Moda Pazarlaması (Fashion Marketing) Nedir?

Pazarlama, üretilen satıma hazır hale getirilen ürünlerin doğru kanalları kullanarak son kullanıcıya ulaştırılması işlemidir. Günümüzde işletmeler hedef kitleye ulaşmak için birçok pazarlama türünü kullanmaktadır. Pazarlama türleri arasında son yıllarda Moda Pazarlaması (Fashion Marketing) trend durumundadır. 

Moda pazarlaması ve moda pazarlama yönetimi, moda markalarının ve/veya ürünlerinin potansiyel müşterilere uygulanması sürecidir. Diğer her tür pazarlama faaliyeti gibi moda pazarlamasında da öncelikli amaç; farklı hedef kitlelerin tercihlerini iyi bir şekilde araştırmak / analiz etmek ve sonra da hedef kitlenin bu ürünlere satın alma davranışı göstermesini sağlamaktır.

Moda pazarlaması ve yönetimi moda endüstrisinin hızlı temposu nedeniyle dinamiktir. Diğer endüstrilerde benzer pazarlama kampanyası belli bir süre uygulanabilse de moda endüstrisi pazarlama faaliyeti açısından çok kısa döngüler içinde hareket eder. Bu nedenle moda pazarlamacıları en yeni trendlere ayak uydurmak ve sürekli olarak en yeni ürünlerini tanıtmak için farklı ve kreatif yollar tasarlamak zorundadır.

Moda ile ilgili bilgiler hızlı yayılır, diğer bir ifadeyle modanın etkisi hızlı olur. Fakat güncel kalmak için pazarlama faaliyetinde farklılık göstermek önemlidir. Moda pazarlamacıları, hedef müşterileriyle birlikte uyum içinde olmalı, satış ve kar etmeyi hedeflemek için doğru ve eksiksiz bilgilerle müşteriye ulaşmalıdır.

Moda Pazarlamacısı Ne Yapar?

Pazar araştırması ve medya planlamasının yanı sıra markalaşma, ürün teşhiri, reklam reklamı ve fotoğrafçılık, moda pazarlamasının bir parçasıdır. Dolayısıyla bütün bunlar moda pazarlamacısının görev kapsamına girer. Moda pazarlamacıları halkla ilişkilere de dahil olabilirler. Bir moda pazarlamacısının görevleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

Pazar Araştırması ve Analizi

Moda pazarlamacıları moda trendlerini ve moda ürünlerini satın alabilecek insanların yaşamları ve davranışları hakkında nitel ve nicel araştırma yapmalıdır. Moda tasarımı ve iş faaliyetleri hakkında önemli kararlar almak için pazar araştırması büyük önem taşır.

Marka Tasarım ve Geliştirme

Moda pazarlamacıları, markanın arkasındaki öyküyü yaratmakla yükümlüdürler. Böylece müşteriler, markayla duygusal bir ilişki kurabilir ve markanın ürünlerinde kullandığı tasarımları kişiselleştirebilir. Logoların ve amblemlerin, bir moda markasının yaşam tarzına uygun olarak kalması ve hedef müşterilerle kişisel bir bağlantı kurması gerekir. Tasarım odağındaki süreçleri kapsayan tüm bu aksiyonlar moda pazarlamacısının sorumlulukları arasındadır.

Reklam Kampanyalarının Yönetilmesi

Moda pazarlamacıları, hedef kitlenin ilgisini arttıracak dikkat çekici kreatif ve stratejik reklamlar oluşturmak için pazar araştırmasının yanı sıra reklam yaratıcılıklarını da kullanmak zorundadırlar. Ayrıca, reklamların planlanan dağıtımını belirlemek için medya planlamasını da yine moda pazarlamacıları yönetir. Bu süreç; gazeteler, dergiler, outdoor, televizyon, radyo, internet, sosyal medya, dijital mecra gibi geleneksel ve dijital tüm platformları içerir.

Fiyatlandırma ve Dağıtım

Fiyatlandırma ve dağıtım kararları da moda pazarlamasının görevinin önemli bir parçasıdır. Bu, ürünlerin perakende, toptan veya online dağıtım kanallarında nasıl satıldığını ya da satılacağını araştırmayı ve analiz etmeyi kapsadığı gibi kârları maksimize etmeyi amaçlayan hedefleri planlamayı, ürünlerin nereye, nasıl ve hangi fiyattan satılacağını planlamayı da kapsar.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir