Dünyaca ünlü tavuk fast food zinciri KFC, İngiltere’de tavuk krizine girdi.  KFC’nin lojistik sıkıntılar nedeniyle tavuksuz kalması ve Britanya’da bulunan restoranlarını “tavuk bitti” diyerek geçici olarak kapatması tüm dünyada gündem oldu.

Son günlerde dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ancak başta Twitter olmak üzere hemen hemen tüm sosyal ağlarda “tavuk bitti” konulu esprili paylaşımlar yapıldı. Bu paylaşımların kaynağı ise KFC’ydi. Bu süreçte dünya çapında gazeteler, televizyonlar, dergiler ve bloglar KFC’nin yaşadığı bu durumu şaşırtıcı olarak yorumladı. Fakat KFC, özellikle sosyal medyada yaptığı paylaşımlarla yaşadığı bu krizi fırsata çevirmeyi başardı. Olay literatüre “tavuk krizi” diye geçmiş olsa da krizin mottosu “tavuk bitti” şeklindeydi. Olayın detaylarını sizler için araştırıp yazdık. İşte dünyayı deyim yerindeyse şaşkına çeviren tavuk krizinin detayları!

Tavuk Bitti!

Ünlü tavuk fastfood zinciri KFC‘den yapılan resmi açıklama ise; “Ülke çapında 900 restorana taze tavuk getirmek oldukça karmaşık bir süreç” şeklinde oldu. Dünyanın en büyük lojistik ve kargo şirketlerinden biri olarak kabul edilen DHL ise KFC’de yaşanan durumun operasyonel sorunlardan kaynaklandığını ve çözüm için KFC ile birlikte çalıştıklarını bildirdi.

Başta belirttiğim gibi KFC’nin yaşadığı kriz insanların epey ilgisini çekti ve bu konuda yüzlerce hatta binlerce paylaşım yapıldı. Bu kervana kurumsal markalar da katıldı ve KFC’nin tavuk krizine en ilginç tepki, rakibi Burger King’ten geldi.

Burger King Real Time Marketing Yaptı

Burger King “Bizde tavuk bitmez” şeklindeki reklamlarla sadece KFC’yi tiye almadı aynı zamanda Birleşik Krallık’taki restoranlarında tavuk içerikli ürünlerinden olan “9’lu Chicken Nuggets” ile “Chicken Royale”de %50 civarında bir indirime gittiğini de duyurdu. Burger King, bu paylaşımla real time marketing nasıl yapılır herkese göstermiştir.

İşte Burger King’in kurumsal Twitter hesabından yaptığı duyuru:

Burger King Tavuk Bitti Reklamı

Tavuk krizini başarılı bir online itibar yönetimi süreciyle atlatan ve bu süreçte krizi yönetme anlamında adeta ders veren “KFC”yi tebrik ediyoruz. Ayrıca rakibinin yaşadığı krizi kendi lehine fırsata dönüştürerek yaptığı göndermeli reklam (karşılaştırmalı reklam) ile olaydan bir real time marketing aksiyonu çıkaran Burger King’i de alkışlıyoruz. Darısı Türkiye’deki markaların başına 🙂

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.