E-ticaret ve e-ihracat odağında yaptığı kapsayıcı çalışmalar ve e-ticaret ekosistemini geliştirmek üzere gerçekleştirdiği girişimlerle tanınan Ömer Nart ile Worldef üzerine ve internet girişimciliği ile ilgili bir röportaj gerçekleştirdik.

Branding Türkiye’nin Duayenlerle Röportaj serisinde bu kez e-ticaret ve e-ihracat odağında gerçekleştirdiği global çalışmalar ve girişimlerle tanınan Ömer Nart var. 2008 yılından bu yana internet girişimlerinde bulunan Ömer Nart, 2010’da Türkiye’nin ilk e-ihracat şirketi olan Markacom International’ı kurarak, 22 ülkeye e-ihracat yaptı. Akabinde ise gerçekleştirdiği Worldef aksiyonu ile e-ticaret odağında küresel çalışmalara imza attı. Bu söyleşide tüm bunlar ve daha fazlasını konuştuk.


Söyleşiye işin en temel noktasından yani tüketiciden başlamak iyi olur diye düşünerek şunu sormak istiyorum; biliyorsunuz ki günümüz dünyasında her şey çok hızlı. Bunda hiç şüphesiz teknolojinin etkisi büyük. Ama her şeye rağmen tüketici faktörü hala diğer tüm etkenlerin önünde. Peki e-ticaret markaları tüketici faktörünü ne kadar önemsiyor? Her şey gerçekten tüketiciye göre mi dizayn ediliyor yoksa bir e-ticaret markası için teknik detaylar veya ürün odaklılık daha mı önemli?

Ömer Nart: Tüketiciler, her sektörde olduğu gibi e-ticaret ekosisteminde de başat rolde! Satış ve pazarlama modeli ne olursa olsun tüm markaların temelini müşteriler ya da tüketiciler oluşturur. E-ticarette tüketicilerin ayrı bir önemi var. E-ticaret sitesi tasarımından görsel öğelere, lojistik operasyonlardan sosyal kanallara kadar her şey tüketici odaklı dizayn ediliyor. Bu sebeple Kullanıcı Arayüzü (UI) ve Kullanıcı Deneyimi (UX) dediğimiz terimler, e-ticarette çok sık kullanılır. Teknik detaylar, ürün açıklamaları, ana sayfa düzeni ve ödeme aşaması gibi her detay, tüketicilerin satın alma alışkanlıklarına hitap ediyor. Bu sebeple e-ticaret, yıllardan beri tüketicilerin alışveriş davranışlarına göre dönüşerek bu günlere geldi. Şimdi e-ticaret, metaverse ve yapay zeka gibi trend teknolojilerle yine tüketici odaklı tasarımlarla yeni bir döneme evriliyor.

Teknolojiden dem vurduk öyle devam edelim. Yapay zeka… Herkesin bir numaralı gündemi. Sanki bir anda hayatımıza girdi ve bir anda her şeyin merkezine yerleşti. Bazıları korkuyor bazıları işimizi kolaylaştıracak diyor. Peki konuyu e-ticaret odağında değerlendirirsek yani e-ticareti tüm metrikleriyle bir bütün olarak düşünecek olursak yapay zeka e-ticaretin neresinde?

Ömer Nart: E-ticaret ekosistemi yapay zekaya çok uzak değil. Son yıllarda trend haline gelen yapay zeka veya makine öğrenimi gibi teknolojiler, farklı amaçlarla e-ticaret altyapılarında zaten kullanılıyor. Örneğin; chatbot’lar, ödeme sistemleri, ürün önerme yapıları gibi sistemlerde yapay zekadan izler vardır. Bu sebeple e-ticaret markaları yapay zekaya çok hızlı uyum sağlıyor. Yeni yapay zeka araçlarını sistemlerine çok kolay entegre edebiliyorlar. Bu, hem markaların hem de tüketicilerin işini çok kolaylaştırıyor. Örneğin; yapay zeka tabanlı modellerle bir koltuk takımının evinizde nasıl görüneceğini öğrenebiliyorsunuz. Bir ayakkabıyı sanal ortamda deneyimleyebiliyorsunuz. Bu sistemler çok daha gelişecek ve metaverse gibi bambaşka evrenlerde alışveriş yapıyor olacağız. Bu sebeple e-ticaretin, tüm metrikleri ile yapay zekanın tam merkezinde olduğunu söylemek abartı olmaz!

Peki yapay zeka, e-ticaret paydaşları veya çalışanları için bir tehlike mi yoksa bir yol arkadaşı mı?

Ömer Nart: Kesinlikle yol arkadaşı! Yapay zeka teknolojisine adapte olan markalar, çalışanlar ve komple ekosistem, yapay zekadan daha fazla yararlanacak. Böylece müşteri deneyimini maksimize edebilecekler ve e-ticaret çok daha hızlı olacak!

Aslında e-ticarete dair konuşacak çok konu var ama paydaşlar derken aklıma Worldef geldi. Çünkü Worldef ekosistem için bir çatı olma özelliği de taşıyor bence… Tabi çok daha fazlası da var. Sizden dinleyelim. Biraz Worldef’ten bahseder misiniz? Kuruluş misyonu neydi? Bugün neler yapıyor? Gelecekte ne planlıyor?

Ömer Nart: WORLDEF, global e-ticaret platformu olarak konumlanıyor. 2016 yılında yola çıktık. E-ticaret ile yolu kesişen tüm markalara ya da kişilere katkı sunma, ekosisteme değer katma misyonu taşıyoruz. Nihayet global e-ticaret ekosistemi için bir referans noktası olma vizyonu ile faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. E-ticaret odaklı etkinlikler, eğitimler ve yayınlarla ekosisteme katkı sunmaya devam ediyoruz. E-ticaret ekosisteminde çatı rolü üstleniyoruz. WORLDEF bünyesinde Türkiye’nin ilk e-ticaret liderleri kulübü ECOM LEADERS CLUB var. Türkiye’nin 1 numaralı sınır ötesi e-ticaret platformu ShopiVerse var. Ayrıca, Türkiye’nin MEB onaylı ilk e-ticaret okulu WORLDEF BUSINESS SCHOOL’a sahibiz.

Worldef İstanbul 2024

Haftalık Selected by WORLDEF Webinarları ve e-ticaret profesyonellerinin tecrübelerini paylaştığı Vision Talks da devam ediyor. Türkiye’nin ilk e-ticaret dergisi WORLDEF E-TİCARET’i çıkarıyoruz. Worldef.net’te global çapta e-ticaret haberleri yayınlayarak, sektörün nabzını tutuyoruz. Sosyal medyada e-ticarete özgü dikkat çeken paylaşımlar yapıyoruz. WORLDEF YAYINLARI ile e-ticaret odaklı kitaplar, raporlar ve analizler yayınlıyoruz. Türkiye’nin ilk e-ticaret vakfı WORLDEF E-TİCARET VAKFI aracılığı ile de Anadolu’da sınır ötesi e-ticaret farkındalığı oluşturmak için farklı illerde sınır ötesi e-ticaret eğitim konferansları düzenliyoruz. Nihayet global e-ticaret fuarımız WORLDEF ile Türk e-ticaret ekosistemini global pazarlarla buluşturuyoruz. Gelecekte bu faaliyetlerimizi globalleştireceğiz, global e-ticaret etkinliklerine ev sahipliği yapacağız. Örneğin; bu yıl WORLDEF DUBAI etkinliğimiz olacak ve devamı gelecek.

Önümüzdeki Haziran’da Worldef İstanbul gerçekleşecek öyle değil mi? Şuan başvurular devam ediyor diye biliyorum. Neler olacak Worldef İstanbul’da?

Ömer Nart: Bölgenin en büyük e-ticaret fuarı WORLDEF ISTANBUL 6-7-8 Haziran 2024 tarihleri arasında İstanbul Yenikapı Etkinlik Alanı‘nda düzenleniyor. Ticaret Bakanlığı’nın da desteklediği etkinliğe, 40 ülkeden 20 binden fazla ziyaretçiyi e-ticarette buluşturacak. Eşzamanlı üç sahnede 200’den fazla konuşmacı tecrübelerini paylaşacak. Ayrıca, 9200 metrekarelik alanda kurulacak stantlarda 450’den fazla perakende markası, üreticileri, tedarikçiler e-ticaret odaklı ürün ve hizmetlerini sergileme fırsatı bulacak. Amazon ve Etsy gibi global pazaryerlerinde satış yapan bin 500’den fazla satıcının da katılacağı e-ticaret fuarında servis sağlayıcılar, e-ticaret yatırımcıları ve girişimciler de yer alacak.

Dünyanın en büyük e-ticaret fuarlarından biri olarak konumlanan WORLDEF ISTANBUL, e-ticaret profesyonellerini bir araya getiriyor. Online ticaretin dinamik dünyasında yer almak, geleceğin e-ticaret trendlerini tanımak, ekosistemdeki yenilikleri deneyimlemek ve e-ticaretin geleceğini şekillendiren stratejileri keşfetmek için yeni fırsatlar sunacak etkinlik, e-ticaret dönüşürken, bu dönüşümün bir parçası olmak isteyen markalara benzersiz deneyimler sunacak.

Etkinlikte; dijital dönüşüm, tüketici odaklı stratejiler, global pazar yerlerinde satış, e-ticaret ve sürdürülebilirlik, e-ticaretin küresel kavşağı İstanbul’da yeni fırsatlar gibi konular ele alınacak. Konuşmacılar, e-ticaretin karmaşık ortamını yönetme stratejileri konusunda deneyimlerini paylaşacak. Ziyaretçiler, son teknolojiler, tüketici davranışındaki değişimler ve gelişen ekosistem hakkında çok değerli bilgiler edinebilecek. Ayrıca, sürpriz programlar da yer alacak.

Dünyaca ünlü uzmanlar ve ekosistemin önemli isimleri Haziran ayında İstanbul’a geliyor. Sektörün de yakından tanıdığı bu isimlerin kimler olduğunu paylaşır mısınız? Kimler geliyor Worldef İstanbul’a?

Ömer Nart: İlk olarak akla gelen bazı isimler şunlar; Amazon Türkiye Ülke Müdürü Richard Marriott, Amazon Reklamcılık Türkiye, Mısır, Güney Afrika Genel Müdürü Yasemin Ali Hasan, Alibaba.com Avrupa Genel Müdürü Jijie Shen, Trendyol Grubu CEO’su Erdem İnan, Hepsiburada CEO’su Nilhan Önal Gökçetekin, Ticaret Bakanlığı Gümrük Genel Müdürü Mustafa Gümüş, Birleşik Krallık eski Teknoloji Bakanı Ed Vaizey, Dubai CommerCity Kıdemli Direktörü Arjun Sarkar, Meta E-Ticaret ve Moda Sektörü Ortağı Ece Ademoğlu, Neil Patel Dijital Kurucu Ortağı ve Youtuber Neil Patel, ikas CEO’su Mustafa Namoğlu, LC Waikiki CEO’su Ömer Barbaros Yiş, Sefamerve CEO’su Mehmet Metin Okur…

Worldef E-Ticaret Vakfı Logo

WORLDEF ISTANBUL’da bu isimler gibi şirket kurucuları ve e-ticaret yöneticileri sektörün profesyonelleri tecrübelerini paylaşacak. 200’den fazla uzman konuşmacı yer alacak.

Peki Worldef’in sonraki durağı neresi olacak?

Ömer Nart: WORLDEF’i globalleştiriyoruz! Bu yıl WORLDEF DUBAI’yi düzenliyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren de Avrupa başta olmak üzere birçok ülkede WORLDEF etkinlikleri organize ederek, Türk markaları global markalarla buluşturma misyonumuzu yerine getireceğiz.

Aslında daha çok sorum var ama belki bunları farklı bir yayında değerlendiririz. Son olarak şunu sorayım; e-ticarette başarılı olmanın bir formülü var mı? Çünkü bu noktada birçok içerik görüyoruz. Eğer varsa söyleşimizi tamamlamadan önce burada işin formülünü de konuşalım. Okuyucularımız arasında birçok e-ticaret girişimcisi var. Bunu konuşursak onlara büyük yararı olacaktır.

Ömer Nart: E-ticarette başarı için özel bir formül yok! Bu biraz pazar, sektör, konjonktür ve operasyon gücü ile bağlantılı… Mesela Covid pandemisinde birçok e-ticaret markasının başarısına tanıklık ettik. Bununla birlikte enflasyonist bir ortamdayız ve e-ticaret verileri beklentilerin altında kalabiliyor. Örneğin; moda, aksesuar ve ayakkabı gibi kategoriler her zaman başarılı olabilirken; beyaz eşyanın e-ticareti beklendiği gibi başarı sağlamayabiliyor. Burada dikkat çekmek istediğim konu şu; doğru ürün doğru fiyatlandırma ve doğru pazarlama teknikleri ile başarı gelecektir. Şu anda sektör ürün doygunluğuna erişti diyebiliriz. Bu sebeple niş ürünler, benzersiz kategoriler, eşsiz tasarımlar gibi tüketicilere fayda sağlayan, değer katan ürünlerin e-ticaretinde başarılı olma oranları çok yüksek. Ayrıca, iç piyasadaki doygunluğu dikkate alarak, Türkiye’ye özel ürünleri sınır ötesi e-ticaret ile global pazarlara açarak büyük kazançlar elde edilebilir. Kur farkı sebebiyle ekonomik dalgalanmalardan etkilenmeden büyük başarılar elde eden e-ticaret markaları var. Girişimciler bunları dikkate alarak sektöre adım atabilir.

Çok keyifli ve bilgi dolu bir söyleşiydi. Teşekkür ediyorum Ömer Bey. Bitirmeden önce Branding Türkiye okuyucuları ve global e-ticaret ekosistemi için son bir şey söylemek ister misiniz?

Ömer Nart: Ben teşekkür ederim. Branding Türkiye’yi keyifli takip ediyoruz. Teknoloji odaklı yayınlarınızın birçok sektöre olduğu gibi e-ticaret sektörüne de değer kattığına inanıyorum. WORLDEF’e yer verdiğiniz için teşekkür ederim.


Ömer Nart

Ömer Nart I Hakkında

1986 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Uluslararası Ticaret, İstanbul Moda Akademisi’nde Moda Yönetimi, University of West London’da Stratejik Yönetim formasyonu aldıktan sonra yine İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Ticari Diplomasi yüksek lisansını tamamladı. 2008 yılından bu yana internet girişimlerinde bulunan Ömer Nart, 2010’da Türkiye’nin ilk e-ihracat şirketi olan Markacom International’ı kurarak, 22 ülkeye e-ihracat yaptı. Bir diğer e-ihracat girişimi olan Onlinemerter.com’u 2014 yılında kurdu. Devamlı e-ihracat sektörünün içinde olan Nart, 2016 yılında “E-İhracat Platformu”nu kurdu. “World Ecommerce Forum” adıyla devam eden bu organizasyon, Türkiye’nin e-ticaret ekosisteminin sınır ötesi e-ticaret yapabilmesi için çalışmalarını “WORLDEF” adıyla sürdürmektedir. Ömer Nart, İngilizce ve Arapça dillerini akıcı olarak bilmektedir.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.