Marka İnsanlar adlı yazı dizimizin 6. bölümünde Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi olan Türkiye’nin en başarılı iş kadınlarından birinin hikayesi var: Ümit Nazlı Boyner… Kadını merkeze alarak toplum için sosyal fayda odağında çalışmalar yapan Ümit Nazlı Boyner’i bir de “Marka İnsan” olarak tanımanız için bu makaleyi hazırladık.

Branding Türkiye’de ilgiyle takip edilen yazı dizilerinin başında Marka İnsanlar geliyor. Bu seride iş, sanat, siyaset ve spor dünyasından isimlerin hayatına dair kesitler yer alıyor. Serinin altıncı kısmında Türkiye’nin en başarılı iş kadınlarından birinin hikayesi var: Ümit Nazlı Boyner!

Marka İnsanlar: Ümit Nazlı Boyner

Boyner Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Nazlı Boyner; kadını merkeze alarak toplum için sosyal fayda odağında çalışmalar yapan, gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk kampanyaları ve inovasyon  çalışmalarıyla Türkiye’yi lider konuma getirmeye çalışan bir iş kadını olduğu gibi üyesi olduğu dernekler ve yönetimini üstlendiği birçok işletmeyi bu amaç için şekillendiren bir idealist. Bunlara ek olarak Ümit Nazlı Boyner; Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet etmiş olduğu bu topraklara sahip çıkarak gençleri, genç girişimcileri ekonomiye kazandırıyor. Diğer bir ifadeyle Ümit Nazlı Boyner gerçekleştirdiği sosyal sorumluluklarla gençlere kendini kanıtlama olanağı sunuyor.

Ümit Nazlı Boyner’in Hayatı

Ümit Nazlı Boyner, 28 Eylül 1963 tarihinde İstanbul’da doğdu. Kendisi yazılı ve görsel basında, iş dünyasında ve internet medyasında Ümit Boyner olarak tanınıyor olsa da evlenmeden önce Ümit Nazlı Alpay olarak biliniyordu.

Babası Acar Alpay annesi ise Ayla Yörükoğlu’dur. Aslen Balıkesir Ayvalık’lı olan Ümit Nazlı Boyner 1923 yılında nüfus mübadelesi ile buraya yerleştirilmiş bir aileye mensuptur. Babasının babası Ahmet Bey zeytincilikle uğraşmış, zeytinyağı ve sabun üretimi yapmıştır.

Bu arada Ümit Nazlı Boyner ilk evliliğini iş adamı Doğan Bolak ile yapmıştır. Çift 1993 yılında boşanmışlardır. Ümit Boyner’in bu evlilikten Sinan Bolak adında bir oğlu vardır. Ayrılıklarından bir yıl sonra Ümit Nazlı Boyner, 1994 yılında Kick Box dersleri sırasında tanıştığı iş adamı Cem Boyner ile evlenmiştir. Çiftin evliliklerinden iki yıl sonra Murat adında bir oğulları dünyaya gelmiştir.

Ümit Nazlı Boyner Biyografi

Ümit Nazlı Boyner’in Eğitim Hayatı

Nazlı Boyner; günümüzdeki adı Beyoğlu Anadolu Lisesi olan, geçmişteki adı ise İngiliz Kız Ortaokulu olan okulda ortaöğretim eğitimini tamamlayıp lise eğitimini almak üzere ABD’ye gitmiştir. Burada lise eğitiminden sonra üniversite eğitimine de devam ettiren başarılı iş kadını, 1985 yılında New York’ta bulunan University of Rochester’dan mezun olmuştur. Mezun olduğu yıl Chemical Mitsui Bank’te işe başlayan Ümit Boyner, iki yıl süreyle bankacılık yaptıktan sonra devam eden altı yıl boyunca farklı firmalarda finansman yöneticisi pozisyonunda çalışmıştır.

Ümit Nazlı Boyner’in İş Hayatı

ABD’deki eğitim hayatından sonra 1991 yılında Türkiye’ye dönen Ümit Nazlı Boyner, Türk Petrol Holding A.Ş. Chemical Mitsui Bank Kredi Pazarlama Müdürü olarak başlamış, aynı şirkette finans müdürlüğü de yapmıştır. Bunun dışında Turcas Petrolcülük A.Ş. firmasında Finans ve Hazine Müdürü olarak mesleğine devam etmiştir.

Cem Boyner ile evliliklerinin ardından 1996 yılında Boyner Grubu’nun holdingleşme stratejisi ile birlikte Finansmandan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak çalışmaya başlamıştır. 2002 yılından beri de Boyner Holding A.Ş’de Yönetim Kurulu Üyesi kariyerini sürdürmektedir.

2005 yılında (TÜSİAD) Türk Sanayici ve İşadamaları Derneği’nde Dış Tanıtım Komisyonu’ndan sorumlu yönetim kurulu üyesi olmuştur. 2007 yılında ise başkan yardımcısı olan Ümit N. Boyner, 21 Ocak 2010 tarihinde TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçilmiştir. 19 Ocak 2012 tarihinde TÜSİAD’ın 42. Genel Kurul Toplantısı’nda Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine yeniden seçilen Nazlı Boyner, 2013 yılına kadar buradaki görevini devam ettirmiştir.

Ümit Nazlı Boyner’in Projeleri

Yalnızca sıradan bir iş insanı olmakla kalmayacak kadar idealist bir insan olan Ümit Nazlı Boyner’in gençleri, kadınları, genç girişimcileri merkeze alan birbirinden değerli sosyal sorumluluk projeleri olmuştur. Bütün bu projeler Ümit Nazlı Boyner’in kariyerinde birer artı değer olmanın yanında onun “Marka İnsan” olmasında da büyük bir öneme sahiptir.

Nar Taneleri Projesi

Deniz anaları gibiler…

Boyner, 5 yıllık bir süreç için başlattıkları “Nar Taneleri” projesini şöyle anlatıyor;

“Yurtlarda yetişmiş genç kadınların, kişisel gelişmelerini ve iş arama becerilerini geliştirerek, iş gücüne katılmalarını destekliyoruz. Cinsiyete dayalı ayrımcılıktan kaynaklanan sorunlarının çözümüne katkı sunmayı ve mentorlük sistemini işleterek sosyo-ekonomik açıdan yol göstericilerle birlikte yetiştirilmelerini amaçlıyoruz. Aile kavramı boğazlarına ip gibi dolanıyor! En büyük kâbusları, ilkokula başlarken “adres” sorduklarında başlıyor…”

Birçok kişi, yurtlara bırakılan çocukları “Sahile vuran denizanaları gibiler. Çünkü çoklar” diye tanımlıyor. Sivil toplum liderleri ise yurtlardaki çocukları “deniz yıldızları”na benzetmektedirler. Buradan yola çıkılarak oluşturulan projede “Nar Taneleri: Güçlü Kadınlar Mutlu Yarınlar” sloganı ile farkındalık oluşturma çabasına girilmiştir.

Dünya Kadınlarına Her Zaman Tam Destek

Kadın cinayetleri, kadınlara yönelik taciz ve tecavüz vakaları, kadın erkek eşitsizliği gibi birçok olayda, kadınların her zaman ve her daim yanında olan Ümit N. Boyner’in, her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yeni bir sosyal sorumluluk projesi oluyor.

Kadının toplumdaki yerini, başarısını, gelişimini, çok farklı pencerelerden gören ve gösteren Ümit Nazlı Boyner kadınların ekonomi, siyaset, yönetim ve toplumsal alanda ön planda olması için çabalayan örnek bir iş kadınıdır. Ümit Nazlı Boyner, bu bakış açısını konumlamak ve yaygınlaştırmak için şimdiye kadar pek çok çalışmaya imza atmıştır. Bu çalışmaların bir yansıması olarak Ümit Nazlı Boyner, 2009 yılından bu yana her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde toplumsal cinsiyet eşitliğini gündeme taşıyacak bir kampanya gerçekleştirmektedir. Böylece değerlerimizi ve cinsiyet eşitliğine bakış açısını vurgulayan Nazlı Boyner, bu konudaki farkındalığı sürdürülebilir kılmak için yoğun çaba sarf etmektedir.

Ümit N. Boyner Hayatı

Girişimciler İçin Buluşum Projesi (Bulusum.biz)

Bulusum.biz, Boyner grubunun ortaya çıkarmış olduğu bir girişimci destekleme platformudur. Gerekli olan kriterleri karşılayan, bir fikri ve/veya buluşu olan girişimcileri destekleyerek projenin bir girişim olması için gerekli alt yapıyı sunan bulusum.biz; aynı zamanda; girişimcileri, kitleleri, yatırımcıları, kurumları, bir araya getiren online bir platformdur.

Bulusum.biz Platformu

Bu arada bir fikrin ya da projenin sosyal fayda sağlaması ve sürdürülebilir olması bulusum.biz tarafından önemsenen kriterler arasında yer alıyor. Bulusum.biz; girişimciliğin ve yenilikçiliğin bir araya geldiği girişimciyi destekleyen ilk platformlardan biridir.

Bulusum.biz tarafından desteklenen projelerden bazıları şunlar;

Yuvarla

Sosyal faydayı ön planda tutan bu online platform, müşterilerin kafe, restoran, alışveriş merkezlerinde hesap öderken paralarının küsuratını yuvarlayarak hesabı tam ödemeye yarıyor. Bu ödeme yöntemindeki fazla paralar ise derneklere, sivil toplum kuruluşlarına, toplumsal ve fayda odaklı projelere aktarılıyor. Bu proje Toms ayakkabı markasının yapmış olduğu “bizden satın aldığınız her çift ayakkabı için, dünyadaki ayakkabı ihtiyacı olan her çocuğun bir ayakkabısı olacak” kampanyası ile eşdeğer bir özelliğe sahiptir.

Sorsana

Eğitimde fırsat eşitliği ortamı yaratmaya çalışan mobil öğrenme platformudur. Türkiye’nin bir ucundan diğer ucundaki eğitime daha rahat ulaşan öğrencileri ve eğitimde zorluk çeken öğrencileri tek bir ortak noktada buluşturan, birbirleri ile yardımlaşmasını sağlayan eşitlik kavramını eğitime de getirmeye çalışan bir girişim projesidir.

Ustamdan

Teknolojinin ilerlemesi ile unutulmaya yüz tutmuş bizi biz yapan değerlerimizi ve kültürel eşyalarımızı başarılı, yaratıcı genç bir ekiple hikayelerin gücünü kullanarak dünyayla buluşturan bir girişimdir. Kısacası Ustamdan; Devret’teki bastonu, Ödemiş’deki iğne oyasını, Eskişehir’deki gülle taşını, Antep’deki yemeniyi dünyaya taşımaya, onları tanıtmaya çalışan bir girişim projesidir.

Ümit Nazlı Boyner’in Üyesi Olduğu Kurumlar ve Aldığı Ödüller

 • 2002 yılından beri, Boyner Holding A.Ş’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak yer aldı.
 • 2005 yılında TÜSİAD’da Dış Tanıtım Komisyonu’nda sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi oldu.
 • 2007 yılında TÜSİAD Başkan Yardımcısı oldu.
 • 21 Ocak 2010 tarihinde TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçildi ve 2013 yılına kadar bu görevi devam ettirdi.
 • KAGİDER’in (Kadın Girişimciler Derneği) kurucu üyesidir. Ve 4 yıl boyunca başkan yardımcılığı yapmıştır.
 • Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ve Tohum Otizm Vakfı’nda mütevelli heyeti üyesidir.
 • Fortune Türkiye’nin 2016 yılında “En Güçlü 50 İş Kadını” arasında onuncu sırada kendine yer edinmiştir.
 • Türkiye Araştırmacılar Derneği’nin (TÜAD) en başarılı araştırma projelerini ödüllendirdiği Baykuş Ödülleri’nde, toplumsal fayda sağlamak amacıyla bilgi, veri ve araştırmaları destekleyen, yaptıkları çalışmalarla araştırma sektörüne katkı sağlayan kişilere verilen “Bilgi Dostu Baykuş” özel ödülünün sahibi.
 • Marketing Türkiye için Xsights Araştırma ve Danışmanlık tarafından gerçekleştirilen “Gazetecilere Göre En Etkili CEO’lar” araştırması 12 Mayıs – 8 Haziran tarihleri arasında Karma Metodoloji (CATI ve Online) yöntemiyle Türk basın mensuplarına göre en etkili CEO’ları arasında seçildi.
 • Dokunuşlarıyla Umutları Yeşerterek Dünyayı Daha Güzel Bir Yer Yapan, Türkiye’nin 13 Kadınından birisidir.

Ümit Nazlı Boyner’den Liderlik İpuçları ve Tavsiyeler

 • İletişiminizi sürekli olarak açık tutmalısınız. Burada önemli olan iletişimde karşılıklı motivasyonunuzu sürekli en üst düzeyde tutmalısınız.
 • Çalışma arkadaşlarınız ve ekip arkadaşlarınızla sürekli olarak bilgi paylaşımı sağlayın.
 • Grup arkadaşlarınızla sürekli, bir bütün olarak çalışın.
 • Sürekli olarak cesur olun, her konuda korkmadan, utanmadan, sıkılmadan fikirlerinizi yorumlarınızı söylemeye çalışın.
 • Hata yapmaktan asla korkmayın, asıl önemli olan hatalarınızdan bir şeyler öğrenmiş olmanızdır.
 • Bir ülkenin demokrasiye bağlılığının en önemli ölçütlerinden biri, basın özgürlüğüne ve gazetecilere verilen değerdir.
 • Sivil toplum örgütlerinin gelişebilmesi ve verimli çıktılar üretebilmesi ise büyük ölçüde özgür ve analitik düşünen bir insan kaynağına sahip olmakla mümkündür. Bu yapının varolabilmesi için öncelikle eğitim alanında önümüzü tıkayan engelleri bir an önce gidermemiz gerekiyor.
 • Unutmamalıyız ki, eğitim konusu demokratikleşme süreciyle de yakından ilgilidir. Demokratik standardı yüksek bir ülke demek, iyi eğitimli, çoğulcu, özgürlükçü, çok renkli bir ülke demektir. Bu nitelikleri kazanmış bir toplum hedefine ulaşmak için çalışmalıyız. Yoksa demokratikleşmeyi başaramamış oluruz.

Ümit Nazlı Boyner’i Sosyal Medyada Takip Et

Boyner Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi, İş Kadını ve Branding Türkiye tarafından “Marka İnsan” seçilen Ümit Nazlı Boyner’i sosyal medyada takip edebilirsiniz.

Twitter’da Takip Et

Branding Türkiye’nin Marka İnsanlar yazı dizisinin altıncı bölümünde Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi “Ümit Nazlı Boyner”i okudunuz. Yalnızca eğitim ve iş odaklı kariyerindeki başarılarıyla değil, aynı zamanda kadınları ve gençleri merkeze alan farkındalık odaklı projeleriyle de örnek bir rol model olan Ümit N. Boyner, Branding Türkiye tarafından “Marka İnsan” seçilmiştir.

Yazı dizimiz iş, sanat, siyaset, spor ve bilim dünyasında taşları yerinden oynatan aksiyonlarıyla öne çıkmış “Marka İnsanlar”ıyla devam edecek.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.