Renklerin, insanlar üzerinde etkisi oldukça büyüktür. Dolayısıyla her rengin her zihinde oluşturduğu çağrışım farklı olabilmektedir. Marka yönetiminde de renklerin önemli bir etkisi vardır. O yüzden bu makalede renklerin anlamları ve markalaşmaya etkisi hakkında değerlendirme yapacağız.

Renk, bir markanın bulunduğu sektördeki duruşunu simgelemesinden, kurumsal söylemini yansıtmasına kadar tüm detaylarda en önemli unsurdur desek yeridir.

Kurumsal markalara baktığımızda, her bir markanın bir renkle özdeşleştiğini görürüz. Hatta bazı markalar bazı renkleri kendisiyle öyle özdeşleştirmiştir ki artık o renk kodu o markayla anılır olmuştur. Branding Türkiye Sarısı gibi…

Kısacası renkler sadece bireyler için değil markalar için de önemlidir. Bu detaydan yola çıkarak renklerin anlamları ve markalaşmaya etkisi üzerine bir değerlendirme yapmak istedik.

Renklerin Anlamları

Renklerin Anlamları Ve Markalaşmaya Katkısı

Kırmızı Renk Ne Anlama Geliyor?

Kırmızı denilince akla macera, kan, samimiyet, güç, heyecan, enerji, aşk, aksiyon gelir. Kırmızı, dikkat çekici ve insanlar üzerinde hakimiyet kuran bir renktir. Diğer bir ifadeyle kırmızı rengin etkili daha doğrusu iddialı bir yanı vardır. İnsanları; çabuk karar almaya sevk eder ve beklentileri arttırmaya teşvik eder. Kısacası kırmızının insanlar üzerinde aksiyona yönelik bir etkisi vardır. Aynı zamanda kırmızı renk, kan basıncını arttırdığı için insanların acıkmasını sağlar. Bu nedenle yiyecek ve içecek markaları genellikle renk olarak kırmızıyı tercih eder ve kurumsal renklerinde kullanırlar.

Sarı Renk Ne Anlama Geliyor?

Sarı renk; ışık, sevinç, coşku, pozitiflik, uyarı, merak gibi kelimeleri çağrıştırır. Sıcak bir renk olması sebebiyle aynı zamanda canlılık ve neşenin rengi olarak tanımlanır. Aynı şekilde çok açık bir renk olduğu için ilgi çekicidir. Görünürlüğü kolay olan bir renktir. Dikkat çekmek, mutluluk ve sıcaklık hissi yaratmak isteyen markalar genelde sarıyı tercih eder. Sarı renk ayrıca zihin faaliyetlerini arttırarak insana cesaret verir. Bu nedenle sorumluluk ve yönetim gerektiren işlerde başarılı olan birinin sarı rengini seviyor olmasına şaşırmamak gerek.

Mavi Renk Ne Anlama Geliyor?

Mavi; bilgelik, güven, sadakat, başarı, resmiyet ve dürüst anlamları taşır. Güven ve başarı duygularını içeren mavi renk aynı zamanda sakinlik ve huzur hissi verir. Bu nedenle birçok şirket, kurumsal kimlik tasarımlarındaki renk seçeneklerinde genellikle maviyi tercih eder.

Yeşil Renk Ne Anlama Geliyor?

Paylaşım, uyum, cömertlik, iş birlikteliği, denge, sağlık ve paranın rengidir. Aynı zamanda aklın ve bilincin rengidir. İnsanın doğru kararlar alabilmesi için zihinsel ve duygusal benliğinde, uygun bir ortam yaratır. Kullanıldığı tonlara göre insanda bıraktığı hisler farklılık gösterir. Savunma sektörü ve doğa dostu imajı vermek isteyen birçok firmanın kullandığı renktir. Bu arada birçok marka çevreye olan duyarlılığını vurgulamak için yeşil tonunun hakim olduğu kampanyalar kurgular.

Multi Rengin Anlamı

Birden fazla rengi aynı anda kullanan, diğer bir ifadeyle renkleri uyumlu bir şekilde karıştırabilen markalar bunu yaparken karışıklık, enerji, renklilik, farklılık, çeşitlilik duyguları uyandırmak ister. Aynı zamanda multi renk seçeneğini tercih eden markalar birden fazla rengi kullanarak aslında kimliklerindeki ya da kültürlerindeki çeşitliliği öne çıkarmak isterler. Özellikle altında başka markalar barındıran, farklı uygulamalara sahip olan platformlarda multi seçeneğini daha çok görürüz.

Mor Rengin Anlamı

Zenginlik, asalet, lüks, ihtişam, sihir, adalet gibi kavramları çağrıştırır. Hayal gücünü arttırarak şevk ve ilham verir. Beyinsel faaliyetleri sanatsal düşünceyi arttıran mor çalışma ortamları için uygun olabilir. Ağırlıklı olarak eğitim içerikli kurumlar veya lüks markalar tarafından tercih edilen bir renktir.

Pembe Rengin Anlamı

Duyarlılık, hassaslık, saflık, nezaket, romantizm kavramlarını ifade eden renktir. Kadınsılığı ve saflığı temsil eder. Bu sebeple markaların kadınlara özel çıkardıkları serilerde pembe rengini tercih etmeleri sıkça görülen bir uygulamadır. Hedef kitlesi kadın ağırlıklı olan markalar kampanyalarında ya da kurumsal kimliklerinde pembeyi kullanmayı tercih ederler.

Turuncu Rengin Anlamı

Heyecan, mutluluk, dinamik, dikkat çekici, çarpıcı, gençlik gibi duyguları çağrıştırır. Kullanıldığı ortamlara neşe ve canlılık verir. Bu nedenle daha çok oyun ve eğlence çağrışımlarını barındıran turuncu rengi, gençlere ve çocuklara hitap eden veya etmeyi amaçlayan her marka turuncu rengi kullanmaktadır.

Gri Rengin Anlamı

Gri renk alçakgönüllü, kurumsal, pratiklik, hüzün, mantık kavramlarını ifade eder. Gözün en rahat algıladığı renklerden biridir. Ciddiyeti çağrıştırır. Diplomatik ve ağır ortamlarda denge unsuru ve uzlaştırıcı olarak kullanılabilir. Genellikle herkese eşit uzaklıkta ve tarafsız duruş sergilemek isteyen markalar tarafından tercih edilir.

Siyah / Beyaz

Siyah: Güç, özgüven, disiplin, kudret, resmi

Beyaz: Saflık, sadelik, doğruluk, asalet, masumiyet, istikrar

Genel olarak bir arada kullanılan bu renklerden siyah; güç ve zerafeti temsil eder. Sade bir kişilik yansıtmak isteyen markalar tarafından tercih edilir. Beyaz ise saflığın ve barışın rengidir. Kağıt gibi zeminlerde rahat görülemeyeceği / okunamayacağı için tek başına tercih edilmez.

Bu makalede renklerin temel algısı ile ilgili bir değerlendirme yaptık. Branding Türkiye‘de her renk için ayrı ve detaylı bilginin verileceği Renklerin Anlamları temalı makalelerden oluşan bir yazı dizisi çok yakında başlıyor. Takip etmenizi mutlaka öneriyorum.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.