Geçtiğimiz günlede gerçekleştirilen bir satış ile sadece iki adet üretilen 1956 model bir araç tarihin en pahalı otomobili unvanını aldı. İşte rekor fiyata satılan otomobile dair tüm detaylar!

Klasik otomobil sigorta şirket Hagerty’nin geçtiğimiz günlerde duyurduğu bir habere göre; 1956 model bir araç, tarihin en pahalı otomobili olma unvanını aldı. Yalnızca 2 adet üretilen 1956 model Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe isimli araç tarihin en yüksek fiyata satılan otomobili olarak kayıtlara geçecek. Peki bu araba ne kadar satıldı? İşte detaylar!

Tarihin En Pahalı Otomobili

Klasik otomobil sigorta şirket Hagerty’nin haberine göre; sadece iki adet üretilen 1956 model Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe isimli araç 142 milyon dolara yani yaklaşık olarak 2 milyar 186 milyon 217 bin 800 TL‘ye açık artırmada satıldı.

Kamuoyuna yansıyan haberlere göre, satış Stuttgart’taki Mercedes-Benz müzesinde gerçekleşti. Ayrıca dünyanın dört bir yanından davet edilen koleksiyonerler özel jetlerle bu açık artıma için şehre getirildi.

Bu arada yapılan açıklamada bu satışın aynı zamanda tarihin en pahalı araç satışı olarak kayıtlara geçeceği ifade edildi. Gerçekten de eğer satış doğrulanırsa Mercedes – Benz’in bu aracı 2018’de 70 milyon dolara satılan Ferrari 250 GTO’nun da rekorunu geçmiş olacak.

Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe’nin adı şirketin o dönem test bölümünün başında olan ‘Rudolf Uhlenhaut’tan geldiği belirtiliyor. Şirket bu modelden sadece 2 tane üretti. Son bir detay olarak, satışın henüz Mercedes tarafından doğrulanmadığını belirtmek gerek.

Otomobil tutkunlarının yakından bildiği bir olgu vardır. Buna göre; ikonik araçlar değerinin çok çok ötesine alıcı bulabiliyorlar. Öte yandan bazı otomobiller hem nostaljik olduğu için hem de özel ve konsept bir tasarıma sahip olduğu için ekstra ilgi çekebiliyor. Buna bir de standartların ötesinde bir tasarım ve sınırlı sayıda üretim gibi faktörler eklendiğinde bu tip araçlar sahiden de rekor fiyatlara satılabiliyor. Burada temel amaç otomobilin mevcut özelliklerinden yararlanmaktan ziyade aracın manevi değerinin sahibi olabilmektir.

Bakalım satış doğrulanıp resmi olarak ne zaman gerçekleşecek. Zira bu vesileyle 1956 model Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe adlı araç da kayıtlara da tarihin en pahalı otomobili olarak geçecek.


Tarihin En Uzun Reklamı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.