İnsan sağlığına büyük zararları olan sigaraya karşı hazırlanan dikkat çekici kamu spotlarını sizin için derledik. İşte sigaranın zararlarına dikkat çeken 9 kamu spotu reklamı.

İnsanların alışkanlıklarını, inançlarını, davranışlarını veya paradigmalarını değiştirmek bir hayli zordur. Kimilerine göre imkansız olarak lanse edilse de aslında olumsuz alışkanlıkları değiştirmek pek imkansız değildir. Ancak başta belirttiğimiz üzere bu süreç ciddi anlamda bir çaba gerektirir. Bu süreçte yani insanların kötü alışkanlıklara dair farkındalık sahibi olmalarını anlatmaya yönelik aşamada ise devreye iletişim araçları girer.  

İletişim Araçlarının Önemi

Reklamcıların, halkla ilişkiler uzmanlarının ya da iletişimcilerin işi bir anlamda insanların satın alma davranışlarını, tüketim alışkanlıklarını değiştirmeye yöneliktir. Farkındalık sağlama amacıyla hazırlanan kamu spotlarının da nihai misyonu aslında hedef kitlenin alışkanlığı değiştirmeye teşvik etmektir. Bunun için iletişim araçları kullanılır.

Günümüzde dijital medyanın yaygınlaşmasıyla iletişim araçları çeşitlendi. Bu da iletişim araçlarının önemini bir kat daha artırmış oldu. 

Sigara Herkese Zarar Veren Bir Alışkanlıktır

Sigara da bir alışkanlıktır. Ancak kötü bir alışkanlıktır. Üstelik yalnızca içene değil çevresindekilere de zarar veren kötü bir alışkanlıktır. Bu nedenle gerek Türkiye’de gerekse dünyada sigara karşıtı birçok reklam kampanyası kurgulanır.

Bu kampanyaların temel amacı insanları sigaradan soğutmak yani sigara alışkanlığı olan insanlarda davranış değişikliğine zemin hazırlamaktır.

Bu yazımda Branding Türkiye okurları için özellikle global düzeyde ses getirmiş olan sigara karşıtı kampanyaları derlemeye çalıştım. Mutlaka gözümden kaçmış olan güzel ve etkileyici kampanyalar vardır. Eğer bu listede olması gerektiğini düşündüğünüz sigara karşıtı kampanya varsa lütfen yorum olarak belirtin. Böylece biz de bu listeyi sizlerin katkısıyla güncellemiş oluruz.

Bu arada sigara alışkanlığı olan herkesin bu zararlı alışkanlıktan en kısa zamanda kurtulmasını diliyorum. 🙂

Sigaranın Zararlarına Dikkat Çeken Kamu Spotları

Günümüzde sigaranın neden olduğu birçok tehlikeli hastalık olmasına ve sigaranın hiçbir yararının olmadığının kanıtlanmasına rağmen sigara tüketimi sürüyor. Sivil toplum kuruluşları, devletler ve hatta şirketler sigaraya dair farkındalık için dönem dönem çeşitli farkındalık kampanyaları ve kamu spotları hazırlıyorlar. Bu listede sizler için sigaranın zararlarına dikkat çeken 9 kamu spotu reklamını (afiş) derledik. Lafı uzatmadan sizi bu görsellerle baş başa bırakıyorum.


1)

Sigarayı Bıraktıran Kampanya

2)

Sigaranın Zararları - Afiş

3)

Sigaranın Zararları Kamu Spotu

4)

Sigaranın Zararlarına Dikkat - Kamu Spotu

5)

Sigaranın Zararları - Kamu Spotu

6)

Sigaranın Zararları - Farkındalık

7)

Sigaranın Zararları - Kamu Spotu

8)

Sigaranın Zararlarına Dikkat - Kamu Spotu

9)

Sigara Kamu Spotu

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.