Akçelik, Koronavirüs pandemisi sürecinde kurduğu kompleks tedarik zinciri ve ilk kez oluşturulan online satış sistemi ile cirosunu %35 artırdı. Diğer bir ifadeyle sanayici pandemide zoru başardı.

Dünyayı saran Koronavirüs salgını sebebiyle tüm sektörler zor günler geçirirken, her firma kendince çözümler üretmeye çalışıyor. Vasıflı çelik servis merkezi ve parlak çelik üreticisi Akçelik, 2020 yılının Mart ayında başlayan küresel pandemi krizini; çalışanları, müşterileri ve tedarikçileriyle sağladığı dayanışma sayesinde sorunsuz atlattı. Bu krizden etkilenmemek için, “kompleks tedarik zinciri” kuran firma, Türkiye’de ilk kez “online çelik satış ağı”nı da hizmete soktu.

Sanayici Pandemide Zoru Başardı

Pandemi sürecinde birçok fabrika kepenk kapatırken, vasıflı çelik sektörünün duayen firması Akçelik, cirosunu yüzde 35 artırdı. Diğer bir ifadeyle sanayici pandemide zoru başardı!

Akçelik Demir Çelik San. Tic. AŞ CEO’su Yavuz Kılıç, başarılarında en büyük payın çalışanları ve teknolojik  yatırımları olduğunu dile getirdi. İşte Yavuz Kılıç’ın açıklaması

“Pandemi hepimizi çok etkiledi. Ancak ekibimizle birlikte yürüttüğümüz özverili çalışma sayesinde zor olanı başardık. Kurduğumuz kompleks tedarik zinciri ve online satış sistemimiz sayesinde talepleri sorunsuz bir şekilde karşıladık. Otomotiv yedek parça, makine imalat, hidrolik ve zirai makine imalatçıları ağırlıklı olmak üzere  5400 kalem çelik ürününde yaklaşık 1300 sanayicimize hizmet veriyoruz.  Ürünler, lojistik depolarımızdan en kısa sürede istenilen ebatlarda müşterilerimize teslim ediliyor. Pandemi sürecinde sektörümüzdeki tüm firmalar zorluk yaşarken yaptığımız yatırımlar sayesinde 2020 yılından güçlenerek çıkıyoruz.” 

İhracatta Fiyat Ve Kalite Avantajımız Var

Vasıflı çelik ürünlerinin stratejik öneme sahip olduğunu belirten Yavuz Kılıç, birçok ülke üretimlerini kısarak çalışamaz durumda iken Türk sanayicisi yurt dışından gelen talebe yetişmek için tüm zorluklara karşı gece gündüz çalıştı. Özellikle Çin pazarına olan güvenin sarsılmasının ardından rotanın Türkiye’ye döndüğünü dile getiren Kılıç, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı;

“Türkiye’de sanayi sektöründe imal edilen ara mallara olan güven oldukça yüksek. Hem fiyat avantajımız hem de kalite avantajımız var. Ayrıca ürünlerin teslim süreleri de Çin ile kıyas edildiğinde oldukça kısalmış durumda. Bu da ayrı bir avantaj sağlıyor. Bu süreçte tedarik zincirinin önemini daha iyi anlayan Avrupa ülkeleri artık Türk mallarını tercih ediyor. Kökleşmiş sanayi kuruluşlarımız sayesinde her geçen gün sanayicilerimiz dünya pazarındaki konumunu güçlendiriyor. Bu gelişmeler Yurt içindeki vasıflı çelik talebine katkıda bulunuyor. Ülkelerin kota ve koruyucu önlemlerine rağmen 40 ülkeye ihracat yapmaya devam ediyoruz. Hedefimiz Avrupa’da tüm engelleri aşarak liderliği yakalamak.”


💡 Sektörlere Göre KDV İndirimi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.