İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine yazı gönderildi. Bu yazı kapsamında duyurulan yeni karara göre PCR testi zorunluluğu kaldırıldı.

Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) için geliştirilen aşıyı olmayan kişiler için getirilen PCR testinin negatif olma mecburiyeti kaldırıldı. Dün kamuoyuna yansıyan haberlere göre İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine konuya ilişkin bir yazı göndererek alınan kararı duyurdu.

PCR Testi Zorunluluğu Kaldırıldı

Birkaç ay evvel alınan bir kararla Koronavirüs aşısı olmayanlar için PCR testi zorunluluğu getirilmişti. Buna göre seyahat, toplu etkinlik, kamu ve özel işyerleri ile okullarda aşısız olan veya aşı süreci tamamlanmamış kişiler için negatif PCR testi zorunluluğu vardı. Bu durum özellikle şehirler arası seyahatlarde insanların bir hayli sıkıntı yaşamasına neden oluyordu. Çünkü anlık durumlarda test sonucunun beklenmesi gerekiyordu. Lakin dün duyurulan yeni kararla PCR testi zorunluluğu kaldırıldı.

Sağlık Bakanlığı’nın değerlendirmelerinin yer aldığı yazıda aşısız yahut aşı süreci tamamlanmamış ve son 180 gün içerisinde Koronavirüs’e yakalanmamış kişilerden uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirler arası seyahatlerden PCR testi istenmeyecek. Ayrıca konser, sinema, tiyatro gibi etkinliklere katılmadan önce talep edilen PCR testi de yine bu karar kapsamında artık istenmeyecek.

Buna ek olarak Milli Eğitim Bakanlığı okullarında görev yapan personellerden (öğretmen, servis şoförü, temizlik personeli vb.), tüm kamu ve özel iş yerlerinde çalışanlardan, kamu ve özel kurumlar tarafından düzenlenen öğrenci kamplarına katılacak kişilerden de yine negatif PCR testi istenmeyecek. Diğer bir ifadeyle bu kategorilerdeki çalışanlar için de PCR testinin negatif olma zorunluluğu kaldırıldı.

Yazıda, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması istendi.

İç Hat Uçuşlarında PCR Mecburiyeti Kalktı

Türk Hava Yolları iç hat uçuşlarında negatif PCR testi zorunluluğunu kaldırdı. Bu karar sonrası artık iç hat uçuşlarda HES kodu ibrazı uygulaması geçerli olacak. Konuya ilişkin Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, sosyal medya hesabından paylaşım yaparak iç hat uçuşlarıyla ilgili gelişmeyi duyurdu. Ekşi, iç hat uçuşlarında yolculardan istenen PCT testi zorunluluğunun kaldırıldığını duyurdu.

Kaynak: TRT Haber, Anadolu Ajansı, NTV


Koronavirüs Raporu (Ücretsiz İndir)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.