Nostalji Pazarlama Nedir? Niye Önemlidir? Nasıl Yapılır?

Bu makalede nostalji pazarlama nedir? nostalji pazarlama niye önemlidir?, Nostalji pazarlama nasıl yapılır? ile “Nostalji pazarlama stratejisi için ipuçları nelerdir? sorularına yanıt bulacaksınız

“Nostalji” güçlü bir kavramdır. Eşi benzeri olmayan, çılgınca bir hızla gelişen ve değişen bu dünyada, insanlar kendilerini nostalji ile avuturlar. Eski ve güzel zamanlara ait fotoğraflarını sosyal medya hesaplarında paylaşarak, “nostalji” üzerinden etkileşim sağlarlar. “Throwback Thursday” yani daha bilinen ismiyle “#tbt” etiketinin bu kadar popüler olması başka şekilde açıklanamaz öyle değil mi?

Nostalji Pazarlama Nedir?

Nostalji pazarlama kavramını açıklamanın en kolay yolu, düzenlenen reklam kampanyalarının tüketicinin zihnindeki nostaljik anıları tetikleyecek şekilde planlanmasıdır. Bu şekilde aynı zamanda temelinde duygusal pazarlama olan nostalji pazarlama, müşterileri sevdikleri markalar konusunda hareket etmeye teşvik edecektir. Öte yandan güçlü hatıralarla dokunmak bir insanın duygularını ortaya çıkarmanın en iyi yollarından biridir.

Nostaljinin sıkıntı, yalnızlık, depresyon gibi duygularla mücadele etme işlevi de olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda insanları yabancılara karşı daha hoşgörülü ve cömert kılar. Başka bir deyişle nostalji, sadece pazarlama için kullanılan bir araç değil, aynı zamanda bir psikolojik fenomendir.

Yapılan araştırmalar, biz yaşlandıkça nostaljinin hayatlarımıza süreklilik ve anlam hissi verdiğini gösteriyor. Çöpe atmaya kıyamadığınız atari setiniz ya da taso koleksiyonunuz size daha eğlenceli zamanlarınızı hatırlatıyor. Artık markalar da nostaljinin reklamcılıktaki değerini, müşterilerin yeni harcamalar yapması için bir yol olarak görmeye başladı.

Aynı araştırmalar, nostaljinin tüketicilere, paralarını harcamaları için ilham verdiğini, çünkü nostaljinin mutlu ve eğlenceli zamanlara anında geri dönüş vaat ettiğini gösteriyor. Bu nedenle nostalji pazarlama kampanyaları son yıllarda giderek daha popüler hale geldi. Çünkü markalar müşterileri ile daha derin ve duygusal düzeyde bir bağlantı kurmanın değerini keşfetmeye başladı.

Bunun iyi yanı ise; nostalji pazarlamadan yararlanmak için bir marka uzmanı olmak zorunda olmamanız. Herhangi bir marka, eski fikir ya da konseptlerle yeniden bağlantı kurabilme kapasitesine sahiptir. Küçük bir planlama ile en modern şirket bile bu retro harekete katılabilir ve kalpleri ısıtan bir nostalji pazarlama stratejisi tasarlayabilir.

Nostalji Pazarlama Ne İşe Yarar?

Hatırlarsanız birkaç sene önce Pokemon nostaljisi, Pokemon GO isimli artırılmış gerçeklik öğeleri barındıran mobil bir oyunla geri döndü ve ait olduğu jenerasyonun büyük bir kısmını, geçmişteki anılarına döndürerek tekrar etkilemeyi başardı.

Bu durum, nostalji pazarlamanın değerini bir kez daha vurgulayarak her yaştan müşteri üzerinde uygulanabilecek büyük bir silah olduğunu gösterdi.

Yaşlandıkça, hepimiz eski ve mutlu zamanlara dair daha fazla anı biriktiriyoruz. Ne de olsa geçmişte yaşadığımız deneyimler bugünkü kişiliğimizin oluşmasına yardımcı oldu.

Günümüzün oldukça rekabetçi olan pazarında nostalji, hem yeni hem de eski markaların tüketicileri ile duygusal bağ kurmalarını sağlayabilir. Zaten dünyanın en önemli markalarından bazıları, bizlere nostalji pazarlamanın ne kadar etkili olduğunu göstermeye başladı.

Öte yandan bugün bilinen birçok marka başta logoları olmak üzere geçmişten gelen tasarımlarını kullanıyor ya da bu tasarım çizgilerini koruyarak onları günümüze uyarlıyorlar.

Sinemaya baktığımız zaman eski filmlerin modern uyarlamaları ile karşılaşıyoruz. Başta Hollywood olmak üzere ünlü yapım şirketleri, içerisinde bulundukları kısır senaryo sürecinden nostaljiyi kullanarak kurtulmaya çalışıyor. Aynı zamanda hali hazırda orijinal ve güncel bir senaryoya sahip olan filmler ise, reklam tasarımlarında nostalji ve retro çizgiler kullanıyor.

Bütün bunlardan sonra, buradaki asıl soru şu: Kendi nostalji pazarlama stratejinizi nasıl oluşturabilirsiniz?

Nostalji Pazarlama Stratejisi Oluşturmak İçin İpuçları

Yukarıda bahsedildiği gibi nostalji pazarlama basit ama güçlü bir kavramdır. Her şey, yeni ve merak uyandıran şeylere ilgi çekmek için eski ve bilinen kavramları kullanmakla ilgilidir. Müşterilerinizi ikna etmenin ve onlarla bağ kurmanın bundan daha etkili ve kestirme bir yolu var mı?

Nostalji pazarlama ile markalar, her yaştan tüketicide güvenlik, rahatlık ve katılım duyguları uyandırarak onları ikna edebilir. Aslında bu taktik, birkaç senedir kullanılmaya devam etse de, günümüzde çığ gibi büyüyen dijital gelişim karşısında sığınacak liman arayan insanlar sayesinde etkisini artırarak dirilmiş durumda.

Markaların büyümek için nostaljiyi reklamlarında kullanabileceği doğru olsa da, dikkatli planlama yapmamak ve detaylara dikkat etmemek, beklenen sonuçların gelmemesine neden olabilir. Nostalji pazarlama stratejileriniz marka kimliğiniz ve marka değerleriniz ile aynı çizgide değil ise, o zaman tüketicilerimizin ikna etmeniz zor olacaktır.

Nostalji pazarlamaya karar vermeden önce, aşağıdakileri düşünmeniz gerekmektedir;

  • İlham Kaynağınız Nedir?

Teması ne olursa olsun, iyi bir pazarlama stratejisinin her zaman bir amacı olmalıdır. Nostalji fikirlerini reklamlarınızda kullanmak istiyorsanız, kendinize sormanız gerekir: Nostalji pazarlama nedir? ve Markam için nasıl iyi bir fırsat olabilir?

Markalar için nostalji pazarlamayı kullanmanın en önemli sebepleri şunlardır;

  • Geçmişteki bir ürün veya hizmetin tekrar canlandırılması
  • Markanın yıl dönümünü kutlamak
  • Markayı yeniden konumlandırmak ve yeni bir marka imajı kazandırmak

Nostalji pazarlamanın fırsatlarını keşfetmeye başlamadan önce bunun için güçlü bir sebebiniz olduğuna emin olun.

  • Hedef Kitlenizi ve Marka Kimliğinizi Unutmayın

Herhangi bir pazarlama kampanyasının anahtarı, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını ve tercihlerini anlamaktır. Güçlü bir nostalji pazarlama stratejisine girmeden önce, hedef kitlenize ait unsurları iyi anlamalı ve onların tercihlerini ayrıntılı olarak araştırdığınızdan emin olmalısınız.

Aynı zamanda belirlediğiniz stratejinin marka kimliğiniz ile uyumlu olduğundan emin olun. Nostalji pazarlama fikirlerine adapte olmak, markanız için oluşturduğunuz kimlikten vazgeçmek anlamına gelmez. Ne kadar tutarlı olursanız, hedef kitlenizi ikna etmeniz o kadar kolay olacaktır.

  • Nostalji ve Sosyal Medyayı Eşleştirin

Nostalji pazarlama kampanyanızın yemi ise, sosyal medya da olta takımınızdır. Nostalji doğası gereği duygusal bir deneyim olduğundan, takipçilerinizi en son stratejinizle tanıştırmaya başlamanın ideal bir yoludur. İnsanlar sadece nostaljik bir görüntünün ya da sesin hatıralarının tadını çıkarmak istemez, arkadaşlarını ve aile üyelerini deneyimle bağlayabilmek ve onlara da bunu hatırlayıp hatırlamadığını sormak isterler.

#FBF (FlashbackFriday) ve #TBT (Throwback Perşembe) gibi etiketler, markaların mirasını oluştururken geçmişe duydukları sevgiyi göstermek ve izleyicileriyle eski hatıraları karıştırmak için ortak bir yoldur.

Alıcıların% 71’inin kendilerine hitap eden bir ürünü satın alma ihtimalinin daha yüksek olduğu bir dünyada , nostalji pazarlama, en derin ve en güzel anılarıyla bağlantılı duygular ile takipçilerinizle bağlantı kurma şansınızdır.

  • Marka Geçmişinize Dokunun (Varsa)

Eğer sahibi ya da sorumlusu olduğunuz marka köklü bir geçmişe sahipse, nostalji pazarlama ile bunu aktarmak için marka tarihçenize başvurmak harika bir seçenektir. Hedef kitlenize, geçmişte markanızla yaşadıkları güzel anıları referans göstererek onlara gelecekteki güzel anılar için teminat vererek ikna edebilirsiniz.

  • Detaylara Dikkat Edin

Son olarak nostalji pazarlama üzerine bir konsept oluşturmak demek sadece geçmişe gömülü kalmak değildir. Bunun yerine geçmiş ile bugünü birleştirin. Nostalji pazarlama stratejiniz için geçmişten gelen önemli detaylara dikkat ederek geçmişi bugün ile birleştirebilirsiniz. Böylece hedef kitlenizin konuştuğu dili de yakalayarak etkili bir strateji hazırlamış olursunuz.

Pazarlamada Nostalji Neden Hatıraları Canlandırıyor?

Sonuç olarak nostalji pazarlama kampanyaları, olumlu anılar ve geçmişten gelen idealler sayesinde etkili olurlar. Tabii ki, marka dünyasındaki her şey gibi, reklamcılıkta nostalji, onu doğru kullanan şirketlere pek çok fayda sunarken, aynı zamanda düşünmesi gereken bazı riskleri de vardır. Düşünce ve planlama yapmadan nostalji yapmak için acele ederseniz, itibarınızı arttırmak yerine mahvedebilirsiniz.

 

Her zaman olduğu gibi, başarılı kampanyalar –nostaljik veya başka türlü- iş ve özgünlük alacaktır. Nostalji pazarlama için anahtar; müşterinizin zaman çizelgesindeki en önemli anların nasıl tanımlanacağını ve şirketinizin kimliğini geliştirmek için bu anıları nasıl kullanacağınızı bulmaktır. Nostaljik pazarlama, şirketler hedef kitlelerini anladıklarında, parmaklarını mevcut kültürün nabzında tuttukları ve insanların en çok istediklerini dinlediklerinde en iyi sonucu verir.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir