilim insanlarının açıklamalarından şaşmamak gerektiğini hatırlatalım

Bu arada İhtiyaç Haritası’nın Elazığ depremi sonrasında hazırlamış olduğu ihtiyaç listesine katkı sağlamak isterseniz resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.


💡 Depremde Hayat Kurtaran Tavsiyeler

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.