Dünyaca ünlü Amerikalı fast food markası McDonald’s’tan eli üşüyene kahve! Meşhur fast food firması kış mevsimini real time marketing için fırsat olarak gördü ve Pazartesi günlerini ücretsiz kahve günü ilan etti.

Soğuk kış günlerini fırsat bilen McDonald’s, Pazartesi günlerini ücretsiz kahve günü ilan etti. Buna göre dünyanın en büyük fast food zincirlerinden biri olan McDonald’s, eli üşüyene Beşiktaş’ta kurduğu özel raketle kahve ikram ediyor. Bildiklerimizden farklı olarak bu raket, teknik bir alt yapıya sahip. Mesela bedava kahve almak için el sıcaklığınızı ölçtürmeniz gerekiyor.

Sistem Nasıl Çalışıyor?

McDonald’s’ın eli üşüyene bedava kahve kampanyasından yararlanmak için öncelikle fast food zincirinin İstanbul Beşiktaş meydanındaki raketinde el sıcaklığını ölçtürmeniz gerekiyor. El sıcaklığı algılayan bu makine size kahve almanız için boş bir bardak veriyor. Bu bardakları Beşiktaş‘taki McDonald’s restoranına götürenler karşılığında ücretsiz sıcak bir kahve alıyor.

McDonald’s’tan Eli Üşüyene Kahve

McDonald’s gerçek zamanlı pazarlama için güzel bir örnek teşkil eden bu kampanyasıyla tüketicisinin kalbini fethetmeyi başardı desek yanlış olmaz. McDonald’s bu iç ısıtan kampanyayı, 31 Mart tarihine kadar kent genelinde kuracağı raketlerle sürdürmeyi planlıyor. Kampanya Bağcılar, BTA Bostancı ve havalimanları haricindeki tüm restoranlarda geçerli olacak.

McDonald’s gerçekleştirdiği bu kampanyayla sadece reklam yapmadı, tam anlamıyla tüketiciye dokundu desek yeridir. Açıkçası şirket, bu kampanya sayesinde tüketicinin kendisine dokunmasını sağladı. Bu gerçek anlamda bir bütünleşik pazarlama başarısıdır.


McDonald’s I Hakkında

İlk McDonald’s restoranı, 1940 yılında Richard ve Maurice McDonald tarafından ABD’nin Kaliforniya eyaletinin San Bernardino şehrinde açıldı. McDonald’s bugün, 119’dan fazla ülkede 34.000’den fazla restoranla hizmet veriyor. Bunların 13.000’den fazlası Amerika dışında bulunuyor. Restoranların yaklaşık %80’i işletmeciler, diğerleri ise McDonald’s şirketinin kendisi tarafından çalıştırılıyor. Her gün dünyada ortalama 69 milyon insan McDonald’s restoranlarını ziyaret ediyor. Dünyadaki McDonald’s restoranlarında çalışanların sayısı ise 1,8 milyonu geçiyor. ABD’de nüfusun %98’i yılda en az bir kere McDonald’s’a gidiyor. Dünya genelinde McDonald’s faaliyetleri, şirketin ABD’de Chicago yakınlarında Oak Brook’taki merkezinden yönetiliyor. McDonald’s’ın yine Oak Brook’ta bulunan uluslararası eğitim merkezi Hamburger Üniversitesi’nde de her yıl, dünyanın her köşesinden binlerce McDonald’s işletmeci ve çalışanı, ‘hamburger işi’nin inceliklerini öğreniyor. (Wikipedia)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.