Konkordato ilan eden firmalar arasına Türkiye’nin en köklü otobüs firmalarından biri eklendi. Tam 56 yıldır faaliyet gösteren Pamukkale Turizm konkordato ilan etti.

Müşterileriyle duygusal bağ kurmayı başarmış olan markaların sektördeki varlığı rakiplerine göre daha sağlam gibi gözükse de ani değişen ekonomik dinamikler sadık bir hedef kitleye sahip markaları dahi zor duruma düşürebiliyor. Bunun son örneği Pamukkale Turizm oldu.

Türkiye’nin en köklü şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan firmalarından biri olan Pamukkale Turizm’in konkordato ilanı herkesi şaşırttı. Bununla birlikte Pamukkale Turizm’in iflas etmiş olması Pamukkale Turizm otobüsleriyle yolculuk yapmış olan birçok kişiyi üzdü.

Pamukkale Turizm Konkordato İlan Etti

Pamukkale Turizm konkordato ilanı için İzmir Ticaret Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. Mahkeme, 3 aylık geçici mühlet kararı verdi. Buna ek olarak İzmir Ticaret Mahkemesi, şirketin faaliyetlerinin denetimi için Pamukkale Turzim’e geçici konkordato komiser heyeti atadı.

Pamukkale Turizm’in kurucu ortaklarından Turan Bababalım bu konuyla ilgili kamuoyuna bir açıklama yaptı. Bababalım şirket olarak yaşadıkları bu zorlu sürecin geçici olduğunu ifade etti.

Kamuoyu Bilgilendirme Metni

Pamukkale Turizm konkordato ilan etmesinin akabinde kamuoyunu bilgilendirmek için Twitter ve diğer sosyal ağlarda şu yazılı açıklamayı yaptı:

“Pamukkale Turizm olarak 56 yıl önce sizleri “Sevdiklerinize Ulaştırmak” üzere Denizli’de Bababalım ailesi tarafından kurulduk. Takdir ve desteğiniz ile büyüyerek, ülkemizin Karayolu Ulaşımının Ulusal bir değeri haline geldik. Yarım asırı aşan süreçte, sizlerden aldığımız güç ile daima “Keyifli Yolculuk”ları ülkemizin güzel insanlarına ulaştırma çabası içinde olduk. Bu amaç ile yatırımlarımızı ve yeniliklerimizi hız kesmeden sürdürdük.

İçinde bulunduğumuz ekonomik şartların yarattığı olumsuzluklar sonucu borçlarımızı yapılandırmak zorunlu hale geldi. Bu kısa yapılandırma ve planlama sürecinde amacımız, 3.500 çalışanımız, aileleri, iş ortaklarımız, yolcularımızdan oluşan tüm Pamukkale Turizim‘in haklarını korumak ve yolumuza çok daha sağlam adımlarla devam etmektir. Çünkü biz, ülkemizin yaşadığı sıkıntıları, geçmişte defalarca başardığımız gibi, birlik ve beraberlik anlayışı içinde hareket ederek aşacağımıza yürekten inanıyoruz.

Seferlerimizde hiçbir değişiklik olmayıp, normal seyrinde devam edecektir. Bu güne kadar olduğu gibi bu süreçte de “Koşulsuz Müşteri Memnuniyeti” ilkemizden asla taviz vermeden, kaliteyi opsiyon olarak değil standart olarak sunmaya devam edeceğiz. Ülke ekonomimize istihdam sağlamayı ve yolcularımızı sevdiklerine ulaştırmayı aynı sorumluluk bilinci ile sürdüreceğiz.

Sevgi ve güven ile yıllardır bizi tercih eden, 7’den 70’e tüm yolcularımızın  bu geçici süreçte de bizleri yalnız bırakmayacaklarına inancımız tamdır. Teveccüh ve destekleriniz için yürekten teşekkürler.”

Bu Bir Yeniden Yapılanma

Pamukkale Turizm avukatları Av. Uğur Burak Duru ve Av. M. Kürşat Çoşkun Pamukkale Turizimin 15 milyon yolcusunun bulduğunun altını çizerek bu sürecin iflas olmadığını ifade eden açıklamalarda bulundular. Avukatların konuya ilişkin yaptığı açıklama şöyle:

“Ağırlaşan piyasa koşulları hepimizin malumudur. Bozulan nakit akışımızı düzenleyerek, borçlarımızı sağlıklı bir şekilde ödeyebilmek için vadeli konkordato talep ettik. Amacımız geçici olduğuna inandığımız bu süreçten yeniden yapılanma ile alnımızın akıyla çıkmaktır”

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.