Algoritmalar ile her türlü medya kaynağını analiz ediyor. Bu sayede konular, anahtar kelimeler ve odaklanılan ilgi alanları kolayca tanımlanabiliyor. Podcast takibi ise medya takibinde yeni bir dönem başladığını göstermesi açısından önemli.

Gün geçmiyor ki, yapay zeka ile ilgili bir gelişme duymayalım. Bu konuyla ilgili haberler kimilerini endişelendirirken, kimileri de yapay zeka modüllerinin yaşantımıza kattığı kolaylıklardan dolayı gelişmelerden keyif alıyor. Her alanda olduğu gibi medya takibi konusunda da yapay zeka, kullanılabiliyor.

Medya Takibinde Yeni Dönem

Algoritmalar ile her türlü medya kaynağını analiz ediyor. Bu sayede konular, anahtar kelimeler ve odaklanılan ilgi alanları kolayca tanımlanabiliyor. Şimdiyse medya takibinde yeni bir dönem başlıyor. Çünkü artık podcast takibi dönemi başlıyor.

Medya takibinde öncü markalardan biri olan Medya Takip Merkezi (MTM), bir süredir tüm bu gelişmelerin nabzını tutarken, öte yandan yapay zekanın becerilerini kendi servisleri ile buluşturmayı da sürdürüyor.

Son olarak podcast takip sistemini hayata alan MTM, yapay zeka aracı ChatGPT ile olan işbirliğini de üst seviyelere taşıdı. Bu bağlamda sohbet robotuyla bir de söyleşi yapan MTM uzmanları, onun konuya dair görüşlerini aldı.

ChatGPT’ye Göre Podcast Takibinin Önemi

Medya Takip Merkezi (MTM) uzmanları tarafından ChatGPT’ye sorular “Podcast takibi nedir? Yapay zeka, medya takibinde önemli bir rol üstlenebilir mi?” sorusunun yanıtı;

“Podcast takibi, medya takibinde gitgide daha büyük öneme sahip oluyor. Günümüzde podcastler, hızla popülerlik kazanan ve geniş dinleyici kitlesine ulaşan yeni bir medya formatı. Ancak, bu hızlı büyümeyle birlikte, kullanıcılar için içerikleri takip etmek ve keşfetmek giderek zorlaşıyor. İşte yapay zekadestekli Podcast takibi burada devreye giriyor. Algoritmalar ile podcast içerikleri analiz edilerek konular, anahtar kelimeler, konuklar ve her türlü ilgi alanı kolayca tanımlanabiliyor.”

Daha Etkili Pazarlama İletişimi

MTM Yönetim Kurulu Başkanı Halef Remzi Vayıs ise medya takibi ve ölçümlemesinde gelinen noktayı şu sözlerle özetledi:

“MTM olarak dijital, geleneksel ve sosyal medyayı 7/24 takip etmekle yetinmeyip mümkün olan her mecraya her medya kaynağına ulaşmaya ve raporlamaya çalışıyoruz. Şimdi de Podcast dünyasına tam anlamıyla adım attık. Türkiye’nin en çok dinlenen podcast kanallarında yer alan binlerce programdan haberdar olmayı sağlayacak “Podcast Takibi” servisimiz, markaların hedef kitlesiyle daha etkili bir iletişim kurabilmesine ve pazarlama stratejilerine yön verebilmesine imkan tanıyacak.”

Görünen o ki, medya takibi yeni bir döneme giriyor. Yapay zeka birçok alanda olduğu gibi medya takip sektörünü de yeniden şekillendiriyor.


Dijital Markalaşma Sohbetleri Yayınlandı!

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.