İnternet kullanıcılarının davranış ve etkileşimlerini baz alarak hazırlanan “Microsoft Dijital Nezaket Araştırması (2021)” için 30’u aşkın ülkeden 58 binden fazla kullanıcıdan görüş alındı. Peki Türkiye kaçıncı sırada?

Teknoloji devi Microsoft, tarafından internet kullanıcıları odağında hazırlanan Dijital Nezaket Araştırması 2021 bir süre önce yayınlandı. Rapor, internet kullanıcılarının online davranış ve etkileşimler karşısındaki, algı ve tutumlarının incelenmesi sonucunda hazırlanıyor. Bu araştırmayla; internet kullanımı sonucu insanların karşılaştıkları riskler, tehlikeler, saldırgan yaklaşımlar ve etkileşim türleri ortaya çıkarılıyor.

Microsoft Dijital Nezaket Araştırması (2021)

2016 yılından bu yana hazırlanan Dijital Nezaket Araştırması, geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Bu yıl araştırmaya 30’u aşkın ülke dahil edilirken, araştırma kapsamında 58 binden fazla kişiden görüş alındı.

Microsoft tarafından yapılan dünya genelinde on binlerce kişinin dahil olduğu araştırma, Koronavirüs pandemisi nedeniyle dünya genelinde herkesin dijital platformlarda daha fazla vakit geçirmesi nedeniyle ayrı bir önem ve anlam taşıyor. Zira dijitalde daha fazla vakit harcanması, siber zorbalık veya dijital nezaket ile ilgili de daha fazla verinin elde edilmesi yani olayın yaşanması anlamına geliyor.

Microsoft, Dijital Nezaket Araştırması kapsamında 58 bin kişiye dijital platformlarda ne kadar zaman geçirdiklerini, nezaket kurallarına ne kadar uyduklarını ve hem iş hem de günlük hayatla alakalı siber zorbalığa maruz kalıp kalmadıklarını sordu.

Bu bağlamda nezaket kurallarına en çok uyanların 13 – 17 yaş aralığındaki kullanıcıların olduğu anlaşıldı. Öte yandan araştırma kapsamında her 10 kişiden 4’ü siber zorbalığa maruz kaldığını ifade etti. Kullanıcılar siber zorbalık gibi bir durumla karşı karşıya kaldıklarında ise karşıdaki kişiyi engelleyerek zorbalıktan kurtulduklarını açıkladılar.

Araştırma sonucunda nezaket konusunda en başarılı ülkeler sırasıyla şöyle;

  • Hollanda
  • Birleşik Krallık
  • Amerika Birleşik Devletleri
  • Singapur
  • Tayvan

Türkiye’nin Dijital Nezaket Puanı

Dijital nezaket konusunda en çok gelişim gösteren 5. ülke olan Türkiye’deki kullanıcıların %68’i, dijital platformda rahatsız edici olaylarla karşılaştıklarını ve bu olayların başında da trollemenin olduğunu belirtti. “Dijital Nezaket Araştırması”na göre Türkiye’de trollemekten sonra internet kullanıcılarını en çok rahatsız eden diğer paylaşımlar ise cinsel içerikler olmuş.

Bu arada geçtiğimiz seneye göre dijital nezaket konusunda ilerleme kaydeden Türkiye, Dijital Nezaket Araştırması (2021) kapsamında en çok gelişim gösteren 5. ülke oldu.

Geçen yıl yayınlanan Microsoft Dijital Nezaket Araştırması ile ilgili sonuçları okumak ve detayları incelemek için buraya tıklayın.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.