Renklerin Anlamları Ve Markalaşmaya Etkisi

Renklerin insanlar üzerinde etkisi oldukça büyük. Her rengin zihinde oluşturduğu çağrışım farklıdır. Özellikle marka rengi, bir markanın iş hayatındaki daha doğrusu sektördeki duruşunu simgeleyen en önemli unsurlardan birisidir.

Kurumsal markalara baktığımızda, her bir markanın bir renkle özdeşleştiğini görürüz. Kısa bir özeti niteliğini taşıyarak verilmek istenen mesajı doğru yansıtabilen markalar akılda kalıcılığı sağlıyor. Şimdi renklerin anlamlarına kısaca değinip renklerin markalaşmaya etkisine değinelim.

Kırmızı

Kırmızı denilince akla macera, kan, samimiyet, güç, heyecan, enerji, aşk, aksiyon gelir. Kırmızı, dikkat çekici ve insanlar üzerinde hakimiyet kuran etkili daha doğrusu iddialı bir renktir. İnsanları çabuk karar almaya ve beklentileri arttırmaya teşvik eder. İnsanlar üzerinde aksiyona yönelik böyle bir etkisi vardır. Aynı zamanda kırmızı renk, kan basıncını arttırdığı için insanların acıkmasını sağlıyor. Bu nedenle yiyecek ve içecek markaları genellikle renk olarak kırmızıyı tercih eder ve kullanırlar.

Sarı

Sarı renk akıllarda ışık, sevinç, coşku, pozitiflik, uyarı, merak gibi kelimeleri getirir. Sıcak bir renk olmakla birlikte canlılık ve neşenin de rengidir. Aynı şekilde çok açık bir renk olduğu için ilgi çekicidir ve görünürlüğü kolay olan bir renktir. Dikkat çekmek, mutluluk ve sıcaklık hissi yaratmak isteyen markalar genelde sarıyı tercih eder. Sarı renk zihin faaliyetlerini arttırarak insana cesaret verir. Bu nedenle sorumluluk ve yönetim gerektiren işlerde başarılı olan birinin sarı rengini seviyor olmasına şaşırmamak gerek.

Mavi

Mavi; bilgelik, güven, sadakat, başarı, resmiyet ve dürüst anlamı taşır. Güven ve başarı duygularını içeren mavi renk aynı zamanda sakinlik ve huzur hissi verir. Bu nedenle birçok şirket, kurumsal kimlik tasarımlarında renk seçeneklerinde genellikle maviyi kullanır.

Yeşil

Paylaşım, uyum, cömertlik, iş birlikteliği, denge, sağlık ve paranın rengidir. Aynı zamanda aklın ve bilincin rengidir. İnsanın doğru kararlar alabilmesi için zihinsel ve duygusal benliğinde, uygun bir ortam yaratır. Kullanıldığı tonlara göre insanda bıraktığı hisler farklılık gösterir. Savunma sektörü ve doğa dostu imajı vermek isteyen birçok firmanın kullandığı renktir. Birçok marka çevreye olan duyarlılığını vurgulamak için yeşil tonunun hakim olduğu kampanyalar kurgular.

Multi

Birden fazla rengi aynı anda kullanan, diğer bir ifadeyle renkleri uyumlu bir şekilde karıştırabilen markalar bunu yaparken karışıklık, enerji, renklilik, farklılık, çeşitlilik duyguları uyandırmak ister. Aynı zamanda multi renk seçeneğini tercih eden markalar birden fazla rengi kullanarak aslında kimliklerindeki ya da kültürlerindeki çeşitliliği öne çıkarmak ister. Özellikle altında başka markalar barındıran, farklı uygulamalara sahip olan platformlarda multi seçeneğini daha çok görürüz.

Mor

Zenginlik, asalet, lüks, ihtişam, sihir, adalet gibi kavramları çağrıştırır. Hayal gücünü arttırarak şevk ve ilham verir. Beyinsel faaliyetleri sanatsal düşünceyi arttıran mor çalışma ortamları için uygun olabilir. Ağırlıklı olarak eğitim içerikli kurumlar veya lüks markalar tarafından tercih edilen bir renktir.

Pembe

Duyarlılık, hassaslık, saflık, nezaket, romantizm kavramlarını ifade eden renktir. Kadınsılığı ve saflığı temsil eder. Bu sebeple markaların kadınlara özel çıkardıkları serilerde pembe rengini tercih etmeleri sıkça görülen bir uygulamadır. Hedef kitlesi kadın ağırlıklı olan markalar kampanyalarında ya da kurumsal kimliklerinde pembeyi kullanmayı tercih ederler.

Turuncu

Heyecan, mutluluk, dinamik, dikkat çekici, çarpıcı, gençlik gibi duyguları çağrıştırır. Kullanıldığı ortamlara neşe ve canlılık verir. Bu nedenle daha çok oyun ve eğlence çağrışımlarını barındıran turuncu rengi gençlere ve çocuklara hitap eden veya etmeyi amaçlayan her marka turuncu rengi kullanmaktadır.

Gri

Gri renk alçakgönüllü, kurumsal, pratiklik, hüzün, mantık kavramlarını ifade eder. Gözün en rahat algıladığı renklerden biridir. Ciddiyeti çağrıştırır. Diplomatik ve ağır ortamlarda denge unsuru ve uzlaştırıcı olarak kullanılabilir. Genellikle herkese eşit uzaklıkta ve tarafsız duruş sergilemek isteyen markalar tarafından tercih edilir.

Siyah / Beyaz

Siyah: Güç, özgüven, disiplin, kudret, resmi

Beyaz: Saflık, sadelik, doğruluk, asalet, masumiyet, istikrar

Genel olarak bir arada kullanılan bu renklerden siyah; güç ve zerafeti temsil eder. Sade bir kişilik yansıtmak isteyen markalar tarafından tercih edilir. Beyaz ise saflığın ve barışın rengidir. Kağıt gibi zeminlerde rahat görülemeyeceği / okunamayacağı için tek başına tercih edilmez.

Bu makalede renklerin temel algısı ile ilgili bir değerlendirme yaptım. Branding Türkiye‘de her renk için ayrı ve detaylı bilginin verileceği makalelerden oluşan bir yazı dizisi yakında başlıyor. Takip etmenizi mutlaka öneriyorum.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir