Son zamanlarda sık sık karşılaştığımız bir pazarlama türü olan nostalji pazarlama ile ilgili detayları aktaracağımız bu makalede “nostalji pazarlama nedir?”, “Nostalji pazarlama niye önemlidir?”, “Nostalji pazarlama nasıl yapılır?” ve “Nostalji pazarlama için ipuçları nelerdir?” sorularını yanıtlayacağız.

“Nostalji” güçlü bir kavramdır. Eşi benzeri olmayan, çılgınca bir hızla gelişen ve değişen bu dünyada, insanlar kendilerini nostalji ile avuturlar. Eski ve güzel zamanlara ait fotoğraflarını sosyal medya hesaplarında paylaşarak, “nostalji” üzerinden etkileşim sağlarlar. “Throwback Thursday” yani daha bilinen ismiyle “#tbt” etiketinin bu kadar popüler olması başka şekilde açıklanamaz öyle değil mi?

Nostalji Pazarlama Nedir?

Nostalji pazarlama kavramını uygulamanın en kolay yolu, düzenlenen reklam kampanyalarının tüketicinin zihnindeki nostaljik anıları tetikleyecek şekilde planlanmasıdır. Bu sayede, aynı zamanda temelinde duygusal pazarlama olan nostalji pazarlama, müşterileri sevdikleri markalar konusunda hareket etmeye teşvik edecektir. Öte yandan güçlü hatıralarla dokunmak bir insanın duygularını ortaya çıkarmanın en iyi yollarından biridir.

Nostaljinin sıkıntı, yalnızlık, depresyon gibi duygularla mücadele etme işlevleri olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda nostalji, insanları yabancılara karşı daha hoşgörülü ve cömert kılar. Başka bir deyişle nostalji, sadece pazarlama için kullanılan bir araç değil, aynı zamanda bir psikolojik fenomendir.

Yapılan araştırmalar, biz yaşlandıkça nostaljinin hayatlarımıza süreklilik ve anlam hissi verdiğini gösteriyor. Çöpe atmaya kıyamadığınız atari setiniz ya da taso koleksiyonunuz aslında size eski ama eğlenceli zamanlarınızı hatırlattığı için değerlidir. Tüm bu bilgiler ışığında şu bir gerçek ki markalar da artık nostaljinin reklamcılıktaki değerini anladı. Daha doğrusu nostaljinin müşteriler için yeni harcamalar yapma sebebi olduğu markalar tarafından keşfedildi.

Nostalji Pazarlama Niye Önemlidir?

Aynı araştırmalar, nostaljinin tüketicilere, paralarını harcamaları için ilham verdiğini, çünkü nostaljinin mutlu ve eğlenceli zamanlara anında geri dönüş vaat ettiğini gösteriyor. Bu nedenle nostalji pazarlama kampanyaları son yıllarda giderek daha popüler hale gelmiştir. Çünkü markalar müşterileri ile daha derin ve duygusal düzeyde bir bağlantı kurmanın değerini keşfetmiş durumda.

Bunun iyi yanı ise; nostalji pazarlamadan yararlanmak için bir marka uzmanı olmak zorunda olmamanız. Zira aslında her marka, eski fikir ya da konseptlerle yeniden bağlantı kurabilme kapasitesine sahiptir. Küçük bir planlama ile en modern şirket bile bu retro harekete katılabilir ve kalpleri ısıtan bir nostalji pazarlama stratejisi tasarlayabilir.

Nostalji Pazarlama Niye Önemlidir?

Hatırlarsanız birkaç sene önce Pokemon nostaljisi, Pokemon GO isimli artırılmış gerçeklik öğeleri barındıran mobil bir oyunla geri döndü ve ait olduğu jenerasyonun büyük bir kısmını, geçmişteki anılarına döndürerek tekrar etkilemeyi başardı.

Pokemon Go Oyunu

Bu durum nostalji pazarlamanın değerini bir kez daha vurgulayarak bu pazarlama aksiyonunun aslında her yaştan müşteri üzerinde uygulanabilecek etkin bir taktik olduğunu gösterdi.

Yaşlandıkça, hepimiz eski ve mutlu zamanlara dair daha fazla anı biriktiriyoruz. Ne de olsa geçmişte yaşadığımız deneyimler bugünkü kişiliğimizin oluşmasına yardımcı olmuştur. Bu yüzden de değerlidirler. İşte, günümüzün oldukça rekabetçi olan iş dünyasında nostalji, hem yeni hem de eski markaların tüketicileri ile duygusal bağ kurmalarını sağlayabilir. Zaten dünyanın en önemli markalarından bazıları, bizlere nostalji pazarlamanın ne kadar etkili olduğunu göstermeye başladı bile…

Öte yandan bugün bilinen birçok marka başta logoları olmak üzere geçmişten gelen tasarımlarını kullanıyor ya da bu tasarım çizgilerini koruyarak onları günümüze uyarlıyorlar.

Sinemaya baktığımız zaman eski filmlerin modern uyarlamaları ile karşılaşıyoruz. Başta Hollywood olmak üzere ünlü yapım şirketleri, içerisinde bulundukları kısır senaryo sürecinden nostaljiyi kullanarak kurtulmaya çalışıyor. Aynı zamanda hali hazırda orijinal ve güncel bir senaryoya sahip olan filmler ise, reklam tasarımlarında nostalji ve retro çizgiler kullanıyor.

Bütün bunlardan sonra, buradaki asıl soru şu: Kendi nostalji pazarlama stratejinizi nasıl oluşturabilirsiniz?

Nostalji Pazarlama Stratejisi Oluşturmak İçin İpuçları

Yukarıda bahsedildiği gibi nostalji pazarlama basit ama güçlü bir kavramdır. Nostalji pazarlamada temel kural; yeni ve merak uyandıran şeylere ilgi çekmek için eski ve bilinen kavramları kullanmaktır. Müşterilerinizi ikna etmenin ve onlarla bağ kurmanın bundan daha etkili ve kestirme bir yolu var mı?

Nostalji pazarlama ile markalar, her yaştan tüketicide güvenlik, rahatlık ve katılım duyguları uyandırarak onları ikna edebilir. Aslında bu taktik, birkaç senedir kullanılmaya devam etse de, günümüzde çığ gibi büyüyen dijital gelişim karşısında sığınacak liman arayan insanlar sayesinde etkisini artırmıştır.

Nostalji Pazarlama Nasıl Yapılır

Markaların büyümek için nostaljiyi reklamlarında kullanabileceği doğru olsa da, dikkatli planlama yapmamak ve detaylara dikkat etmemek, beklenen sonuçları elde etmeye engel olabilir. Mesela nostalji pazarlama stratejileriniz marka kimliğiniz ve / veya marka değerleriniz ile aynı çizgide değil ise o zaman tüketicilerimizin ikna etmeniz zor olacaktır.

Bu bilgilerden yola çıkarak, nostalji pazarlamaya karar vermeden önce şu detayları düşünmelisiniz.

  • İlham Kaynağınızı Belirleyin

Teması ne olursa olsun, iyi bir pazarlama stratejisinin her zaman bir amacı olmalıdır. Nostalji fikirlerini reklamlarınızda kullanmak istiyorsanız, kendinize sormanız gerekir: Nostalji pazarlama nedir? ve Markam için nasıl iyi bir fırsat olabilir?

Markalar için nostalji pazarlamayı kullanmanın en önemli sebepleri şunlardır;

  • Geçmişteki bir ürün veya hizmetin tekrar canlandırılması
  • Markanın yıl dönümünü kutlamak
  • Markayı yeniden konumlandırmak ve yeni bir marka imajı kazandırmak

Kısacası nostalji pazarlamanın fırsatlarını keşfetmeye başlamadan önce bunun için güçlü bir sebebiniz olduğuna emin olun.

  • Hedef Kitlenizi ve Marka Kimliğinizi Unutmayın

Herhangi bir pazarlama kampanyasının anahtarı, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını ve tercihlerini anlamaktır. Güçlü bir nostalji pazarlama stratejisine girmeden önce, hedef kitlenize ait unsurları iyi anlamalı ve onların tercihlerini ayrıntılı olarak araştırdığınızdan emin olmalısınız.

Aynı zamanda belirlediğiniz stratejinin marka kimliğiniz ile uyumlu olduğundan emin olun. Nostalji pazarlama fikirlerine adapte olmak, markanız için oluşturduğunuz kimlikten vazgeçmek anlamına gelmez. Ne kadar tutarlı olursanız, hedef kitlenizi ikna etmeniz o kadar kolay olacaktır.

  • Nostaljiyi ve Sosyal Medyayı Eşleştirin

Nostalji pazarlama, kampanyanızın yemi ise, sosyal medya da olta takımınızdır. Nostalji doğası gereği duygusal bir deneyim olduğundan, sosyal medya; takipçilerinizi en son stratejinizle tanıştırmaya başlamanın en ideal yoludur. Çünkü insanlar sadece nostaljik bir görüntünün ya da sesin hatıralarının tadını çıkarmak istemez, arkadaşlarını ve aile üyelerini deneyimle bağlayabilmek ve onlara da bunu hatırlayıp hatırlamadığını sormak isterler.

#FBF (Flash Back Friday) ve #TBT (Throw Back Thursday) gibi etiketler, markaların mirasını oluştururken bunlar aynı zamanda markaların geçmişe duydukları sevgiyi göstermek ve izleyicileriyle eski hatıraları karıştırmak için ortak bir yoldur.

Alıcıların% 71’inin kendilerine hitap eden bir ürünü satın alma ihtimalinin daha yüksek olduğu bir dünyada , nostalji pazarlama, en derin ve en güzel anılarıyla bağlantılı duygular ile takipçilerinizle bağlantı kurma şansınızdır.

  • Marka Geçmişinize Dokunun (Varsa)

Eğer sahibi ya da sorumlusu olduğunuz marka köklü bir geçmişe sahipse, nostalji pazarlama ile bunu aktarmak için marka tarihçenize başvurmak harika bir seçenektir. Hedef kitlenize, geçmişte markanızla yaşadıkları güzel anıları referans göstererek onları gelecekteki güzel anılara ikna edebilirsiniz.

  • Detaylara Dikkat Edin

Son olarak nostalji pazarlama üzerine bir konsept oluşturmak demek sadece geçmişe gömülü kalmak değildir. Nostalji pazarlamada geçmiş ile bugünü birleştirmek önemlidir. Diğer bir ifadeyle nostalji pazarlama stratejiniz için geçmişten gelen önemli detaylara dikkat ederek, geçmişi bugün ile birleştirebilirsiniz. Böylece hedef kitlenizin konuştuğu dili de yakalayarak etkili bir strateji hazırlamış olursunuz.

Pazarlamada Nostalji Neden Hatıraları Canlandırıyor?

Nostalji pazarlama nedir?, Niye önemlidir? Nasıl yapılır? sorularına yanıt verdiğimiz makaleyi bitirmeden önce bir uyarıda bulunmak istiyorum. Nostalji pazarlama kampanyaları, olumlu anılar ve geçmişten gelen idealler sayesinde etkili olurlar. Tabii ki, iş dünyasındaki her şey gibi, reklamcılıkta da nostalji, onu doğru kullanan şirketlere pek çok fayda sunarken, aynı zamanda düşünülmesi gereken bazı riskleri de getirir. Bu yüzden bir planlama yapmadan, nostalji yapmaya kalkışırsanız yani acele ederseniz, itibarınızı arttırmak yerine mahvedebilirsiniz.

Nostalji pazarlama için anahtar; müşterinizin zaman çizelgesindeki en önemli anların nasıl tanımlanacağını ve şirketinizin kimliğini geliştirmek için bu anıları nasıl kullanacağınızı bulmaktır.

Özetlemeke gerekirse; nostalji pazarlama, şirketler hedef kitlelerini anladıklarında, parmaklarını mevcut kültürün nabzında tuttukları ve insanların en çok istediklerini dinlediklerinde en iyi sonucu verir.


💡 Anlık bilgi paylaşımı için Branding Türkiye Telegram Kanalı‘na katılın!

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.