Satışın Enerjik Hali: Dijital

Hayatın neredeyse tamamının internette, sosyal medyada ve mobil platformlarda aktığı günümüzde, artık ticaret, satış ve pazarlama gibi işletmelerin atar damarı olan departmanlar da interaktif / dijital mecralarda gelişimine devam ediyor.

Kurumsallığını kanıtlamış firmalar, artık satış potansiyellerini ve marka değerlerini geliştirmek amacıyla basın organları ya da reklam panoları gibi geleneksel pazarlama yöntemlerini tercih etmek yerine; Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), İçerik Pazarlama Teknikleri, Inbound ve Outbound Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlamacılığı, E-Marketing, Online PR, Kişiye / Kuruma özel Pazarlama, Facebook, LinkedIn, Twitter, Instagram gibi Sosyal Medya mecralarında dijital pazarlama yöntemlerini kullanıyorlar.

Peki Ama Neden?

İş hayatı dinamiklerinin değişmesi ile birlikte, insanların hayat şartları ve standartları; buna bağlı olarak da müşterilerin alışveriş ve satın alma alışkanlıkları da değişti.

Bugün ofisinden ayrılamayan bir çok çalışan öğlen yiyeceği caparili, sezar soslu salatanın siparişini bile tüm detayları ile üç tıklama ile verebilirken, dijital yöntemler kullanılarak çok daha büyük işler yapılabileceği de kanıtlanmış durumda.

Şirketler ürün ve hizmetlerini potansiyel müşterilere sunmak için Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) kullanarak web sitelerini arama motorlarında üst sıralarda göstermek için çalışmalar yapıyorlar. Google Adwords gibi kanallarla tıklama başı maliyet ödeyerek reklam yapıyor ve ürünleriyle / hizmetleriyle ilgilenen kitleyi ölçebiliyor. Hatta çok daha düşük bütçelerle geniş kitlelere ulaşabiliyorlar.

Dijital Pazarlama Ve Önemi

Müşteri ziyareti maliyetlerini oldukça düşüren ve zamandan ciddi tasarruf sağlayan bir başka yöntem de e-marketing. Artık firmalar ürün ve hizmetleri için e-kataloglar oluşturarak, çok daha düşük maliyetlerle, çok daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabiliyor. E-posta pazarlamasıyla tanıtım yapıyor; online PR çalışmaları yaparak halkla ilişkiler ve reklamcılık hizmeti sunuyor ve dijital yayınlar yapıyor, bloglar oluşturuyorlar. Bu sayede dijital pazarlama hem şirketlere, hem müşterilerine başta zaman tasarrufu olmak üzere önemli yararlar sağlıyor.

Ülkemizde neredeyse bütün internet kullanıcılarının en az bir adet sosyal medya (Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram, Linkedin vb.) hesabı bulunmakta. İnsanlar aktif olarak kullandıkları bu sosyal medya platformlarında, sürekli paylaşımda bulunup başkalarının paylaşımlarını da takip eder durumdalar.

Aynı mantıkla insanlar kendi profillerini oluştururken, şirketler de kendi profillerini oluşturup kendi ürün ve hizmetleri hakkında paylaşımda bulunuyorlar. Hal böyle iken, hedef kitleye ulaşıp, ürün veya hizmetin tanıtımını yaparken, buna ek olarak müşterilerden gelen geri bildirimleri veya sorunları dinleyip müşterilerle daha yakın ilişki kurabiliyorlar.

Aynı zamanda Re-marketing sayesinde siteye daha önce gelmiş yani marka ile bir şekilde iletişime geçmiş kişileri yine başka sitelerde (haber siteleri, forumlar, sözlükler vb.) marka ile ilgili reklamları göstererek hedefleyebiliyorlar. Bu sayede, marka bilinirliğini artırırken, satış yapma olasılığını da artırıyorlar.

Geleneksel pazarlama, dijital pazarlamaya göre daha maliyetlidir…

Örneğin; Google Analytics veya bu tarz bir analiz aracı ile yaptığınız kampanya ve reklamların performansını ve etkilerini çok net bir biçimde gösterir. Bu da hali hazırdaki durum hakkında işletmeye fikir verirken aynı zamanda izleyeceği yol haritası konusunda da ciddi bir yarar sağlar.

Tüm bunlar işletmelere çok ciddi kazançlar sağlamakta. Çünkü geleneksel pazarlama yöntemlerinin maliyeti, dijital pazarlamaya oranla daha fazladır. Geleneksel yollarla ilerleyen bir işletme ile dijital yöntemlerden yararlanarak yoluna devam eden bir işletme arasında hem gelişme kaydetme hem de elde ettiği sonuçlar bakımından ciddi farklar bulunmakta.

Geleneksel ile dijital pazarlama arasındaki farka neden olan faktörler;

  1. Maliyet
  2. İletişim
  3. Zaman
  4. Tüketici İletişimi
  5. Kapsam
  6. Deneyim
  7. Markalaşma
  8. Dil
  9. Personel

Geleneksel pazarlama ile dijital pazarlamayı birbirinden ayıran temel dinamikler bu şekilde sıralanabilir. Doğru stratejiler belirleyerek dijital pazarlama yapan şirketler, geri dönüşleri çok daha realist bir şekilde analiz edebilirler. Ayrıca dijital pazarlama ile şirketler, mevcut durumu değerlendirebildiği gibi geleceğe yönelik sağlam öngörülere de sahip olabilirler. Bu durum, rakipleri arasından sıyrılarak, çok daha sağlam adımlarla ilerlemelerini sağlar.

Bir diğer gerçek, çağın getirilerine uyum sağlamayı başaramayan hiçbir kurum, hiçbir mecrada ilerleme kaydedemeyecek ve tarihe gömülmeye mahkum olacaktır.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir