Tavuk Bitti: KFC İngiltere’deki Restoranları Kapattı

Dünyaca ünlü tavuk fast food zinciri KFC, İngiltere’de tavuk krizine girdi.  KFC’nin lojistik sıkıntılar nedeniyle tavuksuz kalması ve Britanya’da bulunan restoranlarını tavuk bitti diyerek geçici olarak kapatması tüm dünyada gündem oldu.

Başta Twitter olmak üzere tüm sosyal ağlarda “tavuk bitti” konulu esprili paylaşımlar yapıldı. Gazeteler, televizyonlar, dergiler ve bloglar KFC’nin yaşadığı durumu şaşırtıcı olarak yorumladı. Fakat KFC özellikle sosyal medyada yaptığı paylaşımlarla yaşadığı bu krizi fırsata çevirmeyi bilmiştir.

Ünlü tavuk fastfood zinciri KFC’den yapılan resmi açıklama ise; “Ülke çapında 900 restorana taze tavuk getirmek oldukça karmaşık bir süreç” şeklinde oldu. Dünyanın en büyük lojistik ve kargo şirketlerinden biri olarak kabul edilen DHL ise KFC’de yaşanan durumun operasyonel sorunlardan kaynaklandığını ve çözüm için KFC ile beraber çalıştıklarını bildirdi.

Başta belirttiğim gibi KFC’nin yaşadığı kriz insanların epey ilgisini çekti ve bu konuda yüzlerce hatta binlerce paylaşım yapıldı. Bu kervana kurumsal markalar da katıldı ve KFC’nin tavuk krizine en ilginç tepki rakibi Burger King’ten geldi.

Burger King “Bizde tavuk bitmez” şeklindeki reklamlarla sadece KFC’yi tiye almadı aynı zamanda Birleşik Krallık’taki restoranlarında tavuk içerikli ürünlerinden olan “9’lu Chicken Nuggets” ile “Chicken Royale”de %50 civarında bir indirime gittiğini de duyurdu. Burger King, bu paylaşımla real time marketing nasıl yapılır herkese göstermiştir. Bu arada

İşte Burger King’in kurumsal Twitter hesabından yaptığı duyuru:

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir