Son zamanlarda pandemi, sosyal mesafe, seyahat yasağı, uzaktan çalışma, online eğitim gibi terimler hayatımızın bir parçası oldu. Bunların yanı sıra; şirketlere zaman ve maliyet açısından tasarruf sağlayan online mülakat da bu dönemde önem kazandı.

İletişim; hayatın her aşamasında olduğu gibi iş hayatında da olmazsa olmazdır. İletişimi odağına alan birimlerin başında ise insan kaynakları departmanı gelir. Öte yandan bu ikili yani iletişim ve insan kaynakları bir araya geldiğinde iş dünyasında yeni bir devrimin gerçekleşmemesi olanaksızdır.

Devir teknoloji devri. Hal böyle olunca firmalar; biraz da işleri kolaylaştırmak adına, mümkün olduğunca dijitalleşmeye çalışıyorlar. İşlerin dijitalleşmesi açısından son zamanlarda en trend konu ise; İK departmanının işini oldukça kolaylaştıran “çevrimiçi iş görüşmesi” yani “online mülakat”tır.

Son Zamanların Trendi: Online Mülakat

İşe alımda; seçme – yerleştirme süreçlerinin en tedirgin edici aşamalarının başında gelen mülakat süreci her iki taraf (firma ve aday) için de aslında hem zaman ve hem de maliyet açısından ciddi bir problemdir.

İş görüşmesi (mülakat) için yapılan planlama; ulaşımla ilgili problemler, zaman yönetiminin doğru yapılamaması, adayın hali hazırda çalıştığı iş yerinden izin alamaması ya da ön görülemeyen çeşitli sebeplerle aksayabiliyor. Hatta iptal olabiliyor. Bu durum; aday için ciddi bir motivasyon kaybı olurken, şirket içinse ciddi bir zaman kaybı ve iş yükü halini alabilmektedir.

Şehirlerarası iş görüşmelerinde ise bahsi geçen maliyetler çok daha büyük olabilmektedir. Örneğin mülakat için çağırdığınız aday başka bir şehirdeyse, o adayı davet ederken ulaşım masraflarını karşılamak ya da karşılamamak bile başlı başına bir konudur. Aslında tüm bunlar kurum kültürünüzle alakalıdır.

Öte yandan bu durum zaman açısından iyi bir planlama yapmanızı gerektirecektir. Yani adayın, uygunluğuna göre seyahatini organize etmesini beklemek ve bunun akabinde mülakatı gerçekleştirmek, gerekirse adayla yeniden görüşme planlamak aslında İK birimi açısından geniş bir zaman dilimini kapsayan ciddi bir organizasyondur.

Gelişen ve bu gelişime eş zamanlı olarak esneklik kazanan iş hayatının formal yapısında, tüm bu karmaşayı, vakit ve nakit kaybını ortadan kaldıran çözüm “çevrimiçi iş görüşmesi” yani “online mülakat”tır. Her iki tarafın da uygunluğu baz alınarak planlanan online mülakatlar özellikle pandemiyle birlikte son zamanlarda en gözde İK uygulamalarından biri olmuştur. Diğer bir ifadeyle online mülakat Koronavirüs sürecinde daha da önem kazandı desek yeridir.

Bu arada online mülakat, yakın gelecekte insan kaynakları süreçlerinin birçok aşamasının dijital ortama taşınacağını göstermesi açısından da önemlidir.


💡 Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.