İki yüz milyona yakın ücretli kullanıcıya sahip olan dizi, film platformu Netflix aktif olmayan hesapları kapatacak. Peki ama neden?

Bugün dünya genelinde 190’dan fazla ülkede 183 milyon ücretli kullanıcıya sahip olan yeni nesil dizi, film platformu Netflix, geçtiğimiz günlerde aldığı kararla bir anda gündeme oturdu. Habere göre; Netflix aktif olmayan hesapları kapatacaktı.

Peki ama Netflix durup dururken niye böyle bir karar aldı? Öyle ya hangi firma, kullanıcısından / müşterisinden herhangi bir talep olmaksızın kullanıcının aboneliği dondurur veya hesabı kapatır? Eğer söz konusu Netflix ise bu olağan bir aksiyondur. Detayları birazdan aktarıyor olacağız. Zira aslında şirketin bu yönde bir aksiyon almasının geçerli bir sebebi var

Netflix Aktif Olmayan Hesapları Niye Kapatıyor?

Koronavirüs sürecinde istisnasız tüm dünyanın eve kapanmasıyla değeri daha da artan şirketlerin başında hiç şüphesiz Netflix geliyor. Daha önce hiç Netflix kullanmamış, hatta Netflix’i hayatında hiç duymamış ve nasıl çalıştığını bilmeyen insanlar bile Kovid-19 salgınında Netflix ile tanıştı desek yeridir.

İşte bu süreçte gerek yeni içeriklerle gerekse eski içeriklerin yeni sezonlarıyla kullanıcılarını memnun ederek deyim yerindeyse harika bir iş çıkaran Netflix şimdi de yüz binden fazla hesabı kapatmaya hazırlanıyor.

Online içerik platformu Netflix, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı. Buna göre Netflix 1 yıl ve daha uzun süredir hiçbir şey izlemeyen, aktif olmayan yani Netflix’i kullanmayan müşterilere aboneliklerini iptal etmeyi isteyip istemediklerini soracak. Ve bu süreçte yanıt alamadığı hesapların üyeliklerini iptal edecek. Çünkü şirket insanların kullanmadığı bir hizmet için ödeme yapmasını istemiyor.

Bu arada Netflix tarafından yapılan açıklamaya göre platformda aktif olmayan kullanıcılar, toplam Netflix kullanıcılarının yaklaşık %1’ini oluşturuyor. Bu da demek oluyor ki Netflix‘in ağına takılacak inaktif kullanıcı sayısı birkaç yüz bin…

Netflix’ten Ders Niteliğinde Aksiyon

Abonelik temelli bir iş yapıyorsanız markanızın varlığını sürdürmesi için kemik bir kullanıcı sayısına sahip olmanız gerekir. Böylece çarpan etkisiyle elinizdeki bu kullanıcıları katlamanız mümkün olur. Yani siz marka olarak işinizi iyi yapmayı sürdürdükçe, aboneleriniz ağızdan ağza pazarlama yoluyla size yeni aboneler kazandırır.

Netflix’in son hamlesine baktığımızda ise aslında bugüne dek pek yapılmamış olan bir şeyi yaptığını görüyoruz. Şirket aktif olmayan kullanıcıların hesaplarını kapatarak insanların boş yere ödeme yapmasının önüne geçiyor. Sırf bu davranış bile “Netflix”e birçok yeni kullanıcı kazandıracaktır.

Günümüz Türkiye’sinde hala abonelik iptali için faks isteyen “kurumsal” (!) işletmelerin olduğunu düşününce “Netflix”ten ders alması gerekenler var diye düşündüm. 🙂


💡 Kurtlar Vadisi Netflix İle Anlaştı Haberi Doğru Mu?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.