Sinema Aboneliği Girişimi Sinemia Kapandı

Sinema aboneliği girişimi olarak kurulan yerli sinema girişimi Sinemia kapandı. Bir süredir devam eden sorunların ardından şirket faaliyetlerini sonlandırdığını duyurdu.

Yakın zaman önce Amerika pazarından çekildiğini duyuran sinema abonelik girişimi Sinemia, Türkiye’deki faaliyetlerini de durdurarak tamamen kapandı. Birkaç hafta önce App Store‘dan kaldırılan Sinemia tarafından yapılan resmi açıklamaya göre şirketin kapanmasındaki en büyük neden 7163 sayılı kanunun yasalaşması olmuş.

Sinemia Kapandı

Sinema işletmeleriyle film yapımcıları arasında büyük bir tartışmaya neden olan kampanyalı bilet satışı 1 Temmuz’da yürürlüğe giren yeni kanunla birlikte tamamen kaldırıldı. Bu durum sinema aboneliği odağında bir girişim olan Sinemia’yı etkiledi. Zira şirketin ana misyonu kampanyalı bilet satışıyken bu durum 7163 sayılı yasayla engellenmiş oldu. Böyle olunca da Sinemia yoluna devam edemeyeceğini anladı.

Bu arada Sinemia’dan yıllık veya 6 aylık gibi uzun süreli abonelik satın alan kullanıcılar Sinemia’dan bir çözüm bekliyor. Ancak şirket henüz bu konuda somut bir çözüm sunmuş değil.

Sinemia’dan Resmi Açıklama

ABD’deki pazarda rekabet edemeyen Sinemia, Türkiye’de de yasal engele takılarak yola devam edemeyeceğini anladı ve faaliyetlerini sonlandırdı. Sinemia kapandı ancak şirketin kullanıcılarına anlatmak istedikleri var. Şirket süreçle ilgili kamuoyuna web sitesi üzerinden bir açıklama yaptı.

Sevgili Sinema Severler,

Yenilikçi bir fikir ve bu fikre açık bir sektörün, yatırımcılarımızın ve en önemlisi müşterilerimizin katkıları ile Sinemia 4 yılda bizim dahi tahmin edemediğimiz kadar hızlı büyüdü. Sinemia olarak Amerika’ya açılmamızın ardından Amerika ve dünya basınında en çok yer edinen Türk girişimi olduk. Bunu, sürekli geliştirdiğimiz yeni ürünler ve inanılmaz bir takım ile başardık. Sinemia’yı kurduğumuz ilk günden bugüne kadar tek hayalimiz, insanları sinemayla daha sık buluşturmak ve bunu en az maliyetle gerçekleştirmekti. Geçtiğimiz 4 yıl boyunca boş salonların daha fazla seyirciyle dolmasını sağlayarak ve gişesi olmayan filmlerin bile daha çok izleyici ile buluşmasına yardımcı olarak başta Türk sineması olmak üzere, tüm sinema dünyasına sağladığımız katkıdan dolayı gurur ve mutluluk duyuyoruz. Şirketimizle gerek müşterisi gerek iş ortağı olarak ilişkisi olan herkese, yaşadığımız süreci ve gelinen noktayı büyük bir açıklık ve şeffaflıkta izah etmek isteriz.

Sinemia’nın yayınladığı resmi duyurunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir