Sanal Gerçeklik: Sanaldı Gerçek Oldu

İyi olan deneyimi anlamak, tepkileri ölçmek, ürün pazarlama ve marka stratejilerini yönlendirmek sanal gerçeklik sayesinde daha kolay hale gelebilir.

Sanal ile gerçek nerede nasıl bir araya gelir? diye bir soru sorsak çok değil sadece 4-5 yıl öncesine kadar bu durum için ancak hayallerde diyebilirdik.

Fakat olan bitene bakınca fütürist yaklaşımı benimseyen kitle dışında teknolojinin geldiği nokta hepimizi adeta dumura uğratmışa benziyor. Otonom araçlar, yük taşıyan robotlar, süper akıllı evler, yapay zekâ teknolojisiyle hayatımızı kolaylaştıran her şey…

Bu hıza yetişmek, takip etmek bile günümüzde dijital transformasyon olarak tüm sektörlere dokunmaya başladı ve başlı başına bir iş tanımı olarak kabul ediliyor.

Sanal Gerçeklik Ya Da Sanaldı Gerçek Oldu

Tüm bu kavramların içerisinde bir de sanal gerçeklik, arttırılmış gerçeklik tanımlarıyla karşılaştık.

Peki, bu kavramların özünde ne vardı?

Bir şey hem sanal hem de gerçek nasıl olabilirdi?

Aslında ileri teknoloji kullanımıyla, sanal bir kurgunun içerisinde gerçeğin yaşatılması, hissettirilmesi gibi düşünebilir. Bizler açısından bakıldığında; yaratılan hayali mizanseni tüm gerçekliğiyle yaşadığımız bir teknoloji ortamı sanal gerçeklik…

Sanal Gerçeklik Deneyleri

Öylesine gerçek ki, tıp alanında bir deneyde yanık tedavisinde kullanılmış. Acılı yanık tedavisi sürecindeki hastalara karlı, buzlu ortamları hatta snowboard yaptıkları bir sanal mizanseni deneyimleme fırsatı verilmiş. Bu durumun hastaların acılarını bir nebze olsun hafiflettiği gözlenmiş.

Farklı bir deneyde; Amerika’da gerçekleşen bazı cinayetler, gazeteciler tarafından sanal gerçeklik ortamına taşınmış ve okurların sadece o haberi öğrenmesinin yanı sıra bire bir hissetmesi, gerçek kurgusuyla sanal ortamda tecrübe etmesi sağlanmış.

Yine Amerika’da yapılan bir başka kurguda/deneyde; kişilerin ileriki yaşlarındaki hayatlarını sanal gerçeklik ortamında tecrübe etmeleri sağlanmış. Düşünün bir kere, sizin fizyolojik, ruhsal, sosyal, kültürel tüm verilerinizin analiz edildiği ve 70 yaşında 80 yaşına geldiğinizde olası senaryoları bire bir size yaşatan bir mizansen… Bir yanıyla sanal ama aslında gerçek.

Pazarlama Ve İletişim Yeni Teknolojiler

Teknolojiyle iç içe yaşaması gereken en başlıca meslek gruplarından biri de pazarlama ve iletişim sektörü… Bizler tüm gayretimiz ve konsantrasyonumuzla yeni teknolojileri nerede kullanırız noktasında kafa yoruyoruz. Aslında sattığımız, pazarladığımız ya da iletişimini yaptığımız ürünlerle ilgili en büyük kaygımız kullanıcı deneyimi ve bunun iyileştirilmesi değil mi?

İşte tam bu noktada sanal gerçeklik teknolojisi hayat kurtarır hale gelebilir. İyi olan deneyimi anlamak, tepkileri ölçmek, ürün pazarlama ve marka stratejilerini yönlendirmek daha kolay hale gelebilir.

Gazetecilerin haberlerini sanal gerçeklik ortamında insanlara yaşatmaya doğru yöneldiğini düşünürsek, markaların ürünlerini denetmek ve tepkileri ölçmek için ileride bu yollardan geçeceği kesin gibi gözüküyor. Şu an için oyun sektörü, uzaktan eğitim ya da merak edilen bir noktaya sanal seyahat gibi bu sektör ve alanlarda sanal gerçeklik teknolojisi kullanılsa da, yakın gelecekte en iyi kullanıcı deneyiminin peşinden gelen markaların, ürün ve hizmetlerin sahiplerinin olmazsa olmazları arasında benzeri teknolojilerin olacağını kestirebiliriz. Benden söylemesi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir