Amerika merkezli kahve zinciri Starbucks ikonik hale gelen tek kullanımlık bardakları kaldırmaya hazırlanıyor. Peki karton bardakların yerine düşünülen alternatif ne? İşte tüm detaylar!

Starbucks’ın marka hikayesinde önemli bir konumda olan tek kullanımlık karton bardaklar birkaç yıl içerisinde tamamen kaldırılabilir. Evet, geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yansıyan habere göre Starbucks ikonikleşen karton tek kullanımlık bardakları kaldırmaya hazırlanıyor.

Starbucks Tek Kullanımlık Bardakları Kaldırıyor

Sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği konusunda markalar radikal ve önemli adımlar atmayı sürdürüyor. Özellikle global düzeyde faaliyet alanına sahip olan markaların çevre duyarlılığı odağında yaptıkları, hem takdir topluyor hem de birçok markaya örnek oluyor. En son Starbucks’ın aldığı karar bu anlamda iyi bir örnek teşkil ediyor. Zira birçok ülkede faaliyet gösteren kahve zinciri devi, ikonikleşen karton tek kullanımlık bardaklarını kaldırmaya hazırlanıyor. Kısacası, Starbucks logosunun olduğu beyaz karton bardaklar tarihe karışabilir.

Peki bu bardakların yerine düşünülen ne? Şirket bu konuyla ilgili alternatif yöntemler geliştirmeye başladı. Konuyla ilgili Starbucks Sürdürülebilirlik Başkanı Michael Kobori‘nin açıklaması ise şöyle;

“Kupamız her yerde ve bunu seviyoruz. Ama aynı bardaklar tek kullanımlık ve atıldıklarında çöplüklere, sokaklara ve sularda çöp olarak kalıyor. Bazıları geri dönüştürebilir, ancak geri dönüşümlerin de sonu çöplük oluyor. Tek kullanımlık bardağı ortadan kaldırmak tek seçenek.” 

Ödünç Bardak Uygulaması

Starbucks’ın karton tek kullanımlık bardakları kaldırma kararı kesin görünüyor. Peki bunun yerine nasıl bir alternatif düşünülüyor?

Birçok yeni yöntemin uygulamaya konulacağı kesin. Bunlar arasında en dikkat çekeni ve kamuoyuna yansıyanı ise ödünç bardak yöntemi. Evet, şirket karton bardakların sebep olduğu atığın önüne geçmek için yeni dönemde “ödünç kupa” uygulamasını devreye sokabilir. Şimdilik test aşamasında olan bu yeni uygulamaya göre müşteriler, kahveleri karton bardak yerine ödünç aldıkları Starbucks bardaklarıyla içebilecekler. Tabi müşterilerin bardağı geri getirememesi gibi bir durum yaşanabilir. Şirket bu durumun önüne geçmek için müşterilerden depozito alacak. Müşteriler bardağı iade ettiğinde ise depozito geri ödenecek.

Seattle’daki Mağazada Denendi

Bu arada Starbucks, aslında bu uygulamayı geçen yıl bir mağazasında denemişti. Buna göre 100 tek kullanımlık bardağın yerini alabilecek bir bardak geliştiren şirket, Seattle’daki mağazasında bir test uygulamıştı. Yeni uygulama kapsamında müşteriler 1 dolar depozito ödeyerek sahip oldukları bardağı, mağazada bulunan akıllı kutuya iade edebiliyor ve bardağı alırken verdikleri 1 doları geri alabiliyorlardı. Uygulama her ne kadar Seattle mağazasında büyük ilgi görse de şirket yine de pek çok müşterinin bu uygulamaya katılmak istemeyebileceğini düşünüyor. Bu nedenle de alternatifler üzerinde çalışıyor.

Gerçekten de böyle bakılınca pek efektif görünmeyen bu yöntemin kesinlikle uygulanacağını söylemek şimdilik zor. Az önce de belirttiğimiz üzere, şirket yeni döneme ilişkin karton bardaklara alternatif geliştirmeyi sürdürüyor.

Kaynak: WebTekno


Twitter Shops Dönemi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.